Naujienų srautas

Verslas2014.02.20 17:38

Ruošiasi grynųjų pinigų antplūdžiui

Erika Fuks, DELFI.lt 2014.02.20 17:38

Ketvirtadienį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai susitiko su Lietuvos komercinių bankų atstovais: jie ruošiasi galimam grynųjų pinigų antplūdžiui iš šešėlinės ekonomikos.

Ketvirtadienį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai susitiko su Lietuvos komercinių bankų atstovais: jie ruošiasi galimam grynųjų pinigų antplūdžiui iš šešėlinės ekonomikos.

„Mes planuojame parengti finansų sektoriui rekomendacijas, kaip bankai galėtų netrukdydami klientams užtikrinti tinkamą Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo įstatymo vykdymą“, – sakė FNTT direktoriaus patarėjas Igoris Kržečkovskis.

Jis primena, kad Lietuvai įsivedant eurą, savaime aišku, jog bankuose turėtų padidėti grynųjų pinigų apyvartos.

„Nepamirškime, kad grynieji pinigai ne visada yra susiję tik su teisėtomis piliečių pajamomis, – dėstė jis. – Siekiame, kad būtų kuo mažiau galimybių iškeisti šešėlinius pinigus į eurus.“

FNTT susitiko su visų Lietuvoje veikiančių komercinių bankų atstovais.

„Konkrečių priemonių negalime atskleisti, tačiau jos nesukels nepatogumų piliečiams. Jau šiandien kiekvienas bankas vykdo pinigų plovimo prevenciją, tačiau tam tikros priemonės galėtų būti naudojamos aktyviau, kokios – negalime įvardyti“, – konstatavo I. Kržečkovskis.

Lietuvoje nuo 1998 m. galioja Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo įstatymas, komerciniai bankai šį įstatymą įgyvendina, kad „nešvarūs“ pinigai nepatektų į bankinę sistemą.

Lietuvos banko duomenimis, grynaisiais Lietuvoje laikoma apie 11 mlrd. Lt.

Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme numatyta, kad bankai ir Lietuvos paštas turi identifikuoti asmenis, keičiančius grynuosius pinigus, jeigu keičiamų grynųjų pinigų suma viršija 6 tūkst. eurų (20,7 tūkst. Lt) ar ją atitinkančią sumą kita valiuta, o apie įtartinas, neįprastas ar tarpusavyje susijusias operacijas pranešti FNTT.

Lietuva 19-ąja euro zonos nare nori tapti nuo 2015 m. Pirmuosius signalus Lietuva gaus birželio pradžioje, kai Europos Komisija ir Europos centrinis bankas pateiks Lietuvos konvergencijos programos vertinimą.

Liepą Europos Sąjungos Vadovų Taryba turėtų priimti galutinį sprendimą ir paskelbti neatšaukiamą litų į eurus keitimo kursą. Prognozuojama, kad jis liks toks pat, koks yra šiuo metu – 3,4528 Lt už vieną eurą. Per 30 dienų nuo šio sprendimo visos kainos Lietuvoje turės būti skelbiamos dviem valiutomis ir tai truks iki 2015 m. vidurio.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi