Verslas

2015.09.08 13:45

Startuolis – „žalias“ studentas, svajojantis apie milijoną?

LRT.lt2015.09.08 13:45

Vyrauja nuomonė, jog startuolius kuria tik jauni ir patirties neturintys studentai. Tačiau vidutinis startuolių steigėjų amžius siekia beveik 30 metų. Tai parodė pirmą kartą VšĮ „Versli Lietuva“ atlikta „Startup Lithuania“ 2013 apžvalga.

Vyrauja nuomonė, jog startuolius kuria tik jauni ir patirties neturintys studentai. Tačiau vidutinis startuolių steigėjų amžius siekia beveik 30 metų. Tai parodė pirmą kartą VšĮ „Versli Lietuva“ atlikta „Startup Lithuania“ 2013 apžvalga.

Pranešime spaudai rašoma, kad, pasak VšĮ „Versli Lietuva“ generalinio direktoriaus Manto Nociaus, nors apie savo verslą bandančius kurti žmones Lietuvoje aktyviai kalbama jau keletą metų, tačiau objektyvaus jų paveikslo iki šiol nebuvo matyti.

„Visuomenėje vyrauja daug mitų ir stereotipų. Pavyzdžiui, kad startuolius kuria tik abiturientai ar nepamatuotų ambicijų vedami patirties neturintys studentai, o jų kuriami verslai apsiriboja vadinamaisiais „apsais“ – mobiliosiomis programėlėmis. Tačiau išties šie žmonės kuria pažangius IT ar gyvybės mokslų technologijomis, inovatyviais sprendimais pagrįstus verslus“, − pažymi M. Nocius.

„Startup Lithuania“ 2013 apžvalgos duomenimis, 42 apklaustų inovatyvių įmonių įkūrėjų vidutinis amžius siekia 29 metus. Vyriausiajam startuolio steigėjui yra 46-eri, jauniausiam – 17. Apžvalga parodė, kad Lietuvos inovatyvių verslų kūrėjai turi ne tik gyvenimiškos patirties, bet ir yra išsilavinę: 3 nėra baigę mokslų, 27 jau turi aukštąjį išsilavinimą, o 8 – magistro laipsnį.

Įmonių steigėjų patirtį rodo ir tai, kad dauguma yra įsteigę ne vieną startuolį. Penktadalis apžvalgos „Startup Lithuania“ 2013 dalyvių kūrė tris projektus, 14 proc. – du. Taip pat yra vadovų, kurie dalyvavo net aštuonių startuolių kūrime.

„Priešingai populiariems stereotipams, „start-up“ yra itin sudėtingas ir gilių IT, rinkodaros, dizaino ir kitų sričių žinių reikalaujantis pažangaus verslo vystymo procesas. Todėl natūralu, kad tuo užsiima kvalifikuoti, patyrę ir į komandas susibūrę ambicingi žmonės. Sieti startuolius su moksleiviais ar „žaliais“ studentais yra tiesiog nelogiška. Jei ir pasitaiko koks penkiolikmetis IT asas, programuojantis nuo vaikystės, tai tik išimtis iš taisyklės“, − pastebi „TrackDuck“ įkūrėjas Edmundas Balčikonis.

Jo teigimu, dar vienas populiarus mitas – kad projekto sėkmė matuojama pritrauktomis investicijomis.

„Aukštos rizikos kapitalo investicijų rinka, finansuojanti startuolių įmones, Lietuvoje egzistuoja vos pusantrų metų, tačiau per šį laiką atsirado ne viena dešimtis didelį potencialą turinčių įmonių, sugebančių gyventi iš savo veiklos, duodančių investicinę grąžą. Taip pat atsiranda vis daugiau verslo angelų, kurie tiki jų idėjomis. Tai ir yra tikroji verslininkų sėkmė“, − įsitikinęs E. Balčikonis.

Anot M. Nociaus, norint labiau paskatinti startuolių vystymąsi, būtina investuoti į esamų ir būsimų verslininkų ambicijas.

„Tokie pavyzdžiai, kaip projektas „Vinted“, anksčiau žinomas kaip „Mano drabužiai“, kurių naujausia gauta investicija siekia 20 mln. eurų, rodo, kad lietuviškų startuolių pozicijos tik stiprėja. Kita vertus, verslių žmonių potencialo Lietuva iki galo dar neišnaudoja. Ypač drąsos ir žinių stinga regionuose gyvenantiems. Tą iliustruoja ir duomenys – beveik visi inovatyvūs projektai įsikūrę Vilniuje, keletas Kaune ir tik vienas Klaipėdoje. Todėl šiemet dar daugiau dėmesio skirsime ketinantiems kurti savo verslus ir skatinsime nuosavo verslo idėjų plėtrą regionuose“, − teigia M. Nocius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.