Verslas

2015.09.08 13:45

Neramumai Ukrainoje: lietuviškas verslas reketuojamas

Erika Fuks, DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Lietuvos verslas Ukrainoje jau pajuto Kijeve vykstančius neramumus: verslininkų reikalaujama remti Antimaidaną, dėl to padaugėjo tikrinimų, be to, iš kai kurių įmonių kėsinamasi atimti jų turtą.

Lietuvos verslas Ukrainoje jau pajuto Kijeve vykstančius neramumus: verslininkų reikalaujama remti Antimaidaną, dėl to padaugėjo tikrinimų, be to, iš kai kurių įmonių kėsinamasi atimti jų turtą.

„Lietuvos verslininkai susidūrė su tam tikromis problemomis muitinėje, o Odesoje yra įmonė, kur valdžia kėsinasi atimti nekilnojamąjį turtą: įmonė nusipirko pastatą, atėjo milicija ir sako, viskas yra neoficialu, patalpos privatizuotos nelegaliai, jos atimamos ir viskas. Sanatoriją valdanti bendrovė patalpas įsigijo, jas įregistravo ir su turtu viskas yra gerai“, – konstatuoja Lietuvos ambasados Kijeve komercijos atašė Rimantas Šegžda.

Pasak jo, kitiems verslams kol kas didesnių sunkumų patirti neteko.

„Prekybos tinklas „Novus“ dirba, o „Orlen“ šiek tiek susiduria su problemomis muitinėje“, – komentuoja R. Šegžda.

Lietuvos verslas pastebi, jog Ukrainoje padaugėjo įmonių patikrinimų, nes valdžios pareigūnams reikia pinigų Antimaidanui remti.

„Jau senokai iš verslo valdžia reikalaudavo pinigų, jie (valdžia – DELFI) duoda nurodymą vežti žmones į Antimaidaną, gal žmonėms duoda pinigų ir jie važiuoja būti prieš Maidaną, – sakė R. Šegžda. – Žinoma, tai įmonių prievartavimas, nes liepdavo ir žmones atvežti, ir pinigų duoti. Aišku, ne visi tai vykdydavo. Čia nėra ramu, manau, artimiausiomis dienomis turi kažkas įvykti “

Komercijos atašė Kijeve patikino, kad trečiadienį miesto pakraščiuose ramu, bet tuščia, nes paskelbta nedarbo diena: atšauktas susisiekimas metro ir kitu viešuoju transportu.

Be to, verslo sąlygas apsunkina ir numatytas 5 dienų laikotarpis valiutos konvertavimui, tačiau jis priimtas dėl sudėtingos šalies ekonominės padėties ir gresiančio bankroto.

„Kol kas problemos (dėl pinigų konvertavimo – DELFI) nedidelės, jos kilusios dėl finansinės krizės, tačiau, manau, netrukus atsiras ir didesnių finansinių problemų, nes dabar euras kainuoja jau 12 Ukrainos grivinų, kai kainavo 10 prieš savaitę“, – mano komercijos atašė.

DELFI skelbė, kad trečiadienį įtampa Kijevo centre neslūgsta, žuvusiųjų – daugėja. Trečiadienio rytą pranešta apie 26 aukas, skelbiama, jog sužeistųjų apie 1000, daugiau nei 300 žmonių yra hospitalizuoti, dauguma jų – protestuotojai. Per susirėmimus buvo sužeistas ir vienas Lietuvos pilietis.