Verslas

2015.02.14 17:27

R. Šadžiui pranešus apie galutinį sutarimą dėl pensijų, R. Paksas prieštarauja

BNS, LRT.lt2015.02.14 17:27

Pensijų kompensavimo darbo grupė galutinai sutarė, kad prieš kelerius metus sumažintos pensijos bus kompensuojamos pajamomis, gautomis iš didesnio alkoholio akcizo bei naujo automobilių mokesčio, pranešė finansų ministras. Iš jų tikimasi surinkti apie 300 mln. litų papildomų pajamų per metus. Tuo metu valdančiosios koalicijos partnerės „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolanads Paksas sako, kad automobilių mokestis kol kas – tik tuščios kalbos.

Pensijų kompensavimo darbo grupė galutinai sutarė, kad prieš kelerius metus sumažintos pensijos bus kompensuojamos pajamomis, gautomis iš didesnio alkoholio akcizo bei naujo automobilių mokesčio, pranešė finansų ministras. Iš jų tikimasi surinkti apie 300 mln. litų papildomų pajamų per metus. Tuo metu valdančiosios koalicijos partnerės „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolanads Paksas sako, kad automobilių mokestis kol kas – tik tuščios kalbos.

„Buvo sutarta, kad tai (pensijų kompensavimui skirtos pajamos – BNS) bus konkretūs šaltiniai, konkrečiais įstatymais paremtos pajamos. Vienas jų yra akcizų alkoholiniams gėrimams didinimas, kuris kitais metais atneštų apie 100 mln. litų papildomų pajamų į biudžetą. Antras šaltinis yra metinis transporto priemonių mokestis, kurį mokėtų visi automobilių savininkai. Šitas mokestis įsigaliotų spalio 1 dieną“, – trečiadienį po pensijų kompensavimo darbo grupės žurnalistams sakė finansų ministras Rimantas Šadžius.

Ministro teigimu, automobilio mokestį siūloma skaičiuoti pagal jo variklio tūrį – priklausomai nuo jo, mokestis siektų 90–170 litų ir daugiau.

„Mažiausiai kontroversiškas ir pats aiškiausias variantas mums pasirodė apmokestinimas pagal variklio tūrį. Siūloma, kad automobiliams, kurių variklių tūris siekia iki 1,5 litro, metinis mokestis sudarytų 90 litų, iki 2 litrų tūrio – suma būtų 170 litų ir atitinkamai suma didėtų, didėjant variklio tūriui. Vienintelis parametras, į kurį neatsižvelgta, yra automobilio amžius, bet, manau, kad Lietuvoje mes, turėdami omenyje dabartinę parko struktūrą, turėtume praeiti pirmiau šitą etapą – apmokestinimą pagal tūrį, o po to galvoti, kaip toliau skatinti naujų mažiau aplinką teršiančių automobilių įsigijimą“, – kalbėjo R. Šadžius.

Ministro teigimu, iš šio mokesčio šiemet planuojama surinkti 200 mln. litų, jį reikės sumokėti iki gruodžio 1 dienos.

Anot R. Šadžiaus, mokestį mokėtų visi automobilių savininkai, kurių automobiliai registruoti „Regitroje“ – fiziniai asmenys, įmonės, savivaldybės ir valstybės institucijos. Nuo jo siūloma atleisti tik elektromobilių, specialiosios paskirties automobilių ir diplomatų automobilių savininkus.

R. Paksas: tai tuščias oro virpinimas

Pasak koalicijos partnerės „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininko Rolando Pakso, lengvųjų automobilių ir motociklų mokesčio įvedimo valdančioji koalicija nėra svarsčiusi, todėl, kaip teigiama pranešime spaudai, „kai kurių socialdemokratų kalbos apie tai tėra tuščias oro virpinimas“.

„Nereikėtų tapatinti valstybės įsipareigojimo kompensuoti sumažintas pensijas su naujų mokesčių įvedimu ir finansinės naštos didinimu verslui bei dirbantiesiems. Valdančiosios koalicijos partijų politinėje taryboje buvo aptarta tik alkoholio akcizo didinimo idėja, tačiau jokio konkretaus sprendimo nebuvo priimta. Darbo grupė, net ir su Finansų ministru priešakyje, neturėtų to ignoruoti,“ – pranešime cituojamas R. Paksas.

Alkoholio akcizas – nuo 2015 m.

Pasak finansų ministro, akcizus alkoholiniams gėrimams siūloma padidinti nuo 2015 metų pradžios.

„Siūloma stipriam alkoholiui akcizą didinti tik 5 procentais, nes, labiau padidinus, mažėja apyvartos ir slepiasi alkoholio gamyba į šešėlį. Daugiau apmokestinti siūloma silpnus vynus ir fermentuotus gėrimus, jiems siūloma tarifą padidinti 35 proc., bet gėrimų kaina didėtų apie 18 centų. Alui mes siūlome akcizą padidinti 50 proc., bet nedidinti akcizo mažosioms alaus darykloms, kurios gamina ribotą alaus kiekį. Didelių alaus daryklų alaus pusės litro pabrangimas siektų 17 centų“, – aiškino finansų ministras.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė teigė, kad paskutinio darbo grupės posėdžio metu priimti sprendimai bus svarstomi penktadienį Politinėje taryboje.

„Kompensavimą išdėliosime per tris laikotarpius. Startuojame 2014 metų ketvirtą ketvirtį – 20 proc. Toliau 2015-aisiais metais bus mokama ketvirčiais, bendra suma – 40 proc. ir 2016-aisiais taip pat 40 proc.“, – trečiadienį žurnalistams sakė ministrė.

Anot jos, pensijos bus kompensuotos maždaug 450 tūkst. gyventojų.

Valdantieji skaičiuoja, kad pensijų kompensavimui reikės apie 443 mln. litų. Šiemet tam reikės 88,6 mln. litų, o likusi suma bus kompensuota 2015–2016 metais.

Anksčiau skaičiuota, kad pensijoms grąžinti reikės apie 1 mlrd. litų, vėliau ši suma sumažėjo iki 800 mln. litų.

Gelbėdamas finansinėje duobėje esančią „Sodrą“, Seimas 2009 metų gruodį dvejiems metams – 2010–2011-iesiems – buvo „apkarpęs“ daugelį pensijų ir įvairių socialinių išmokų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.