Verslas

2015.02.14 17:27

Ž. Mauricas: padidėjus akcizams ir kritus apyvartai, pinigai gali likti nesurinkti

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, DELFI.lt2015.02.14 17:27

Valdančiųjų planai senatvės pensijas kompensuoti pajamomis iš didesnio alkoholio akcizo gali likti tik norais. Banko „Nordea“ ekonomistas Žygimantas Mauricas skaičiuoja, kad padidėjus akcizams ir dėl to kritus apyvartai, planuoti pinigai gali likti nesurinkti.

Valdančiųjų planai senatvės pensijas kompensuoti pajamomis iš didesnio alkoholio akcizo gali likti tik norais. Banko „Nordea“ ekonomistas Žygimantas Mauricas skaičiuoja, kad padidėjus akcizams ir dėl to kritus apyvartai, planuoti pinigai gali likti nesurinkti.

Vyriausybė planuoja, kad per trejus metus pensininkams galėtų išmokėti 443 mln. Lt: 88,6 mln. Lt šiemet ir po 177 mln. Lt kitais ir dar kitais metais. Premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, kad pinigų kompensacijos galima būtų gauti iš iki 20 proc. didesnių alkoholio akcizų.

Pasak ekonomisto, nuo kitų metų visus alkoholio akcizus padidinus 20 proc., skaičiuojant matematiškai, šią sumą galima būtų surinkti su kaupu.

Tačiau šiam scenarijui išsipildyti gali sutrukdyti mažėjanti apyvarta, nes pastebima, kad nuolat smunka alaus pardavimas, o padidinus akcizus krenta ir kitų rūšių alkoholio apyvarta.

Ekonomistas atkreipia dėmesį, kad praėjusiais metais alaus pardavimas krito 8,3 proc., o vyno, stipraus alkoholio ir tarpinių produktų beveik nekito – fiksuojamas 1,1–1,7 proc. didėjimas.

Šiems metams ekonomistas prognozuoja panašias tendencijas: alaus apyvarta turėtų smukti 6 proc., visų kitų alkoholio rūšių didėti apie 1 proc.

Tačiau, Ž. Maurico skaičiavimu, padidinus akcizą ir tęsiantis tokioms tendencijoms kitais ir dar kitais metais alaus apyvarta smuktų 8 proc., stipraus alkoholio – 3 proc., vyno – 5 proc., tarpinių produktų – 3 proc.

„Apyvarta mažėtų dėl didesnio akcizo, nes alus ir kiti alkoholiniai gėrimai pabrangtų. Taigi įvertinus šias prielaidas, išeina, kad vietoj pertekliaus, pinigų nebeužtenka, o išeina apie 200 mln. Lt trūkumas“, – kalbėjo Ž. Mauricas.

Jis skaičiuoja, kad šiemet net ir padidėjus balandį suplanuotiems akcizams jų būtų surenkama tiek pat, kiek pernai – apie 800 mln. Lt, o 2015–2016 m. akcizus padidinus 20 proc. – atitinkamai 122 mln. Lt ir 85 mln. Lt daugiau, tačiau gerokai mažiau nei būtų nenukritus apyvartai.

„Darydamas skaičiavimus dėl apyvartos mažėjimo, rėmiausi 2008–2009 m. duomenimis, kai didėjo akcizas. Tais metais alkoholio apyvarta krito daugiau nei gyventojų perkamoji galia. Sakyčiau, kad atlikdamas skaičiavimus taikiau pakankamai švelnias prielaidas. Pritaikius ekstremalesnes prielaidas, kad šešėlis labiau augs, rezultatas gali būti dar blogesnis“, – teigė ekonomistas.

Jis atkreipia dėmesį, kad sumažėjus akcizų pajamoms gali kristi ir pridėtinės vertės mokesčio surinkimas, kuris priklauso nuo prekių apyvartos ir kainos.

Nuo balandžio alaus akcizas turėtų didėti apie dešimt procentų, dėl to puslitris šio gėrimo brangtų apie 3 ct, o vyno butelis – 16 ct.

Kiek reikėtų išgerti papildomai?

Ž. Maurico skaičiavimu, per praėjusius metus lietuviai išgėrė 330 mln. litrų arba 660 mln. puslitrinių butelių alaus. Taigi vienas šalies gyventojas per metus išgeria 220 butelių alaus, o atmetus vaikus, vienam dirbančiajam tenka 350 butelių per metus.

Tuo metu vyno išgeriama 49 mln. l arba 66 mln. butelių po 0,75 l. Kiekvienas šalies gyventojas išgeria po 22 vyno butelius per metus. Taip pat 12 mln. litrų gryno etilo alkoholio arba 59 mln. puslitrių 40 proc. stiprumo alkoholio. Todėl statistiškai kiekvienam gyventojui tenka po 20 butelių stipraus alkoholio.

„Daugiausiai akcizų surenkama iš stiprių alkoholinių gėrimų – daugiau nei du trečdaliai. Tačiau kelti akcizą šiems gėrimams yra pavojinga, nes šis sektorius yra itin imlus šešėliui, o alaus ir vyno kontrabandos nėra. Taip pat sunku kelti akcizą ir alui – gali nukentėti mūsų vietinė pramonė, nes didžiąją dalį žaliavų tiekia Lietuvos ūkininkai ir gamintojai. Taigi yra labai mažai manevro laisvės“, – apie pavojus kalbėjo ekonomistas.

Preliminariai skaičiuojant, jeigu būtų norima visą pensijų kompensacijoms trūkstamą sumą surinkti tik padidinus alaus akcizą, gyventojai papildomai turėtų išgerti tiek, kad kiekvienam žmogui tektų po 280 butelių per metus.

„Taigi išeina taip, kad kiekvienas žmogus vos ne po papildomą butelį alaus turėtų išgerti per dieną. Jeigu skaičiuotume akcizą tik stipriam alkoholiui, tuomet kiekvienas gyventojas per metus turėtų papildomai išgerti 7 butelius stipraus alkoholio arba papildomai išgerti 40 papildomų vyno butelių“, – sakė Ž. Mauricas.

Anksčiau buvo skelbta, kad naujų Akcizų įstatymo pataisų dėl akcizų didinimo ketinama imtis kovo mėnesį. Jei jos būtų priimtos, įsigaliotų rudenį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.