Naujienų srautas

Verslas2014.02.04 23:26

Vyriausybė imasi žemės pardavimo užsieniečiams saugiklių

Įstatymas, numatantis saugiklius dėl žemės pardavimo užsieniečiams, turėtų būti priimtas kovo mėnesį, žada premjeras Algirdas Butkevičius. Gegužę Lietuvoje turėtų būti panaikintas draudimas parduoti žemę užsieniečiams, nebent referendumu žmonės nutartų kitaip.

Įstatymas, numatantis saugiklius dėl žemės pardavimo užsieniečiams, turėtų būti priimtas kovo mėnesį, žada premjeras Algirdas Butkevičius. Gegužę Lietuvoje turėtų būti panaikintas draudimas parduoti žemę užsieniečiams, nebent referendumu žmonės nutartų kitaip.

„Šiandien kalbėjome dėl saugiklių dėl žemės pardavimo. Toks įstatymas turėjo būti priimtas jau seniai. Įstatymo projektas bus paruoštas artimiausiu metu, o jo priėmimas bus kovo mėnesį. Žemės ūkio ministerija per 2–3 savaites šitą darbą turės atlikti“, – antradienį po valdančiosios koalicijos Politinės tarybos posėdžio žurnalistams sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

„Atsirado susijusių asmenų sąvoka, kad nebūtų superkami dideli žemės plotai įsteigiant fiktyvias bendroves, suskaidant ūkius. Antras svarbus saugiklis – privaloma deklaruoti pajamas, jei sandorio suma viršija 15 tūkst. eurų. Įstatyme tai numatyta tam, kad nebūtų per fizinius asmenis, kurie dažnai neturi jokio turto, superkami dideli plotai, neaišku iš kur atėjusiomis investicijomis. Taip pat numatyta pirmumo įsigyti teisė. [Pirmiausia galės nusipirkti] tas, kas dirba žemę, toliau – kaimyninio sklypo savininkas ir t.t. Dar diskutuojame dėl išsilavinimo – kad žmogaus išsilavinimas būtų susijęs su žemės ūkiu, kaip yra daugelyje ES šalių“, – teigė žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna.

Premjero teigimu, saugikliai nėra alternatyva referendumo dėl žemės pardavimo užsieniečiams draudimo iniciatorių siūlymams.

„Aš manau, tai nėra alternatyva, bet tai yra vis dėlto reikalingas įstatymas. Manau, jei toks įstatymas būtų priimtas daug anksčiau ir būtų visa tai išaiškinta visuomenei, tai galbūt nebūtų kilusi iniciatyva organizuoti kažkokius referendumus“, – sakė A. Butkevičius.

Anot jo, Politinė taryba sutarė, kad surinkus pakankamai parašų referendumui dėl žemės pardavimo užsieniečiams draudimo, valdančioji koalicija pritars jo rengimo iniciatyvai.

„Jeigu Vyriausioji rinkimų komisija pateiks išvadą, kad parašai yra surinkti, mano pareiga bus aiškinti, kokios yra grėsmės, jeigu referendumas įvyktų ir būtų nubalsuota, kad žemės negalima parduoti užsieniečiams“, – teigė A. Butkevičius.

„Šiandien koalicija sutarė, kad jei Vyriausioji rinkimų komisija pripažins, kad yra pakankamas skaičius parašų, pagal visą teisinę bazę Seimas turėtų priimti nutarimą dėl referendumo skelbimo ir yra sutarta, kad valdančioji koalicija tokį projektą palaikys“, – antradienį žurnalistams sakė Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė.

Praėjusią savaitę premjeras teigė, kad referendumo iniciatoriai apgaudinėja žmones, nes neįspėja jų apie galimas Europos Sąjungos (ES) finansines sankcijas, jeigu Lietuvoje būtų uždrausta parduoti žemę užsienio piliečiams. ES Lietuvos žemės ūkio sektoriui yra skyrusi 25 mlrd. litų, todėl pažeidus stojimo į ES sutartį, galima sulaukti reikalavimų grąžinti šias lėšas.

Stodama į ES Lietuva įsipareigojo nedrausti žemės pardavimo užsieniečiams – po pereinamojo laikotarpio nuo šių metų gegužės draudimas nustos galioti.

Iniciatyvinė grupė siūlo surengti privalomąjį referendumą, kuriuo Konstitucijoje įtvirtintų, kad žemė galėtų priklausyti tik Lietuvos piliečiams ir valstybei, taip pat norima numatyti, kad referendumui surengti pakaktų nebe 300 tūkst., o 100 tūkst. parašų.

Šiuo metu Vyriausioji rinkimų komisija tikrina iniciatorių pateiktus patikslintus rinkėjų parašus. Tam, kad referendumas būtų surengtas, turi pasirašyti ne mažiau kaip 300 tūkst. rinkimų teisę turinčių Lietuvos piliečių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi