Verslas

2015.02.12 21:37

Ekonomika privertė „sužaliuoti“ Ameriką

LRT.lt2015.02.12 21:37

Per metus Jungtinės Valstijos sugebėjo į atmosferą išmetamo anglies dvideginio kiekį sumažinti iki pastarųjų dvidešimties metų rekordo.  

Per metus Jungtinės Valstijos sugebėjo į atmosferą išmetamo anglies dvideginio kiekį sumažinti iki pastarųjų dvidešimties metų rekordo.

Kaip teigia šalies vyriausybės atstovai, pagrindinė priežastis, kodėl šalis pradėjo mažiau teršti – ekonominė, mat pramonėje iškastinę anglį daug kur pakeitė pigios ir ekologiškesnės dujos.

Kaip praneša naujienų agentūra AP, daugelis garsiausių pasaulio klimato kaitos mokslininkų tokio JAV „sužaliavimo“ nesitikėjo ir nenumatė, nes jį nulėmė pokyčiai ekonomikoje ir pasaulio rinkose, o ne tiesioginiai šalies veiksmai mažinant šiltnamio dujų išmetimą į atmosferą.

Micheaelis Mannas, vadovaujantis Pensilvanijos universiteto Žemės sistemų centrui, teigė, kad šie pokyčiai kelia „atsargų optimizmą“. Jis taip pat pridūrė, kad tai įrodo, jog šylant klimatui žmonės pirmiausiai „seka paskui savo piniginę“.

„Tai labai aiški pamoka. Ji parodo, kad švari pigi energija išstumią neekologiškus energijos šaltinius“, – antrino klimato ekspertas iš Kolorado universiteto Rogeris Pielke Jr.

Kaip šį mėnesį pranešė JAV Energetikos informacijos agentūra, šių metų ketvirčio duomenys rodo, kad į atmosferą išmetami anglies dioksido kiekiai prilygo 1992 metų rodikliams. Priduriama, kad Amerika anglies dioksido emisijas sugebėjo sumažinti daugiau nei bet kokia kita valstybė per 6 metus.  

Naujienų agentūros AP kalbinti energetikos ekspertai, mokslininkai ir pramonės atstovai teigė maną, kad šis pokytis turės ilgalaikių implikacijų JAV energetikos politikoje.

Naujai atrasti dujų telkiniai Šiaurės Amerikoje, Teksase, Arkanzase ir Luizianoje nulėmė dujų kainos kritimą iki maždaug 3 dolerių.

Ekspertai stebisi, kaip greitai pramonė prisitaikė prie naujų ekonominių sąlygų. Pavyzdžiui, 2005 metais anglis buvo naudojama gaminant maždaug pusę Amerikos elektros energijos. 2012 metų kovą šis rodiklis krito iki 34 proc. ir pasiekė beveik 40 metų rekordą.

Tarptautinės energetikos agentūros duomenimis, 2007 metais JAV į atmosferą išmetė „rekordinį“ kiekį anglies dioksido – apie 6 mlrd. kubinių metrų. Šiais metais planuojama atmosferą užteršti 5,2 mlrd. kubinių metrų CO2.

Didžiausia planetos klimato teršėja Kinija 2011 metais į atmosferą išleido apie 9 mlrd. kubinių tonų dujų, t.y. 29 proc. viso pasaulio teršalų. JAV tarša matuojama 16 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.