Verslas

2015.09.08 13:45

Euro įvedimas Lietuvoje: ką reikia žinoti

Lietuvai įsivedus eurą patogiausias būdas keisti valiutą – negrynųjų pinigų keitimas, naujienų portalui LRT.lt sako Lietuvos banko (LB) Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas Mindaugas Milieška. Pašnekovas pabrėžia, kad jokių operacijų gyventojų namuose nei LB, nei kitos finansinės institucijos neatliks, o namuose registruoti litus ar pakeisti valiutą siūlančius asmenis galima įtarti bandymu sukčiauti ir apie tai reikėtų nedelsiant pranešti policijai.

Lietuvai įsivedus eurą patogiausias būdas keisti valiutą – negrynųjų pinigų keitimas, naujienų portalui LRT.lt sako Lietuvos banko (LB) Viešųjų ryšių skyriaus viršininkas Mindaugas Milieška. Pašnekovas pabrėžia, kad jokių operacijų gyventojų namuose nei LB, nei kitos finansinės institucijos neatliks, o namuose registruoti litus ar pakeisti valiutą siūlančius asmenis galima įtarti bandymu sukčiauti ir apie tai reikėtų nedelsiant pranešti policijai.

„Šių metų viduryje turėtų būti paskelbtos Europos Komisijos ir Europos Centrinio Banko konvergencijos ataskaitos apie ekonominį, teisinį ir institucinį Lietuvos pasirengimą įsivesti eurą. Tikimasi, kad jos bus palankios Lietuvai, ir bus priimtas sprendimas eurą mūsų šalyje įvesti 2015 m. sausio 1 d. Teisės aktų rengimo ir pakeitimo darbai jau yra prasidėję, neilgai trukus prasidės ir itin svarbi visuomenės informavimo apie eurą ir jo įvedimą kampanija“, – sako M. Milieška.

Pirmoji ir anksčiausiai prasidėsianti informavimo kryptis, anot LB atstovo, – bendroji informacinė kampanija, už kurią atsakinga Finansų ministerija. Jos metu bus pateikiama praktinė informacija apie algų, pensijų, socialinių išmokų perskaičiavimą, taip pat politiniai ir ekonominiai argumentai. Planuojama įsteigti nemokamą euro informacijos telefono liniją, numatyta organizuoti seminarus gyventojams savivaldybėse.

Antrąja informacinės kampanijos kryptimi rūpinsis Ūkio ministerija kartu su Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Ši apims kainų perskaičiavimą, bus siekiama, kad vasarą verslo atstovai pasirašytų sąžiningo Geros verslo praktikos ir valios memorandumą. Jį pasirašę prekybos ir paslaugų teikėjai įsipareigotų nesinaudoti euro įvedimu kaip pretekstu kainoms pakelti, savo prekybos vietas jie galėtų pažymėti specialiu šios akcijos ženklu.

„LB rūpinsis trečiąja komunikavimo kryptimi – supažindinimu su naująja valiuta, taip pat kur ir kaip ji bus keičiama. Kovą prasidės seminarai grynųjų pinigų tvarkytojams. Aktyviausias informacinės kampanijos etapas turėtų būti 3–4 mėn. iki euro įvedimo ir keli mėnesiai įvedus eurą“, – pasakoja M. Milieška.

Patogiausias būdas keisti valiutą – negrynųjų keitimas

Anot M. Milieškos, gyventojams yra svarbu žinoti, kad patogiausias būdas keisti litus – negrynųjų pinigų keitimas. „Patartina iki euro įvedimo dienos pasidėti grynųjų litų atsargas į savo sąskaitas kredito įstaigose. Litų atsargos ar pinigų likučiai kredito įstaigų sąskaitose euro įvedimo dieną bus savaime nemokamai konvertuoti į eurus pagal nustatytą euro ir lito perskaičiavimo kursą“, – sako LB atstovas.

Taip pat verta žinoti ir tai, kad nuo euro įvedimo dienos litai į eurus neatlygintinai, neribotomis sumomis ir neribotą laiką bus keičiami Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune. Komerciniai bankai, užsienio bankų filialai šią operaciją vykdys šešis mėnesius nuo euro įvedimo, tačiau jie gali nustatyti reikalavimą, kad asmenys, norintys pasikeisti į eurus 15 tūkst. litų viršijančią sumą, apie tai bankams turi pranešti raštu ar elektroninėmis ryšio priemonėmis ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas, o keitimo metu reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Po šešių mėnesių dar pusmetį neatlygintinai valiutą keis į Lietuvos banko sudarytą sąrašą įrašyti komercinių bankų padaliniai. Taip pat neatlygintinai 60 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo litus į eurus keis AB „Lietuvos paštas“. Pasibaigus šiam terminui jis galės tęsti operaciją savo nustatyta tvarka.

Praėjus 6 mėnesiams nuo euro įvedimo dienos, komerciniai bankai litus į eurus galės keisti neribotą laiką savo nustatyta tvarka, ji turės būti paskelbta aiškiai matomose klientų aptarnavimo vietose.

Atkreipia įmonių dėmesį

„Atkreipsime įmonių dėmesį, kad joms labai svarbu tinkamai pasirengti tam įvykiui. Siūlytina, atsižvelgiant į įmonės veiklos specifiką, iš anksto numatyti svarbiausius euro įvedimo uždavinius, paskirti už jų įvykdymą atsakingus asmenis (tai ypač svarbu didesnėse įmonėse), stebėti Lietuvos banko ir kitų institucijų pranešimus šiais klausimais“, – kalba M. Milieška.

Pasak LB atstovo, įmonėms itin svarbu deramai suplanuoti savo veiklą, iš anksto parengti apskaitos ir kitas informacines sistemas, kad prieš pat euro įvedimą nepritrūktų išteklių.

Anot M. Milieškos, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad įvedus eurą pasikeis apskaita, atskaitomybė, iš litų į eurus bus perskaičiuoti mokesčiai, akcijos, pajai, obligacijos ir kiti vertybiniai popieriai. Pirmomis euro įvedimo dienomis galimas didesnis personalo apkrovimas, kai kuriose institucijose gali prireikti daugiau darbuotojų (ypač bankuose, prekybos įmonėse). „Verslo įmonėms būtų naudingas keitimasis informacija euro įvedimo klausimais ir bendri susitarimai“, – pažymi LB atstovas.

Įspėja dėl galimo sukčiavimo

Pasak LB atstovo, siekiant apsisaugoti nuo nemalonumų, kiekvienam žmogui svarbu susipažinti bent su keliais eurų banknotų apsaugos požymiais, sužinoti, kaip atrodo euro monetos, kurios bus apyvartoje perėjus prie Europos bendrosios valiutos.

M. Milieškos teigimu, į kiekvieno gyventojo namus bus išsiųstas informacinis paketas, kuriame bus pateikta esminė informacija apie pinigų keitimą bei specialios holograminės kortelės, kuriose bus nurodyti pagrindiniai pinigų požymiai ir dažniausiai naudojamų sumų konvertavimas iš litų į eurus.

„Pavertus kortelę į vieną pusę bus matyti suma litais, o į kitą pusę – ji pakeista į eurus. Kortelė bus kreditinės kortelės dydžio ir lengvai tilps į piniginę. Šių metų gruodį planuojama pradėti pardavinėti pirmuosius lietuviškus euro centų ir monetų rinkinius, kurie kainuos tiek, kiek juose bus monetų: penkių, dešimties, dvidešimties ir penkiasdešimties euro centų, vieno ir dviejų eurų“, – sako LB atstovas.

M. Milieška pabrėžia, kad gyventojams yra būtina žinoti, jog jokių operacijų gyventojų namuose nei Lietuvos bankas, nei kitos finansinės institucijos neatliks. Asmenį, kuris gyventojams kalbėtų apie litų registravimą ar siūlytų juos keisti į eurus namuose, galima įtarti bandymu sukčiauti ir apie tai turėtų būti nedelsiant pranešama policijai.

LB atstovas pažymi, kad interneto svetainėje www.euro.lt skelbiama beveik 200 atsakymų ir į kitus klausimus apie pasirengimą euro įvedimui Lietuvoje ir būsimą valiutą. Atsakymus į klausimus parengė Lietuvos bankas, Finansų ministerija, Valstybinė mokesčių inspekcija, „Sodra“ ir kitos valstybės institucijos.

Teisės aktų keitimo darbai įsibėgėjo

Pasak M. Milieškos, euro įvedimui reikalingų teisės aktų rengimo ir pakeitimo procesas jau vyksta. 2014 m. sausio 23 d. Seimas priėmė Lietuvos banko, Valstybės kontrolės, Europos Sąjungos (ES) veikimo sutarties ratifikavimo įstatymų pakeitimus, kad nacionaliniai teisės aktai būtų suderinti su ES sutartimis ir nebūtų kliūčių įvesti eurą.

„Be to, 2014 m. sausio 23 d. Seimui pristatytas Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo projektas ir jį lydintys teisės aktai. Šiuo įstatymu bus nustatyta pasirengimo įsivesti eurą, litų keitimo į eurus, nacionalinės valiutos išėmimo iš apyvartos tvarka, reglamentuoti kiti praktiniai euro įvedimo aspektai. Siūloma, kad šis įstatymas įsigaliotų tą dieną, kai ES Taryba priims sprendimą dėl euro įvedimo Lietuvoje. Vyriausybės prašymu Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo projektas bus svarstomas skubos tvarka“, – pasakoja M. Milieška.

LRT.lt primena, kad praeitą savaitę į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) atneštas pareiškimas dėl referendumo už lito išsaugojimą. Referendumo iniciatyvinė grupė siūlo keisti Konstituciją, kad Lietuvoje nacionalinė valiuta būtų tik litas, o pinigų emisiją galėtų atlikti tik Lietuvos bankas.

VRK pirmininko Zenono Vaigausko nuomone, visos referendumo organizavimui reikalingos procedūros galėtų būti baigos kitų metų sausį ar vasarį. Tada jau planuojama būti įsivedus eurą.