Verslas

2015.09.08 13:45

Valstybė leido stambiesiems žemvaldžiams išsidalinti Lietuvą

Visi šiemet perkantys žemę negalės turėti daugiau nei 500 hektarų žemės. Tačiau tie, kurie žemę įsigijo iki 2014 metų, jos parduoti neprivalės. Vadinasi, Lietuvoje stambiųjų žemvaldžių nedaugės – žemė priklausys tiems, kurie spėjo ją laiku nusipirkti.

Visi šiemet perkantys žemę negalės turėti daugiau nei 500 hektarų žemės. Tačiau tie, kurie žemę įsigijo iki 2014 metų, jos parduoti neprivalės. Vadinasi, Lietuvoje stambiųjų žemvaldžių nedaugės – žemė priklausys tiems, kurie spėjo ją laiku nusipirkti.

Ramūnas Karbauskis, beveik 28 tūkst. hektarų žemės valdančio „Agrokoncerno“ savininkas, anksčiau kalbėdamas su 15min.lt apie draudimą turėti daugiau nei 500 hektarų žemės, buvo ramus. Tai todėl, kad jo įmonės žemę įsigijo iki 2014 metų. Vadinasi, jos parduoti jis neturės.

Bendrovė „Agrowill“ šiemet pranešė, kad parduos apie pusę savo žemės (iš viso turi apie 12 tūkst. hektarų). Pastebimai buvo suaktyvėjusi ir žemės pardavimo rinka. Lietuvos žemės savininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Nagulevičius tai siejo su šiais metais įsigaliojusiu draudimu asmeniui ir su juo susijusiems asmenims valdyti daugiau nei 500 hektarų žemės.

Tačiau, kaip 15min.lt paaiškino Žemės ūkio ministerija, toks draudimas negalioja seniesiems žemvaldžiams.

„Civilinėje teisėje galioja „įstatymo negaliojimo atgal“ principas, todėl taisyklės taikomos tik nuo jų įsigaliojimo ir tik tiems atvejams, kai žemė įsigyta pažeidžiant įstatymus. Tai reiškia, kad jei asmuo kartu su susijusiais asmenimis įsigijo daugiau kaip 500 ha iki 2014 metų, kai  ribojimas įsigyti daugiau kaip 500 ha buvo taikomas kiekvienam asmeniui atskirai, jis negalės būti laikomas pažeidusiu nuo šių metų įsigaliojusias įstatymo nuostatas ir žemės kiekis, viršijantis 500 ha plotą, iš jo negalės būti paimamas“, –  rašoma Žemės ūkio ministerijos atsakyme.

Tačiau, jeigu šiemet pirkdamas žemę asmuo neteisingai užpildys žemės pirkėjo deklaraciją, nuslėpdamas susijusius asmenis ar jų valdomos žemės kiekį, prokuroras turės pagrindą pradėti ikiteisminį tyrimą, o apgaulės būdu įgytas didesnis nei įstatymo leidžiamas plotas atiteks valstybei.

Asmuo, kurio žemę valstybė nuspręs nacionalizuoti, turės kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą (NŽT). NŽT apskaičiuos atlygintiną sumą už valstybės nuosavybėn paimtą žemės sklypą. Kompensacija jam bus išmokama iki liepos.

Kaip jau rašėme anksčiau, iki galo neaišku, kad valdo Lietuvos žemę.  G. Nagulevičius mano, kad 10 proc. ūkininkų valdo 80 proc. žemės. R. Karbauskio teigimu, 10-15 proc. Lietuvos žemės jau priklauso užsieniečiams, kurie formaliai jos pirkti negali.