Verslas

2015.09.08 13:45

A. Butkevičius: su „Gazprom“ bus deramasi dėl penkių svarbiausių klausimų

BNS 2015.09.08 13:45

Rusijos koncernas „Gazprom“ atsiuntė raštiškus pasiūlymus Lietuvai dėl dujų kainų ir kitų dujų tiekimo mūsų šaliai sąlygų.

Rusijos koncernas „Gazprom“ atsiuntė raštiškus pasiūlymus Lietuvai dėl dujų kainų ir kitų dujų tiekimo mūsų šaliai sąlygų.

Tai BNS patvirtino premjero patarėja Rita Grumadaitė. Anot jos, informacija yra konfidenciali ir premjeras jos nekomentuoja.

Lietuvos premjeras kol kas nekomentuoja apie Rusijos koncerno „Gazprom“ raštu atsiųstų pasiūlymų dėl dujų kainų ir kitų dujų tiekimo Lietuvai sąlygų. Anot Algirdo Butkevičiaus, bus deramasi penkiais svarbiausiais klausimais, tačiau gautus pasiūlymus jis įvertins po to, kai darbo grupė pateiks išvadas.

„Taip, gavome („Gazprom“ pasiūlymus - BNS) ketvirtadienį, mačiau tuos dokumentus. Aišku, jų neskaičiau. Kaina, kuri buvo pasakyta žodžiu, yra ta pati“, – žurnalistams penktadienį sakė premjeras.

„Pasiūlymus gavome vakar vakare, su jais dabar susipažįsta derybų grupės ekspertai, o išvadas premjerui jie pateiks kitą savaitę“, – BNS sakė R. Grumadaitė.

Premjeras Algirdas Butkevičius, kuris prieš dvi savaites Sočyje susitiko su „Gazprom“ vadovu Aleksejumi Mileriu ir išgirdo jo žodinius pasiūlymus, anksčiau teigė pasiūlymų raštu laukiantis šią savaitę. Pasak jo, gavus pasiūlymus, prasidės intensyvus darbas.

A. Butkevičius po vasario 7 dienos susitikimo su A. Mileriu pareiškė, jog su „Gazprom“ iš esmės pavyko susitarti dėl Lietuvos įgyvendinamo trečiojo ES energetikos paketo, kuris numato, kad „Gazprom“ iki šių metų lapkričio turi pasitraukti iš dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ valdymo. Pasak neoficialių šaltinių, „Gazprom“ sutinka likti tik finansiniu investuotoju, o kaip elgsis kitas didžiausias akcininkas – Vokietijos „E.ON Ruhrgas International“, kol kas neaišku.

Nei tuomet, nei vėliau premjeras nekomentavo, ar „Gazprom“ pasiūlė Lietuvai atsiimti ieškinį iš Stokholmo arbitražo mainais už geresnę dujų kainą. Tačiau jis patvirtino, kad kalbėta apie galimybę pasirašyti taikos sutartį. Neoficialiais duomenimis, tokiu atveju abi šalys atsiimtų visus savo ieškinius tarptautiniuose arbitražuose.

Be to, „Gazprom“ kelia dujų tranzito į Karaliaučių klausimą ir siekia, kad Lietuva pasirašytą tarpvyriausybinį susitarimą, tačiau Vyriausybė su tuo nesutinka ir siūlo komercinę dviejų įmonių sutartį. Be to, „Gazprom“ siekia pasirašyti ilgalaikę – 10 metų – dujų tiekimo sutartį.

Premjeras anksčiau nei patvirtino, nei paneigė, kad A. Mileris pasiūlė daugiau nei 20 proc. nuolaidą dujoms. Pasak šaltinių, deramasi, kad būtų pakeista dujų kainos formulė.

Vyriausybė siekia iš „Gazprom“ pigesnių dujų, kurias dabar Lietuva perka brangiausiai Europoje.

Šiuo metu E.ON valdo 38,9 proc. „Amber Grid“ akcijų, „Gazprom“ – 37,1 proc., po 17,7 proc. priklauso Energetikos ministerijai, iš kurios akcijas netrukus perims „Epso-G“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.