Verslas

2015.09.08 13:45

Pateikė dar vieną idėją iš kur gauti pinigų pensijoms kompensuoti

Liepa Želnienė, 15min.lt 2015.09.08 13:45

Pažadas kompensuoti pensijas valdančiuosius įvarė į kampą. Kasdien skelbdami vis po naują būdą rasti pinigų pensijų kompensavimui, atrodo, valdantieji jau patys nebetiki, kad nors vienas būdas nebus supliektas ekonomistų ir įtiks visiems koalicijos partneriams.

Pažadas kompensuoti pensijas valdančiuosius įvarė į kampą. Kasdien skelbdami vis po naują būdą rasti pinigų pensijų kompensavimui, atrodo, valdantieji jau patys nebetiki, kad nors vienas būdas nebus supliektas ekonomistų ir įtiks visiems koalicijos partneriams.

Vyriausybė nutarusi iki kovo pradžios Seimui pateikti realius įstatymo projektus su realiais skaičiais. O kol kas siūlymai liejasi laisvai. Kalbėta apie akcizo alkoholiui didinimą, iš Baltarusijos įvežamų degalų bakuose ribojimą.

Štai Darbo partijos pirmininkė Loreta Graužinienė penktadienį pati su savimi pasvarstė, ar nevertėtų apmokestinti bažnyčių. O socialdemokratas Algirdas Sysas mano, kad geriausia būtų nesismulkinti ir imtis didinti mokesčius. Pradėti jis siūlo nuo PVM lengvatos šildymui panaikinimo.

Pažado nebeatsiims

Socialdemokratas A.Sysas mano, kad Vyriausybės blaškymasis ir vis naujų pasiūlymų, iš kur gauti pinigų pensijoms kompensuoti, teikimas yra normalus politinis procesas. „Paieškos, o ne aklavietė“, – kaip aiškina pats politikas. Jis pripažįsta, kad kol kas bendro sutarimo nėra, tačiau neabejoja, kad galiausiai Vyriausybei vis tiek teks imtis svarstyti jo paties siūlymus.

„Vyksta procesas, vyksta šnekos. Kiekvienas mato skirtingai, bet tikrai nepradėsime proceso neturėdami realių pinigų. O procesas tikrai prasidės. Šis žodis kaip žvirblis išskrido ir reikia padaryti viską, kad pradėjus mokėti kompensacijas veiksmas kitąmet nesustotų. Šiems metams būtiną sumą prikrapštyti iš visur galima, bet kitiems metams reikės kur kas daugiau lėšų. Ir čia reikia susitarti, kokius šaltinius turėsime“, – teigė jis.

Pats A.Sysas įsitikinęs, kad Vyriausybė neišvengs mokesčių sistemos pakeitimų.

„Aš siūliau ne vieną variantą. Jie kol kas atmesti, bet aš lieku įsitikinęs, kad reikės peržiūrėti mokesčius arba juos didinti. Visi kiti keliai – virtualiai matomi, bet vargu, ar realizuojami“, – kalbėjo socialdemokratas.

Siūlo naikinti lengvatas

Anksčiau siūlęs pensijų kompensavimui pinigų ieškoti apmokestinant automobilius ir nekilnojamąjį turtą, dabar A.Sysas rado dar vieną išeitį. Socialdemokratas tikina, kad Lietuvoje turtingi žmonės turi už šildymą mokėti visą kainą, be PVM lengvatos.

„Mokesčių įstatymuose, berods, išvis yra 56 įvairių išlygų. Reikia naikinti tas visas lengvatas ir per mokesčius tikrai pakankamai daug mes papildomų lėšų surinktume.

Pirmiausia, daug diskutuojama PVM lengvata šildymui. Juk ją gauna ne tik vargšai, bet ir tie, kurių butai kainuoja milijonus. Tie žmonės, kurie gauna kompensacijas už šildymą, už vandenį, tai kompensaciją gautų didesnę, o kitiems, kurie gali susimokėti, legvatos neliktų“, – dėstė savo siūlymą A.Sysas.

Jis pripažino kol kas koalicijos partneriams šio varianto nesiūlęs, tačiau prisiminė, kad apie tai buvo kalbėta svarstant biudžetą. Dabar, anot jo, visi koalicijos partneriai bando ką nors sugalvoti ar atsiminti.

„Visi ką nors sugalvoja, gal net naktį sapnuoja“, – pokštavo jis.

Sukti galvą reikia tik šiemet

Vyriausiasis „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis socialdemokrato A.Syso pasiūlymą vertina teigiamai.

Anot jo, tai viena iš racionaliausių šiuo metu skambančių idėjų. Taip pat nebloga mintimi N.Mačiulis vadina siūlymą riboti į Lietuvą iš trečiųjų šalių įvežamų degalų vilkikų bakuose kiekį. Anot jo, ši naujovė iš tiesų galėtų teigiamai atsiliepti valstybės biudžetui.

Tuo tarpu alkoholio akcizo didinimas, pasak ekonomisto, yra visiškas nesusipratimas.

„Gal kai kurie politikai išvis pamiršo, kad tvirtinant 2014 m. biudžetą jau buvo nuspręsta padidinti akcizus visiems alkoholio produktams ir jie įsigalios balandžio  1-ąją. Dar neįsigaliojus tam sprendimui pradėti kalbėti apie naujus didinimus atrodo skubota. Mes turėtume pirma įvertinti, kaip šis padidinimas paveiks rinką. Gali būti, kad staiga kris alkoholio vartojimas ir planuoajmos biudžeto pajamos ir taip nebus surinktos“, – sakė N.Mačiulis.  

Pasak N.Mačiulio, šiemet rasti 90 mln. pensijoms kompensuoti neturėtų būti sunku peržiūrėjus valstybės investicijų programas ir atsisakius gyvybiškai nebūtinų išlaidų ar parduodant nebūtiną turtą.

Tuo tarpu kitąmet, pasak ekonomisto, pensijų kompensavimui lėšų gali atsirasti natūraliai, nes augs Lietuvos ekonomika ir, nepažeidžiant fiskalinės drausmės įstatymo, išlaidas bus galima padidinti 800-900 mln. litų. Todėl, pasak jo, vienkartinėms išlaidoms pensijų kompensavimui padengti išvis nereikėtų ieškoti ilgalaikių sprendimų mokesčių srityje.

Opozicija naujiems mokesčiams nepritars

Kad naujų mokesčių įvedinėti nereikia, mano ir Seimo opozicija. Liberalas Eugenijus Gentvilas tikina, kad valdantieji dabar demonstruoja vienadienę politiką pernelyg atkakliai įsipareigosi kompensuoti pensijas, tačiau nenumačiusi, iš kur tam paims pinigų.

„Kai nekuriamos jokios ekonomikos skatinimo programos, kurios atneštų pajamas į biudžetą bent jau ilgalaikėje perspektyvoje, tai tada lieka elementarus išbandytas metodas ką nors apmokestinti. Suprantame, kad kaskart, vos atsiras valstybėje kažkokia problema, iškart imsimės papildomų mokesčių? Tai vienadienė politika“, – 15min.lt teigė jis.

E.Gentvilo įsitikinimu, pensijų kompensavimui pinigų atsirastų, jei valdantieji ryžtųsi bent 5 proc. sumažinti valstybės tarnautojų skaičių, sumažintų ir sujungtų valdžios institucijas. Taip pat, biudžeto pajamas, anot liberalo, padidintų pagerintos sąlygos verslui.

„Mokesčių didinti nereikia, nes yra kitų priemonių ekonomikai skatinti. Deja, tų priemonių valdantieji nenaudoja“, – apgailestavo jis.

Liberalas pritarė, kad kai kurių lengvatų būtų galima atsisakyti, tačiau priminė, kad kol kas socialdemokratai nelinkę ne jas mažinti, o  tik didino.

„Šaldytai mėsai tų pačių socialdemokratų buvo siūlymas įvesti lengvatą. Atrodo, kad socialdemokratai šiuo klausimu žaidžia žaidimą „geras ir blogas policininkas“, kai vienas pasako, o kitas paprieštarauja“, – teigė E.Gentvilas.