Verslas

2015.09.08 13:45

Kiaulių maras: išplėstoje apsauginėje zonoje veterinarai taikys griežčiausias sankcijas

BNS2015.09.08 13:45

Lietuvoje išplėtus apsauginės afrikinio kiaulių maro zonos ribas, Veterinarijos tarnyba teigia pažeidėjams taikysianti griežčiausias sankcijas. Laiku kiaulių nepapjovusiems ūkininkams bus skiriamos baudos, o kiaulės sunaikinamos, nemokant kompensacijos.

Lietuvoje išplėtus apsauginės afrikinio kiaulių maro zonos ribas, Veterinarijos tarnyba teigia pažeidėjams taikysianti griežčiausias sankcijas. Laiku kiaulių nepapjovusiems ūkininkams bus skiriamos baudos, o kiaulės sunaikinamos, nemokant kompensacijos.

Valstybinis veterinarijos inspektorius Marius Masiulis BNS aiškino, kad pernai dalis gyventojų buferinėje zonoje pasienyje su Baltarusija nesilaikė reikalavimų ir slapčia augino kiaules, todėl dabar nuspręsta taikyti griežčiausias sankcijas.

„Tikrai nepilnai yra įgyvendinti saugos reikalavimai, žmonės bando laikyti nelegaliai kiaules, todėl priimtas drastiškas sprendimas. (...) Žadame imtis drastiškesnių priemonių nei pernai – nebebus taikomi įspėjimai ar nedidelės baudos, bus taikomos maksimalios baudos, o kiaulės naikinamos vietoje, nebeleidžiant suvartoti, ir bus prarasta teisė į kompensacijas“, – BNS sakė M. Masiulis.

„Jeigu bus nustatoma, kad dėl žmogaus kaltės virusas galbūt pateko ir buvo išplatintas, tai jam grės ir baudžiamoji atsakomybė“, – pridūrė jis.

Pasak jo, gyventojai nebegali kitomis priemonėmis apsaugoti kiaulių, nes užkratas jau yra Lietuvos teritorijoje.

„Yra nurodymas savo reikmėms jas paskersti skerdykloje, arba, jeigu nėra tokios galimybės, priimti sprendimą sunaikinti, kadangi jau grėsmė yra mūsų pusėje, ne už menamų 40 kilometrų nuo sienos. (...) Toje zonoje yra likę tik smulkieji ūkiai, tik Šalčininkuose yra trys stambesni kiaulių augintojai, laikantys 3 tūkst. kiaulių, todėl priimtas toks sprendimas“, – teigė inspektorius.

Pasak M. Masiulio, kol kas neaišku, kiek kompensacijų bus išmokėta už paskerstas kiaules, pernai buferinėje zonoje paskersta apie 3 tūkst. kiaulių, už jas skirta apie 450 tūkst. litų kompensacijų: „Planuojame ir dabar mokėti apie 200 litų kompensaciją už kiaulę, tačiau dar iki galo neaišku, todėl tikrai negaliu pasakyti, kokia suma bus išmokėta.“

Jis aiškino, kad apsauginė zona praplėsta aplink vietas, kur rasta maru užsikrėtusių šernų.

„Todėl, kad jau Lietuvos teritorijoje yra nustatyti afrikinio kiaulių maro židiniai, kurie apima Šalčininkų, Alytaus ir Varėnos rajonus, tai būtent juose ir yra plečiama zona, nurodant gyventojams išnaikinti laikomas kiaules. Tos teritorijos yra besiribojančios su užkrato vieta arba su miškų masyvais, kur nustatyti užsikrėtę šernai“, – teigė M. Masiulis.

Į apsauginę zoną Veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus įsakymu nuo trečiadienio Alytaus rajone patenka Alovės, Butrimonių, Daugų, Nemunaičio, Pivašiūnų, Punios, Raitininkų seniūnijos, Šalčininkų rajone – Dieveniškių, Kalesninkų, Baltosios Vokės ir Jašiūnų seniūnijos, o Varėnos rajone – Matuizų, Merkinės ir Varėnos seniūnijos.

Nuo kovo 31 dienos šiose vietovėse bus draudžiama laikyti kiaules.

Iki šiol apsauginė zona siekė 10 kilometrų nuo Baltarusijos sienos.

Baltarusijoje, netoli nuo Lietuvos ir Lenkijos sienų, užkratas pirmą kartą rastas pernai vasarą. Lietuvoje nušautuose šernuose maro užkratas aptiktas vasario pradžioje, o Lenkija apie užkratą savo teritorijoje pranešė šią savaitę.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.