Verslas

2014.02.11 23:12

Prezidentė: Lietuvos pozicija derybose su „Gazprom“ duoda rezultatų

BNS 2014.02.11 23:12

Savo suskystintų gamtinių dujų terminalą statanti ir nuo Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ nepriklausoma netrukus tapsianti Lietuva turėtų pasvarstyti, kiek „Gazprom“ reikalingas šaliai, pareiškė šalies prezidentė.

Savo suskystintų gamtinių dujų terminalą statanti ir nuo Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ nepriklausoma netrukus tapsianti Lietuva turėtų pasvarstyti, kiek „Gazprom“ reikalingas šaliai, pareiškė šalies prezidentė.

Dalia Grybauskaitė mano, kad „Gazprom“ vadovo Lietuvai pateikti žodiniai ir kol kas viešai neskelbiami pasiūlymai yra svarstytini, tačiau kartu ji ragina palaukti raštiškų pasiūlymų, nes yra pavyzdžių, kai kelerius metus vykstančiose derybose „Gazprom“ nesilaikė žodžio.

„Ką premjeras man pasakė – tam tikri pasiūlymai yra svarstytini. Jeigu aš anksčiau sakiau, kad visi pasiūlymai nėra svarstytini, tai dabar yra svarstytini. Kaip suprantu, jie buvo žodiniai. Mums labai svarbus visas paketas – ne tik kaina, bet ir kiekiai, laikas sutarties ir taip toliau. Kol nematysime viso paketo, tol pasakyti šiandien, ar priimsime pasiūlymą, dar negalime, nes tie pasiūlymai dar nėra pilnai suformuluoti“, – spaudos konferencijoje sakė Dalia Grybauskaitė, antradienį aptarusi pasiūlymus su premjeru Algirdu Butkevičiumi ir energetikos ministru Jaroslavu Neverovičiumi.

Anot jos, tai reiškia, jog Lietuvos pozicija derybose duoda rezultatų.

„Matome, kad mūsų taktika ir ori laikysena duoda rezultatus  Mes, kaip žinote, arbitražui esame pateikę virš 4 mlrd. litų ieškinį prieš „Gazprom“, Europos Komisija Lietuvos iniciatyva vykdo antimonopolinės veiklos tyrimą prieš „Gazprom“ Europoje. Tai, kad mes nesutikome su reikalavimais siekti savo energetinės nepriklausomybės, duoda savo rezultatus“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Tačiau prezidentė ragina palaukti raštu suformuluotų „Gazprom“ pasiūlymų.

„Mes susiduriame jau kelintą kartą, kai žodžiu yra pasakoma viena, o raštu gaunama kita. Neatsižvelgiant į tą optimizmą, tas žinias, kurias gavo premjeras, aš palaukčiau raštu pasiūlymo, nes tas buvo praeitą pavasarį, kai vienas buvo žadėta, o pasiūlymų paketas buvo labai nenaudingas Lietuvai“, – teigė D. Grybauskaitė.

Premjeras A. Butkevičius sakė, jog raštiškų pasiūlymų iš „Gazprom“ laukiama artimiausiu metu.

„Pasiūlymai, kurie buvo pateikti, jie yra kitokie, papildomi. Jie tuo metu sakė, jog tuos pasiūlymus turi raštu, tačiau susitikime nebuvo kalbama apie detales, mes kalbėjome apie principus. Buvo pasakyta, kad pagaliau vėl atsirado judėjimas dėl tolesnių derybų, todėl atsiradus naujiems pasiūlymams, mes pradėsime tolesnes derybas, bet reikalinga gauti raštu“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Prezidentės teigimu, derantis su „Gazprom“, Lietuva sieks sau naudingiausių sąlygų.

„Ta situacija, kada „Gazprom“ prieš Lietuvą naudojo politines kainas, ir kada Lietuva tiek daug permokėjo, neturi pasikartoti. Lietuva neturi įsipareigoti ir būti surišta „Gazprom“ įpareigojimais, nes mes visiškai greitai turėsime savo suskystintų gamtinių dujų terminalą, be to, mes gerokai mažiname dujų naudojimą, įvedami atsinaujinančią energetiką. Be to, mūsų sutartis su „Gazprom“ baigiasi 2015 metų pabaigoje, todėl mes galime sau leisti svarstyti, kiek „Gazprom“ mums iš viso reikia“, – sakė D.Grybauskaitė.

A. Butkevičius, praėjusį penktadienį Sočyje susitikęs su „Gazprom“ vadovu Aleksejumi Mileriu, pareiškė, jog su „Gazprom“ iš esmės pavyko susitarti dėl Lietuvos įgyvendinamo trečiojo ES energetikos paketo, kuris numato, kad „ Gazprom“ iki šių metų lapkričio turi pasitraukti iš dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ valdymo. Tačiau premjeras neatskleidė, kas konkrečiai sutarta dėl „Gazprom“ pasitraukimo sąlygų bei dėl dujų kainos Lietuvai.

Šeštadienį Lietuvos žurnalistams Sočyje premjeras pareiškė, kad „Gazprom“ pasiūlymas dėl dujų kainos jam „asmeniškai yra labai priimtinas“ ir turėtų būti priimtinas verslui bei gyventojams.

A. Butkevičius Sočyje taip pat kalbėjosi ir su Rusijos premjeru Dmitrijumi Medvedevu.

Savaitgalį su Vokietijos kanclere Angela Merkel susitikusi Lietuvos prezidentė pareiškė, kad Vokietija remia Lietuvos planus pertvarkyti dujų sektorių, atsisakant „Gazprom“ monopolijos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.