Verslas

2014.01.28 11:43

Neramumai Ukrainoje kelia pavojų trapiai šalies ekonomikai

ELTA2014.01.28 11:43

Krizė Ukrainoje kelia pavojų šalies ekonomikos atsigavimui iš recesijos ir didina susirūpinimą dėl nacionalinės valiutos smukimo, praneša „EUbusiness“ remdamasis analitikais.

Krizė Ukrainoje kelia pavojų šalies ekonomikos atsigavimui iš recesijos ir didina susirūpinimą dėl nacionalinės valiutos smukimo, praneša „EUbusiness“ remdamasis analitikais.

Konfliktas tarp šalies prezidento Viktoro Janukovyčiaus ir opozicijos įsiplieskė po daugiau nei metus trukusios recesijos, ir šalies ekonomika šiuo metu šiaip taip išgyvena padedama Rusijos subsidijų ir grūdų eksporto.

„Yra požymių, kad verslo aktyvumas, investicijų srautai lėtėja, nes žmones kankina abejonės, jie nėra tikri, ko galima tikėtis artimiausioje ateityje“, – sakė ekonomistas iš „Raiffeisen Bank Aval“ Dmytras Sologubas.

Ukraina 2013 metais priartėjo prie nemokumo ribos, bet Rusija ištiesė pagalbos ranką išduodama 15 mlrd. dolerių kreditą, kuris, opozicijos įsitikinimu, apribos šalies nacionalinį suverenumą.

Anot šalies vyriausybės, ekonominė situacija po penkis ketvirčius trukusio nuosmukio 2013 metų pabaigoje kiek pagerėjo, ir D. Sologubas prognozuoja nulinį augimą 2014 metais – tai jau būtų žingsnis į priekį, tačiau augimo nesitikima.

„Pastaruosius kelis mėnesius tendencija ekonomikoje tampa teigiama. Mūsų pareiga ją išlaikyti, – kalbėjo šį mėnesį šalies premjeras Mykola Azarovas. – Visa ši suirutė ir chaosas apsunkina ekonominę situaciją mūsų piliečiams“.

Vis stiprėjantis protesto judėjimas sustingdė šalies sostinės Kijevo centrą, daugelis bendrovių priverstos užsidaryti, kelios ministerijos užimtos protestuotojų. Be to, judėjimas plinta iš Kijevo į kitus miestus.

Žemės ūkio ministerija, kurią užėmė radikalai, teigė, kad tokie veiksmai turės „griaunamųjų padarinių sektoriui“.

Tačiau ekspertai teigia, kad tokių protestuotojų veiksmų tiesioginis poveikis realiajai ekonomikai bus gana ribotas.

D. Sologubas prognozavo „trumpalaikį skausmą“, tuo pat metu pridurdamas: „Ekonomika vis dar gali atsigauti, nes iš esmės Ukrainos ekonomika vis dar turi ilgalaikį potencialą“.

Tačiau verslo sferose jaučiamas vis didesnis nerimas, juolab aklavietės pasekmes taip sunku prognozuoti.

Krizės padarinius jau pajuto nacionalinė valiuta grivina. Vos per kelias susirėmimų dienas Kijeve dolerio vertė grivinos atžvilgiu pakilo 8,3 iki 8,5 grivinos.

Protestai Ukrainos miestų gatvėse jau tęsiasi nuo 2013 metų lapkričio. Iš viso per šį laikotarpį grivinos vertė JAV dolerio atžvilgiu jau nukrito 5,6 procento.