Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Lietuvoje dėl kiaulių maro įvedama ekstremali situacija

BNS 2015.09.08 13:45

Dėl afrikinio kiaulių maro dalyje Lietuvos įvedama ekstremalioji padėtis, teigia premjeras Algirdas Butkevičius.

Dėl afrikinio kiaulių maro dalyje Lietuvos įvedama ekstremalioji padėtis, teigia premjeras Algirdas Butkevičius.

„Buvo pritarta, kad įvedama ekstremali situacija penkiuose rajonuose. Be to, dar buvo pristatytas aplinkos ministro planas, kaip reikėtų pradėti mažinti populiaciją šernų, yra pateikta informacija, kad Lietuvoje dabar yra apie 31 tūkst. šernų ir yra numatyta, kad tuose rajonuose, kur paskelbta ekstremali situacija, faktiškai visi šernai turėtų būti nušauti, o kituose rajonuose šernų skaičius turėtų būti sumažintas iki 10 proc.“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Pasak jo, taip pat pritarta šernų populiacijos mažinimo planui, kuriuo numatoma išnaikinti daugiau nei 20 tūkst. šernų. Planuojama, kad už nušautą šerną bus mokama 250 litų, o iš viso tai atsieis daugiau nei 6 mln. litų.

„Tai maždaug kainuotų apie 6,25 mln. litų, taip pat duoti pavedimai kitoms ministerijoms kartu su Maisto ir veterinarijos tarnyba paruošti konkretesnį planą, kaip organizuoti medžiokles. Numatyta, kad kai kur būtų organizuojamos su tyliuoju varymu, ypač ten, kur padidintos grėsmės zona“, – teigė premjeras.

„Taip pat numatyta kreiptis į Europos Komisiją dėl galimų nuostolių padengimo, dėl to, kad gali maisto produktų eksportas ir kitų produktų eksportas sumažėti. Taip pat numatyta kreiptis, kad ir kitus nuostolius padengtų, kad būtų ir tvora, tvoros įrengimui skiriamos lėšos“, – pridūrė jis. Ministras pirmininkas teigė, kad šiuo metu naudojami Lietuvos finansiniai resursai.

Pasak aplinkos ministro Valentino Mazuronio, šernų naikinimo priemonės bus taikomos ne tik tuose rajonuose, kur afrikinio kiaulių maro grėsmė didžiausia, bet ir likusioje Lietuvoje. Šernų populiaciją sumažinti iki maždaug 7 tūkst. planuojama iki kitų metų pradžios.

„Planuojame 10 proc. palikti šernų, tai būtų apie 7 tūkstančius. Mes paskirstysim visiems būreliams kvotas, siūlysim ekonominį skatinimą, iš esmės už kiekvieno šerno sumedžiojimą būtų mokama po 250 litų ir nustatant kvotas, ir laiką, per kurį reikia sumedžioti“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė V. Mazuronis.

Aplinkos ministras teigė, kad praėjusių metų pradžioje Lietuvoje buvo beveik 60 tūkst. šernų, o iki šių metų pradžios buvo sumedžiota apie pusė populiacijos ir šiuo metu yra apie 30 tūkst. šernų.

V. Mazuronis teigė, kad medžiotojų būreliams atsisakius medžioti šernus, medžiotojų būreliams planuojama apriboti medžioklės licencijas.

Veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius teigė, kad išlaidos už šernų šaudymą turėtų būti dengiamos Europos Sąjungos lėšomis. Pasak jo, kol kas neaišku, kada ekstremali situacija bus atšaukta.

„Labai sunku prognozuoti, kaip situacija valdoma ir kada mes paskelbsime, kada ją atšaukti. Lauksime pavasario, kai atšils, nes virusas labai atsparus, tai jo laukiame su nerimu ir žiūrėsime“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė J.Milius.

Veterinarų vadovas tikino, kad geriausia būtų jeigu jau pavasarį pavyktų tvoros su Baltarusija statybas, tokiu atveju laiku pavyktų sustabdyti žvėrių migraciją.

Pasak jo, Ispanijos laboratorija patvirtino, kad šernuose buvo aptiktas afrikinis kiaulių maras, šiuo metu nustatinėjama jo kilmė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi