Verslas

2014.02.21 18:19

Baisiausi A. Maldeikienės girdėti skaičiai

Erika Fuks, DELFI.lt2014.02.21 18:19

Lietuvoje labiausiai pažeidžiama grupė yra šeimos su mažais vaikais, ne ką lengviau sekasi ir vidutinio amžiaus žmonėms, kurie remia savo garbingo amžiaus tėvus ir padeda vaikams auginti anūkus, mano ekonomistė ir Vilniaus universiteto ekonomikos docentė Aušra Maldeikienė.

Lietuvoje labiausiai pažeidžiama grupė yra šeimos su mažais vaikais, ne ką lengviau sekasi ir vidutinio amžiaus žmonėms, kurie remia savo garbingo amžiaus tėvus ir padeda vaikams auginti anūkus, mano ekonomistė ir Vilniaus universiteto ekonomikos docentė Aušra Maldeikienė.

Tačiau Lietuvoje yra priimtas paradoksalus sprendimas – kompensuoti pensijas, nors ši demografinė grupė yra ne pačioje sudėtingiausioje padėtyje, apie tai ji kalbėjo per savo knygos „Melo ekonomika“ pristatymą.

„Mes turime be proto šiems žmonėms (tėvams su mažais vaikais – DELFI) nepalankią mokesčių sistemą, mūsų vaikai iki dviejų metų gauna kažkokių nerealių pinigų, o po to, po dviejų metų, „išeina į darbo rinką“, nes darželių nėra, mama nežino, kur jį dėti, viskas vyksta košmaru, o visi sėdi ir žiūri. Dabar, tiesa, pradėjo verkti, kad darželių nėra, na tai stebuklas“, – piktinosi ekonomistė.

Ji prisiminė, jog vienas baisiausių dalykų, kurį yra girdėjusi iš tuometinės finansų ministrės Ingridos Šimonytės, yra išmokų skirtumas pensininkams ir mamoms su mažais vaikais.

„Aš niekada nepamiršiu, (I. Šimonytė – DELFI) sakė: 2009 m. visi pensininkai, t.y. visos pensijos, mums kainavo 8,5 mlrd. Lt, o mamytės – 1,9 mlrd. Lt. Aš galvojau, sumaišė skaičius, parašiau dar kartą į Finansų ministeriją, ne, sako, tokie skaičiai, – prisiminė A. Maldeikienė. – O po to išeina taip, kad tie žmonės (tėvai su mažais vaikais – DELFI) patenka į situaciją, kad darželių nėra, pinigų privačiam darželiui nėra, darbo nėra, moteris per dvejus metus prarado įgūdžius, nebūtinai, bet dažnai – daugelio dalykų nėra. Mokestinė sistema jiems nepalanki, būsto politikos nėra, jokio būsto neįmanoma gauti, jeigu tu neturi didelių pinigų, daugumos pinigai yra maži.“

Tačiau ekonomistė sako, jog ir jos amžiaus žmonėms ekonominė situacija – ne pati maloniausia.

„Ką veikia mano karta, tie, kurie artėja į pensiją, labai norėčiau, kad greičiau, bet lėtai artėjame? Iš vienos pusės turi tėvelius, kurie jau nelabai orientuojasi, jiems reikia pagalbos, iš kitos pusės turi anūkus, kuriems už darželius moka. Tai vadinasi „ruošiamės pensijai, kaupiame atsargas“. Aš jas visas sutvarkiau per paskutinius metus ramiai visam būsimam gyvenimui – neturiu jokių, nes į abu galus reikia, – apibendrino A. Maldeikienė. – Mano galva, tikrai tragiška situacija.“

Ekonomistė dėstė, jog greičiausiai tokią nevykusią padėtį lemia vienas labai gajus mitas.

Mitas, kuris kenkia

A. Maldeikienė stebėjosi, jog politinės partijos skiria mažai dėmesio tėvams, kurie augina mažus vaikus.

„Aš nesuprantu, kodėl politikai į juos nežiūri. Aš turiu įtarimą, dėl rinkimų, nes orientuojamasi į pensininkus, bet man jis atrodo lėkštokas. Jeigu manęs rimtai paklaustų, aš nemanyčiau, kad viskas taip lėkšta, tiesiog galvose sėdi mitas: vargšas pensininkas. Aš suprantu, daugeliui pensininkų sunku: jie yra seni. Jauniems sunku dėl vienų priežasčių, o senam žmogui yra savo problemos“, – svarstė A. Maldeikienė.

Ji vardijo, jog akivaizdu, kad pensininkams Lietuvoje trūksta reikia socializacijos, papildomos veiklos, kad jie galėtų susitikti su kitais garbingo amžiaus žmonėmis, jaustis bendruomenės nariais.

„Kad ne poliklinikoje socializuotųsi prie gydytojo kabineto, o pagyvenusių žmonių centruose, kur susitiktų, – siūlė ji. – O mes orientuojamės į tai, kad kompensuokime pensijas. Atseit, paims iš manęs kompensuoti. Man gi algos dar nekompensavo, ar aš turiu pasiskolinti, kad jiems kompensuočiau? Ką aš po to darysiu? Nelogiška.“

Ekonomistė paaiškino, kad tėvų su jaunais vaikais apgailėtina ekonominė situacija nepadeda valstybės raidai.

„Aš pensininkams sakau, nenorėkite, kad jums grąžintų pensijas, nes atimsite paskutinę viltį iš savo gyvenimo. Aš noriu šitai tautai pasakyti: pasaulis nėra optimistiškas ar pesimistiškas, jis yra paradoksalus. Paradoksas mus valdo, taip, tu būsi turtingas, kada tu nenorėsi sau, o norėsime kitam, aš nežinau, kokia čia yra ideologija“,– kalbėjo ji.

Apgynė politikus

Per knygos pristatymą A. Maldeikienė nepraleido progos priminti, jog politikai yra visuomenės atspindys.

„Aš sakau žmonėms: jūs turite tokius politikus, ko jūs norite? Jeigu jūs tikitės, kad jums atiduos sugromuluotą maistą, tai jūs ir gaunate vakarykštį gromuluotą maistą. Jūs šito norite. Jeigu jūs norite politikų, kurie iškelia idėjas, jūs gausite kitokius politikus“, – palygino ji.

Ekonomistė sako, jog kai žmonės paklausia, kodėl tokia politika, ji siūlo nueiti prie veidrodžio ir „pamatysi, kodėl tokia politika“.

Ji priminė, jog valdančiosios koalicijos partija „Tvarka ir teisingumas“ prieš rinkimus kalbėjo apie tai, kad pensininkai turėtų už verslo pinigus kartą per metus lankyti užsienio šalis.

„Ar kalba eina apie politiką, ar kalba eina apie žmogų, kuris gali tokiu dalyku patikėti? Mano supratimu, kalba apie tą rinkėją“, – konstatavo ji.

Pasak ekonomistės, kai kurie politikai negali išspręsti problemų, nes net negali jų suformuluoti.

„O problemų yra kalnai, tik į problemas nėra atsakymų, nes aš gal vienaip noriu, Ingrida (Šimonytė – DELFI) kitaip, Seime – dar kitaip rodosi. Kad ir mūsų algos, aš norėčiau, kad dėstytojams algas pakeltų ir sumažintų krūvį, nes pas mane sveikas protas: mažiau dirbi, daugiau gauni. Ingrida, būdama finansų ministre, pasakytų: na, maža, ko tu nori, nėra pinigų. Politikai gali pradėti filosofuoti, tikriausiai, Remigijus (Šimašius – DELFI) pritartų kokiai nors versijai, kad susirask gerų studentų, kurie norės tau mokėti už tas „nuostabias“ paskaitas ir tegul jie tau moka“, – šmaikštavo ji.

A. Maldeikienė įvardijo ir problemą: susitarti dėl esminių spendimų nepavyksta dėl to, kad nesusitariama, dėl ko tariamasi.

„Manau, kad 90 proc. sprendimų yra padaromi ne todėl, kad kažkas užkulisiuose labai baisiai susitarė, o todėl, kad susiklostė tokios aplinkybės ir dėl to, kad nėra diskusijų, nes mes tiesiog nesusitarėme, dėl ko tarėmės. Jeigu susitarsime, bus kitaip“, – mano ji.

Ketvirtadienį prasidėjusioje Vilniaus knygų mugėje, A. Maldeikienės knygos pristatyme, dalyvavo autorė, buvusi finansų ministrė, dabar Lietuvos banko valdybos narė I. Šimonytė, buvęs teisingumo ministras, Seimo narys liberalas R. Šimašius, Seimo narys konservatorius Kęstutis Masiulis.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.