Naujienų srautas

Verslas2015.02.12 21:36

Už dienpinigius – tarnyba pusbadžiu

Į Palangą vasaros mėnesiais komandiruojami Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai taupaus gyvenimo pajūryje galėtų pamokyti bet kurį poilsiautoją. Ar gali jaunas sportuojantis vyras normaliai pavalgyti, jeigu per dieną maistui skirta vos 19,5 lito?  

Į Palangą vasaros mėnesiais komandiruojami Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai taupaus gyvenimo pajūryje galėtų pamokyti bet kurį poilsiautoją. Ar gali jaunas sportuojantis vyras normaliai pavalgyti, jeigu per dieną maistui skirta vos 19,5 lito?

Juolab kad pasigaminti kokį nors patiekalą namų sąlygomis nėra jokių galimybių, o maitintis tenka kurorto kavinėse ar užeigose, kuriose kainos vasarą visada šokteli aukštyn.

Tokį savotišką eksperimentą VST pareigūnai Palangoje atlieka jau daugiau nei 10 metų.

Tempia atsargas iš namų

Savaitei į Palangą dirbti vykstantys pareigūnai primena būrį į stovyklą susirengusių vaikų, kurių krepšiai prikrauti maisto atsargų.

„Į Palangą vežuosi medaus, varškės, lašinių, dešros“, – atsigabentas maisto atsargas iš nedidelio šaldytuvo traukė VST būrio vadas kapitonas Evaldas Šimkus.

Kitiems vyrams, vykstantiems į komandiruotę, žmonos prikepa kotletų, įdeda uogienės.

Tačiau atsivežtų maisto produktų užtenka vos porai dienų. Vėliau vyrai neišvengia apsilankymų Palangos kavinėse.

Dienos pietūs kainuoja 10–12 litų. Porcijos nedidelės, tad nuo stalo pakilę augaloti pareigūnai neretai net nesupranta – valgė jie ar ne. Rimtesnio karštojo patiekalo kavinėje be 15–20 litų neužsisakysi.

O komandiruotės metu VST pareigūnui valstybė skiria 19,5 lito maistpinigių per dieną.

Tvarka – nuo 2004-ųjų

Maistui skiriami dienpinigiai apskaičiuojami pagal 2004 metais Vyriausybės patvirtintas Tarnybinių komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisykles.

Jos dienpinigiams numato 15 procentų patvirtinto bazinės socialinės išmokos dydžio, kuris šiuo metu siekia 130 litų.

„Mūsų vyrams yra tekę maitintis ir už mažesnę sumą. Po keletą litų dienpinigių suma didėjo augant bazinės socialinės išmokos dydžiui. Tačiau tuo pat metu augo ir maisto produktų kainos“, – teigė VST vado pavaduotojas vidaus tarnybos pulkininkas Jonas Zautra.

Apie nepakankamas pareigūnams maitinti skiriamas lėšas buvo užsiminta ir Vidaus reikalų ministerijai, tačiau keisti dienpinigių dydį reglamentuojančio nutarimo Vyriausybei niekas nesiūlė.

Maitinasi kur papuola

Už valstybės skiriamus beveik 20 litų per dieną prasimaitinti turintys pareigūnai mano, kad į kokį nors seminarą porai dienų komandiruotiems ministerijų tarnautojams valstybės skiriamos dienpinigių sumos gal ir pakanka.

Tačiau už 136 litus savaitę pragyventi kurorte, jei tenka įtemptai dirbti naktimis, tikrai neįmanoma.

Naktį mieste pareigūnai patruliuoja iki 6 valandos ryto.

Kol atiduoda ginklus, į nakvynės vietą gerokai praalkę grįžta 7 valandą. Tuo metu ką nors nusipirkti nėra kur, todėl vyrai gula miegoti užkramtę to, ką turi šaldytuve.

Atsikėlę apie 13–14 valandą jie bando pietauti kavinėse, nes bent kartą per parą reikia šilto maisto.

Vakare prieš tarnybą dienos pietų jau niekur nebegausi, todėl kai kurie pareigūnai ieško pigesnių kavinių, kuriose būtų galima pavalgyti bent už 25 litus. Tačiau daugelis pasitenkina už 10–14 litų gatvės užkandinėje sukrimtę kebabą.

Naktį vyrai alkį marina degalinėse parduodamais vadinamaisiais submarinais už 7–8 litus, kai kurie dar už kelis litus nusiperka kavos.

Taip maitindamiesi chuliganus tramdantys vyrai turi išlikti stiprūs ir žvalūs.

Nukenčia šeimos biudžetas

Namuose šeimas su mažais vaikais palikusiems pareigūnams apmaudu, kad dirbdami Palangoje jie priversti gerokai patuštinti šeimos biudžetą.

„Net ir labiausiai taupant per dieną pravalgome bent po 40 litų. Papildomai maisto perkame prekybos centruose“, – pasakojo VST jaunesnysis specialistas 24 metų Egidijus Mankus.

Vyrai apskaičiavo, kad, be valstybės skiriamų dienpinigių, per savaitę Palangoje maistui jie išleidžia dar po 250 litų.

Per mėnesį į Palangą pareigūnai komandiruojami kas antrą savaitę. Dar už 100 litų jie maisto produktų nusiperka prieš išvykdami į pajūrį.

„Mano komandiruotės į Palangą šeimos biudžetui per mėnesį atsieina 600–700 litų.

Valgant namuose už tiek prasimaitintų visa šeima“, – teigė būrio vadas E. Šimkus.

Padėtis – nenormali

Vytautas Bogušis, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas, „Lietuvos rytui“ situaciją apibūdino kaip „nenormalią“.

„Nėra normalu, kai kurorte valstybės deleguotas visuomenės saugumo funkcijas atliekantys pareigūnai priversti gyventi pusbadžiu vien dėl biurokratinės dienpinigių nustatymo tvarkos. Vyriausybės nutarimas turi būti pataisytas numatant išimtį Viešojo saugumo tarnybai, kuri ištisoms savaitėms komandiruoja pareigūnus atlikti atsakingo darbo. Rudenį šį klausimą ketiname svarstyti savo komitete. Manau, jog valstybė gali surasti keliasdešimt tūkstančių litų, kad vasarą į pajūrį komandiruojamiems pareigūnams iki realaus dydžio būtų galima padidinti dienpinigius“, – sakė politikas.  

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi