Verslas

2015.09.08 13:45

Atpratins nuo pomėgio viską dėti į maišelius

Ugnė Karaliūnaitė, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Kiekvienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai panaudoja apie 230 plastikinių maišelių, tačiau greitai manijai viską krauti į plastikinius maišelius gali ateiti sunkūs laikai. Europos Sąjunga svarsto planus, kaip uždėti apynasrį plastikinių maišelių naudojimui, kuris kelia ekologines problemas.

Kiekvienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai panaudoja apie 230 plastikinių maišelių, tačiau greitai manijai viską krauti į plastikinius maišelius gali ateiti sunkūs laikai. Europos Sąjunga svarsto planus, kaip uždėti apynasrį plastikinių maišelių naudojimui, kuris kelia ekologines problemas.

Pasirinkti gali tekti naujus mokesčius, draudimus prekybininkams nemokamai dalyti maišelius ar įvesti apribojimus.

Europos Komisija yra pasiūliusi direktyvos dėl pakuočių ir pakuočių atliekų pakeitimus, kuriais būtų siekiama sumažinti plonų (iki 50 mikronų) maišelių naudojimą. Jei pakeitimai bus priimti, kiekviena Europos Sąjungos valstybė privalės nuspręsti, kokiomis priemonėmis bus pasiektas šis tikslas.

Kaip alternatyvos pateikiami ekonominiai instrumentai (pvz., mokesčiai, draudimas prekybininkams nemokamai dalinti maišelius), rinkos apribojimai (pvz., drausti plastikinių maišelių naudojimą).

Aplinkos ministerija teigia pritarianti tokiai plastikinių maišelių mažinimo iniciatyvai. Plastikinių maišelių atliekų poveikis gamtai – žudantis. Apie 80 proc. jūras teršiančio plastiko į jūrą patenka iš sausumos. Taip pat galvos skausmą kelia ir tai, kad plastikiniai maišeliai nėra labai naudinga medžiaga perdirbimui dėl savo plonumo, lengvumo, vandens atliekų plovimui ir perdirbimo metu sąnaudų.

Pernai gruodžio mėnesį Europos parlamentas pasiūlė nustatyti šalims užduotis, susijusias su plastikiniais maišeliais. Maišelių (nuo 10 iki 50 mikronų) naudojimą siūloma mažinti 80 proc. (pagal 2010 m. vidurkį).

Europos Komisija skaičiuoja, kad Europos Sąjungoje vidutiniškai per metus vienas gyventojas sunaudoja 198 vnt. plastikinių maišelių. Tuo metu Lietuvoje, jų teigimu, sunaudojama 466 vnt.

Teigia, kad naujas mokestis būtų dvigubas apmokestinimas

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas pateikia kitokius skaičius. Asociacijos skaičiavimu, per metus Lietuvoje labai plonų (iki 10 mikronų) plastikinių maišelių sunaudojama apie 200 vnt. žmogui, o storesnių (10–50 mikronų) plastikinių maišelių – apie 30 vnt.

„Šie skaičiai yra absoliučios normos ribose lyginant su kitomis ES šalimis. Maišelių augimo skaičius yra proporcingas mažmeninės kasdieninių produktų rinkos augimui. Jei auga rinka, parduodama daugiau produktų, tai auga ir maišelių kiekis. Paskutinius 3 metus šis augimas buvo 1–3 proc. per metus“, – komentavo L. Vilimas.  

Pasak jo, geriausia ir efektyviausia priemonė mažinti maišelių kiekį būtų ne draudimai ar mokesčiai, bet pirkėjų švietimas, skatinimas juos naudoti maišelius pakartotinai.

Paklaustas apie galimą naują mokestį plastikiniams maišeliams, pašnekovas teigė, kad tai būtų dvigubas apmokestinimas. Šiuo metu gamintojai jau moka pakuotės mokestį. 2013 m. už 1 kg plastikinės pakuotės gamintojai turėjo mokėti 1,8 Lt. Nuo mokesčio gamintojai atleidžiami, jei vykdo pakuočių atliekų tvarkymo užduotį.

„Šiems maišeliams mokestis nustatytas. Jį moka gamintojai, kurie šį mokestį įskaičiuoja į jų kainą pardavėjams, todėl apmokestinti juos dar kartą, kai jie iškeliauja iš parduotuvės nėra logikos ir net nebūtų įmanoma, nes tai būtų dvigubas apmokestinimas“, – tvirtino pašnekovas.

Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė teigė, kad, jei Europos Sąjunga priimtų direktyvos pakeitimus, Lietuva būtų priversta galvoti, kaip priversti gyventojus ir prekybininkus mažinti plastikinių maišelių skaičiaus naudojimą šalyje. Nuo priėmimo direktyva įsigalioja per dvejus metus.

Pasak jos, šiuo metu Europos Komisijos pasiūlymas yra liberalesnis, tačiau Europos Parlamentas pasisakė dėl griežtesnių priemonių taikymo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.