Verslas

2014.02.11 12:44

Naujoji pensijų tvarka diskriminuoja daugiavaikius tėvus?

Nuo šių metų sausio įsigaliojęs įstatymas, kad motinos, išauginusios 5-is ir daugiau vaikų, gali pretenduoti į II laipsnio valstybines pensijas, gali diskriminuoti daugiavaikius tėčius.

Nuo šių metų sausio įsigaliojęs įstatymas, kad motinos, išauginusios 5-is ir daugiau vaikų, gali pretenduoti į II laipsnio valstybines pensijas, gali diskriminuoti daugiavaikius tėčius.

Skundų sulaukusi Lygių galimybių kontrolieriauss tarnyba pradėjo tyrimą, o socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia esanti pasirengusi teikti įstatymo pataisas, jei tyrimo rezultatai atskleis diskriminaciją. Daugiavaikės šeimos teigia, kad įstatymą galima kritikuoti ne tik dėl to.

Pagal nuo sausio įsigaliojusį įstatymą, dorai užauginti penkis ar daugiau vaikų ir nusipelnyti 400 litų valstybinės pensijos gali tik mamos. Vyras, kaip vaikų tėvas, įstatyme neminimas. Nors įstatymas suteikia galimybę gauti pensiją ne tik pagimdžiusioms, bet ir įsivaikinusioms motinoms. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba gavusi kreipimąsi dėl galimos tėvų diskriminacijos jau pradėjo tyrimą.

„Tikrai žinome, kad egzistuoja tokių atvejų gyvenime, kai dėl kažkokių priežasčių nėra mamos, vienas tėtis užaugina ir išauklėja savo vaikus. Tai tikrai nematau priežasčių, kodėl jis negalėtų pretenduoti į tą valstybinę pensiją“, – teigė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos patarėjas viešiesiems ryšiams Valdas Dambrava.

„Vyro, kaip tėvo, vaidmuo šeimoje yra labai sumenkintas ir visiškai nekreipiamas dėmesys į tai, kad ir tėvas turi svarų indėlį vaiko asmenybės formavimui. Tėvas taip pat geba išlaikyti šeimą ir išauklėti vaikus dorai“, – sakė Daugiavaikių šeimų asociacijos atstovė spaudai Skaidrė Vainikauskaitė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako esanti pasirengusi siūlyti teisės aktų pakeitimus, nors abejoja, ar spėtų juos pateikti artimiausioje Seimo pavasario sesijoje.

„[...] Jeigu bus nustatyta, kad pažeidžiamas įstatymas, tikrai reaguosime ir inicijuosime reikalingų teisės aktų pakeitimus“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Laisvūnas Bartkevičius.

Nors ministerija teigia, kad šios pensijos tikslas – atiduoti duoklę dorai vaikus išauginusios motinoms, daugiavaikės šeimos kritikuoja tvarką ir sako, kad labiau pinigų reikia auginant vaikus, o ne sulaukus pensijos. O jos sulaukus esą dar reikia įtikinėti, kad vaikai dori.

„Tam, kad gautų tuos varganus 400 lt, kurie, pripažinkim, šiandien gyvenime negali gyvenimo kokybės kažkaip labai pakeisti, jis dar verčiamas lakstyti nuo vienos įstaigos į kitą ir rinkti krūvas popierių“, – sakė S. Vainikauskaitė.

Statistikos departamento duomenimis, motinų išauginusių 5 ir daugiau vaikų, Lietuvoje yra beveik 20 tūkstančių, skaičiuojama, kad jų pensijoms prireiks apie 30 milijonų litų. Kiek daugiavaikių tėčių šiandien Lietuvoje – niekas dar neskaičiavo.