Verslas

2014.02.10 16:06

Kiaulininkų nuostoliai – 120 tūkst. litų per dieną

BNS2014.02.10 16:06

Lietuvos kiaulių augintojai dėl Rusijos draudimo iš šalies ir visos Europos Sąjungos importuoti kiaulieną kasdien praranda 120 tūkst. litų, teigia Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos prezidentas. Pasak Algio Baravyko, nuostolius lėmė krentanti kiaulienos supirkimo kaina.

Lietuvos kiaulių augintojai dėl Rusijos draudimo iš šalies ir visos Europos Sąjungos importuoti kiaulieną kasdien praranda 120 tūkst. litų, teigia Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos prezidentas. Pasak Algio Baravyko, nuostolius lėmė krentanti kiaulienos supirkimo kaina.

„Kaip ir prognozavome, draudimas eksporto iš Europos Sąjungos į Rusiją sumažins kiaulienos kainas. Kiaulienos kaina sumažėjo apie 40 lietuviškų centų (už kilogramą – BNS), tai kiekvieną dieną kiaulių augintojai netenka 120 tūkst. litų nuo to laiko, kai kainos krito. Toliau tam tikriems ūkio subjektams, kurie eksportuodavo veislines kiaules į Rusiją, Baltarusiją, jiems užsidarė rinka keliems metams, tai šie nuostoliai skaičiuojami keletu milijonų litų“, – LRT radijui pirmadienį sakė A. Baravykas.

Pasak jo, problemų turi tie ūkiai, kurie kiaules augina rajonuose, kur dėl didelės afrikinio kiaulių maro užkrato tikimybės paskelbta ekstremali situacija.

„Taip pat yra problema, kad Lenkija atsisakė priiminėti paršiukus iš Lietuvos. Tų paršiukų yra gana nemažai, kas savaitę po 3 tūkst. ir, sakykim, ūkiai, kurie buvo įpratę juos realizuoti Lenkijoje, neturi kur jų realizuoti. ir taip pat yra didelė problema“, – teigė A. Baravykas.

Jis BNS teigė, kad paršelių Lenkija nebeperka ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos.

„Šiandien kalbėjausi su latviais, tai jų pardavimai į Lenkiją taip pat užsidarė. Lenkijoje nieko oficialaus nėra paskelbta, bet kažkas neoficialaus yra, nes visi nustojo vienu metu pirkti“, – BNS sakė A. Baravykas.

Jis teigė negalintis prognozuoti, kaip kiaulienos kaina keisis ateityje. Jo teigimu, gamyba artimiausiu metu tikrai nemažės.

„Praeitą savaitę krito kaina, o kiek tai tęsis, ar laikysis tokia kaina, visiškai sunku pasakyti. (...) Mažinimas yra toks dalykas – jeigu šiandien susėklinau paršavedę, tai jos sustabdyti neįmanoma, po 115 dienų ji atves paršiukų, tai tik tada bus galima galvoti, ar sėklinti ją vėl, ar ne. Tik tokiu būdu po kurio laiko lėtai galima sustabdyti gamybą“, – aiškino augintojų atstovas.

Pasak jo, pernai per 11 mėnesių iš Lietuvos į Muitų sąjungos valstybes išvežtos 286 veislinės kiaulės už 2,6 mln. litų, kiaulienos – 8 tūkst. tonų už 77,3 mln. litų, dešrų – 3 tūkst. tonų už 51,8 mln. litų, kitų kiaulienos gaminių – 1,8 tūkst. tonų už 25,8 mln. litų.

Per metus Lietuva parduoda apie 1 mln. kiaulių.

Tarp didžiausių kiaulių augintojų yra Danijos kapitalo „Idavang“ (buvusi „Saerimner“), „Agarė“, „Biržų bekonas“, „Dainiai“, „Sistem“, „Kontvainiai“, „Merkio agrofirma“ bei kitos bendrovės. Veislines kiaules augina 12 veislynų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.