Verslas

2014.01.29 09:48

Referendumo rengėjai tvirtina surinkę pakankamai parašų

Liepa Želnienė, 15min.lt2014.01.29 09:48

Referendumo dėl draudimo parduoti žemę rengėjai trečiadienį Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatys paskutinę pataisytų piliečių parašų dalį. Vienas iš referendumo organizatorių Julius Panka 15min.lt tikino, kad referendumo rengėjams pavyko pataisyti tiek parašų, kad referendumas galėtų įvykti.

Referendumo dėl draudimo parduoti žemę rengėjai trečiadienį Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatys paskutinę pataisytų piliečių parašų dalį. Vienas iš referendumo organizatorių Julius Panka 15min.lt tikino, kad referendumo rengėjams pavyko pataisyti tiek parašų, kad referendumas galėtų įvykti.

„Apie pietus žinosime tiksliau, bet vakar dienos duomenimis 1600 pataisytų parašų iš 2400 duotų taisyti bus įteikta. Vilniuje, pavyzdžiui, iš 740 patikslinta 480 parašų. Parašų išvis tikrai bus 300 tūkst.“, – teigė jis.

Pasak J. Pankos, visi kalbantys apie tai, kad ir patikslintuose parašuose yra likę klaidų, tiesiog siekia referendumą sužlugdyti.

„Jeigu nori mušti, lazdą visada rasi. Dėl kiekvieno parašo buvo važiuota po tris, po keturis kartus. Kiekvienas parašas kainavo degalų ir laiko. Tikrai nebuvo tokių dalykų, kad nors vienas parašas būtų tikslintas neatsakingai“, – tikino jis.

Referendumo rengėjai VRK jau yra įteikę daugiau nei 3 tūkst. pataisytų parašų. Dar apie 3,5 tūkst. įskaitė pati komisija. Iki reikiamos 300 tūkst. ribos rengėjams iki šiol trūko apie 8 tūkst. parašų.

Kliudo ne tik skaičiai

Tačiau surinkti parašai nebūtinai reiškia, kad referendumas dėl draudimo parduoti žemę tikrai įvyks. Trečiadienį VRK ketina svarstyti klausimą dėl referendumo iniciatyvos atitikimo Lietuvos Konstitucijai ir Lietuvos įsipareigojimams narystei Europos Sąjungoje.

Kaip rašė 15min.lt, penktadienį Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Lietuvoje negali būti tokių Konstitucijos pataisų, kuriomis būtų paneigti Lietuvos narystės Europos Sąjungoje  (ES) įsipareigojimai.

„Referendumu nepanaikinus konstitucinių Lietuvos narystės ES pagrindų, įtvirtintų Konstitucinio akto „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“ 1, 2 straipsniuose, negali būti daromos tokios Konstitucijos pataisos, kuriomis būtų paneigti Lietuvos narystės ES įsipareigojimai“, – paskelbė Konstitucinis Teismas.

Po šio išaiškinimo dalis VRK narių teigė, kad referendumas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams įvykti negali.

Tuo tarpu komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas tvirtino, kad referendumas įvykti gali, tik jame be klausimo dėl žemės pardavimo teks pridurti ir klausimą dėl Lietuvos išstojimo iš Europos Sąjungos.

Su tokiu klausimu referendume nesutinka jo rengėjai.

„Aš manau, kad klausimas dėl išstojimo iš ES referendume būtų užkoduota antireklama pagrindiniam referendumo klausimui. Todėl jam nepritarčiau“, – 15min.lt sakė J.Panka.

Lietuva nuo šių metų gegužės atveria galimybę ES piliečiams pirkti žemės ūkio paskirties žemę.

Toks reikalavimas buvo numatytas šalies stojimo į ES sutartyje. Tačiau mūsų šalis gavo dešimties metų pereinamąjį laikotarpį, kuris baigs galioti jau šiemet.

Referendumo organizatoriai siekia, kad draudimas būtų pratęstas neribotam laikui.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt