Verslas

2014.01.30 23:18

„Lietuvos dujų“ akcininkai pritarė siūlymui inicijuoti arbitražą prieš „Gazprom“

BNS 2014.01.30 23:18

Didžiausiam „Lietuvos dujų“ akcininkui – Vokietijos energetikos koncernu „E.ON“ pritarus Energetikos ministerijos siūlymui, „Lietuvos dujų“ akcininkai nutarė inicijuoti naują ieškinį arbitražui prieš Rusijos dujų koncerną „Gazprom“.

Didžiausiam „Lietuvos dujų“ akcininkui – Vokietijos energetikos koncernu „E.ON“ pritarus Energetikos ministerijos siūlymui, „Lietuvos dujų“ akcininkai nutarė inicijuoti naują ieškinį arbitražui prieš Rusijos dujų koncerną „Gazprom“.

Toks sprendimas priimtas ketvirtadienį vykusiame „Lietuvos dujų“ akcininkų susirinkime, kuriame dalyvavo BNS žurnalistas. Akcininkų sprendimą lėmė didžiausio akcininko „E.ON“ palaikymas – energetikos koncernas valdo 38,9 proc. akcijų.

Tuo metu 37,06 proc. „Lietuvos dujų“ akcijų valdantis „Gazprom“ balsavo prieš tokį sprendimą.

„Bendrovei iki šiol nepavyko derybų keliu pasiekti susitarimo dėl teisingų gamtinių dujų tiekimo sąlygų Lietuvos vartotojams. „Gazprom“ tiekiamų dujų kaina bendrovei „Lietuvos dujos“ yra žymiai didesnė nei Latvijoje, nei Estijoje ir nei Vokietijos rinkoje. Tai yra žalinga  mūsų vartotojams, mūsų ekonomikai ir kenkia pačiai įmonei „Lietuvos dujos“, kuri dėl tokių kainų praranda vartotojus, o dujų suvartojimas ženkliai mažėja“, – teigiama BNS atsiųstame Energetikos ministerijos komentare.

17,7 proc. proc. „Lietuvos dujų“ akcijų valdančios Energetikos ministerija siūlymu „Lietuvos dujos“ inicijuos naują arbitražo procesą, siekiant sumažinti tiekiamų dujų kainas pagal 1999 metų gruodžio 16 dienos dujų tiekimo sutartį, kuri vėliau buvo keičiama bei pildoma ir kuri yra pagrindinė iki šiol galiojanti sutartis dėl dujų pirkimo.

Akcininkų sprendimu „Lietuvos dujų“ generalinis direktorius Viktoras Valentukevičius įpareigotas atlikti visus arbitražo proceso inicijavimo veiksmus. Be to, jis bus įgaliotas derėtis su „Gazprom“, kad būtų pagerintos dujų tiekimo sąlygos.

Teigiama, jog arbitražo procedūros bus sustabdomos, jei bus pasiektas bendrovei palankus komercinis susitarimas su „Gazprom“ ir patvirtintas bendrovės valdybos.

1999 metų gruodžio 16 dieną „Lietuvos dujų“ ir „Gazprom“ pasirašė pirmąją ilgalaikę (2000–2005 metų) sutartį dėl dujų tiekimo, joje dujų kaina buvo numatyta tik dvejiems metams: 2000 metų pirmąjį pusmetį – fiksuota – 76 JAV doleriai už 1000 kubų, o kitus pusantrų metų – pagal formulę ir priklausė nuo pasaulinių mazuto kainų. Vėliau dėl kainos turėjo būti deramasi iš naujo.

Pagal „Lietuvos dujų“ privatizavimo sąlygas ir 2004 metų akcijų pirkimo sutartį, „Gazprom“ įsipareigojo tiekti dujas Lietuvai teisingomis kainomis ir pagal dujų kainų formulę, nurodytą tuo metu galiojusioje dujų tiekimo sutartyje, pasirašytoje tarp „Lietuvos dujų ir „Gazprom“.

Tačiau nuo 2004 metų iki 2012 metų dujų kaina smarkiai padidėjo dėl kainos formulės pakeitimų, kurie buvo padaryti, pažeidžiant privatizavimo sutartį. Tuometinės Energetikos ministerijos teigimu, dujų kainų formulių pakeitimus tvirtino ir „Lietuvos dujos“ valdybos nariai, kuriuos paskyrė „ Gazprom“ ir kurie, balsuodami dėl sutarties pakeitimų, galbūt veikė ne „Lietuvos dujų“, o „Gazprom“ naudai.

Pernai lapkritį Lietuva už gamtines dujas Rusijai mokėjo 1187 litus (dabartiniu kursu – apie 468 doleriai) už 1000 kubų.

2012 metų spalį Lietuva inicijavo 5 mlrd. litų vertės ieškinį prieš „Gazprom“ Stokholmo arbitraže. Be to, UNCITRAL arbitraže prie Jungtinių Tautų Organizacijos nagrinėjamas „Gazprom“ ieškinys dėl tariamų Lietuvos įsipareigojimų.

Europos Komisija (EK) baigia antimonopolinį tyrimą dėl „Gazprom“ veiksmų – koncernui gresia milijardinė bauda.

„Lietuvos dujų“ akcijos kotiruojamos „Nasdaq Omx“ Vilniaus biržos Oficialiajame prekybos sąraše.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.