Verslas

2014.02.05 11:24

A. Avulis: mielai priimčiau ne vieną žmogų už 5 tūkst. Lt

Erika Fuks, DELFI.lt2014.02.05 11:24

Pernai vasarą „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis skelbė, kad neranda darbuotojų, nors siūlo 5 tūkst. litų algą. Paklaustas, ar per pusmetį rado ieškomų specialistų, jis dėsto, jog dar keletą žmonių mielai priimtų į darbą.

Pernai vasarą „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis skelbė, kad neranda darbuotojų, nors siūlo 5 tūkst. litų algą. Paklaustas, ar per pusmetį rado ieškomų specialistų, jis dėsto, jog dar keletą žmonių mielai priimtų į darbą.

- Esate minėjęs, kad nerandate darbuotojų už 5 tūkst. litų, gal jau radote tokių specialistų?

- Dalį radome, dalies toliau ieškome ir dabar vykdome atrankas. Taip, atlyginimas gal kai kam skamba didelis, bet mes esame pasirengę mokėti specialistams, kurie atitinka mūsų reikalavimus. Tokį atlyginimą siūlome ne darbininkams, o viduriniosios grandies vadovams, t.y. projekto statybos dalies vadovui, projekto vadovui, techninės dalies priežiūros vadovui – žmonėms, kurie sugeba organizuoti statybos darbus, žino, kaip atlikti statybos darbų priežiūrą. Reikia būti specialistu, profesionalu, aš mielai ir šiandien priimčiau ne vieną tokį žmogų į darbą.

- Kalbant apie darbuotojų stygių, matome, jog renovacijos procesas įsibėgėja, visgi kiek darbuotojų rinkoje trūksta?

- Jei bus pasiektos tokios apimtys kaip deklaruojama ir 600 namų bus renovuojama, tam reikės pakankamai daug žmonių: kelių tūkstančių kvalifikuotų darbuotojų. Rinkoje jų nėra. Anksčiau ar vėliau mes su tuo susidursime.

- Galbūt galima atsivežti papildomos darbo jėgos iš užsienio?

- Esu siūlęs, kad trumpuoju laikotarpiu būtų suteikiama darbuotojų kvota ir leidžiama metams ar dvejiems įvežti į Lietuvą papildomos darbo jėgos. Tuo metu profesinės mokyklos turėtų būti skatinamos ruošti atitinkamo profilio specialistus aktyviau, taip per keletą metų problemą būtų įmanoma išspręsti naudojant šalies žmogiškuosius išteklius.

- Iš kur galėtume atsivežti papildomos darbo jėgos?

- Palyginti netoli yra Ukraina, kur darbo jėgos trūkumo statybose nėra. Mes bandome ukrainiečius prišnekinti atvažiuoti, tačiau biurokratinės procedūros atšaldo norą dirbti Lietuvoje: nei ukrainiečiai nori ieškoti reikalingų leidimų, nei mes norime už juos šį darbą dirbti. Kai norintys atvykti sužino apie reikalingus dokumentus, numoja ranka ir sako viso gero.

- Vytauto Didžiojo universiteto Ekonomikos ir vadybos fakulteto dekanas profesorius Pranas Žukauskas yra sakęs, kad statybiniai kranai yra vienas iš ekonomikos atsigavimo indikatorių. Kokia situacija šiuo metu yra Vilniuje pagal šį rodiklį?

- Vilniuje padėtis yra nebloga ir jeigu dabar paskambinus į įmones nuomojančias bokštinius kranus, greičiausiai artimiausiu metu jo negausite išsinuomoti. Tai yra rodiklis, sakantis, jog pajėgumai yra išnaudoti, o rinka – aktyvi. Pasekmės, kurias mes jautėme kelis metus po krizės, baigia praeiti.

- Ar tokia tendencija yra tik sostinėje?

- Akivaizdu, kad šiuo metu aktyviausia rinka yra Vilniuje, o kituose miestuose – Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir kituose – aktyvumas yra žymiai mažesnis. Aišku, negalime vienareikšmiškai pasakyti, kad Lietuvoje fiksuojamas atsigavimas. Kai kalbame apie aktyvią rinką mes daugeliu atvejų kalbame tik apie Vilnių.

- Nekilnojamo turto sektorius provincijoje yra plėtojamas investuojant Europos Sąjungos lėšas, pavyzdžiui, mažesnėse gyvenvietėse renovuojamos mokyklos, tačiau vaikų juose mažėja, nes mažėja gyventojų. Kokios yra to priežastys?

- Tragedijos čia daryti nevertėtų, nes tokios tendencijos vyrauja ir visoje Europoje: žmonės juda į didesnius miestus, o maži miesteliai arba gyvenvietės turi ne visai optimistines perspektyvas. Gyvenimo būdas keičiasi, vyksta mentaliteto pokyčiai ir žmonės yra labiau linkę gyventi didmiesčiuose, kur yra daugiau galimybių. Prisirišimas, kuris anksčiau buvo jaučiamas žemei, namui, miestui, šeimai, šiandien jau nėra toks tvirtas, koks buvo prieš 20 ar 50 metų. Kartais prie tendencijų tiesiog reikia prisitaikyti.

- Galbūt tai galima paaiškinti ir ne visai tinkamoms sritims panaudota Europos Sąjungos parama?

- Aš sutikčiau su teiginiu, kad Europos Sąjungos parama galėjo būti panaudota žymiai racionaliau, tačiau Lietuva tokių galimybių dar turi. Būtų žymiai racionaliau paramą skirti darbo vietų ir pridėtinės vertės kūrimui, o jeigu būtų investuojama pagal principą stiprinti šalies ekonomikos konkurencingumą, manau, situacija keistųsi iš esmės.

Žinau, kad žmogiškųjų išteklių perkvalifikavimui ir darbo vietų kūrimui buvo skirtas apie 1 mlrd. litų, bet nesimatė, kad tai duotų esminį pokytį. Geriau tas milijardas būtų investuotas į gamybos priemones, į darbo vietų kūrimą, pavyzdžiui, diegiant technologines linijas, modernizuojant gamyklas ir panašiai. Yra tik vienetai gamyklų, kurios yra pakankamai daug pažengusios, tačiau eilė pramonės įmonių tiesiog neturi už ką atnaujinti įrenginių.

- Ekonomistė ir Vilniaus universiteto ekonomikos docentė Aušra Maldeikienė yra jums išsakiusi kritikos ne viena tema, kai po atostogų Ispanijos Tenerifės saloje, sakėte, jog Lietuvai nereikia daugiau šventinių dienų, o jei ir toliau Lietuvoje bus tiek daug ilsimasi, dar ilgokai nematysime gražaus gyvenimo. Kritikos sulaukėte ir dėl atostogų užsienyje, nes suteikiate galimybę uždirbti ne Lietuvos, o užsienio verslui. Gal Lietuvos verslininkai turėtų vienas kitą atjausti?

- Jeigu reikia atjausti, galiu atjausti, bet aš negirdėjau laidos su A. Maldeikiene, tik žinau, kad ji mane labai aršiai užsipuolė ir sumaišė su žemėmis. Jeigu kalbėti apie tai, ar aš atostogausiu Lietuvoje, ar užsienyje, manau, kad tie žmonės, kurie daro verslą, įvertina aplinkybes. Lygiai tą patį darome mes. Ar aš turėčiau priekaištauti dėl to, kad kažkas iš mūsų neperka būsto ar nesinuomoja biuro patalpų? Gyvename rinkos sąlygomis ir suprantame, kas yra verslas, rizikos.

- Vasarį dar atostogausite, ar vyksite į užsienį?

- Esu jau labai seniai apsisprendęs, atostogausiu užsienyje. Iš tikrųjų, daugiau atostogauju žiemą, o vasarą džiaugiuosi Lietuvos oru. Žiemą dažniau dangus būna apniukęs, yra pakankamai šalta, tad įvertinus šias aplinkybes, atostogas dažniau planuoju žiemą.

Aš labai džiaugiuosi, kad yra Lietuvos verslininkų, siūlančių atostogauti Lietuvoje, juos labai gerbiu, tik tiek galėčiau pasakyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt