Verslas

2015.02.14 17:27

Pensijų kompensavimą užtikrins padidintas mokestis

Valdančioji koalicija pirmadienį susitarė, kad krizės metu sumažintas senatvės ir neįgalumo pensijas kompensuoti padės padidintas alkoholio akcizo mokestis.

Valdančioji koalicija pirmadienį susitarė, kad krizės metu sumažintas senatvės ir neįgalumo pensijas kompensuoti padės padidintas alkoholio akcizo mokestis.

Pensijų kompensavimui reikės 443 mln. litų, tačiau šiais metais tam reikės 88,6 mln. litų, arba 20 proc. nuo kompensavimui reikiamos visos sumos.

Likusi suma bus kompensuota 2015 m. ir 2016 m.

„Pinigai numatyti iš akcizo didinimo alkoholiniams gėrimams iki 20 proc. Visa kita bus ieškoma vidinių rezervų, ir tikimės, kad įvyks lūžis dar geriau renkant pajamas į biudžetus, kovojant su šėšėline ekonomika“, – pirmadienį sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Šiuo metu pagal Akcizų įstatymą alui taikomas akcizo mokestis siekia 8,5 lito už 1 proc. faktinės tūrinės alkoholio koncentracijos, nuo šių metų balandžio 1-osios mokestis didėja iki 9,35 lito.

Vynui iš šviežių vynuogių taikomas 58 litų mokestis už produkto hektolitrą, jeigu etilo alkoholio koncentracija ne didesnė nei 8,5 proc. Kitam vynui akcizas – 198 litai už produkto hektolitrą. Nuo balandžio 1-osios mokestis didėja atitinkamai iki 85 litų ir 225 litų.

Etilo alkoholiui už gryno etilo alkoholio hektolitrą taikomas 4416 litų mokestis, nuo balandžio 1-osios mokestis kils iki 4460.

Tarpiniams produktams, jeigu alkoholio koncentracija mažesnė nei 15 proc., akcizo mokestis siekia 216 litų už produkto hektolitrą, jei koncentracija didesnė nei 15 proc. – 304 litai už hektolitrą.

Nuo balandžio pradžios tarpiniams produktams irgi atitinkamai didėja: žemesnės nei 15 proc. alkoholio koncentracijos gėrimams – iki 281 lito, didesnės – 400 litų.

DELFI sausio 22 d. skelbė, kad apie mokesčių didinimą dėl pensijų kompensavimo prabilęs socialdemokratas Algirdas Sysas sulaukė premjero nemalonės. Algirdas Butkevičius atkerta, kad mokesčiai didinami nebus, o tokios insinuacijos tėra A. Syso nuomonė.

Po valdančiųjų politinės tarybos posėdžio A. Butkevičius kalbėjo apie bręstančius pensijų kompensavimo planus, tačiau kategoriškai priešinosi partiečio idėjoms dėl mokesčių didinimo ar naujų mokesčių įvedimo.

„Kol kas apie tai mes nekalbame. Čia yra tik A. Syso nuomonė“, – tuomet sakė premjeras.

Paklaustas, iš kur – skolintų lėšų ar didesnių mokesčių – ims pinigus pensijų kompensavimui, jis užtikrino, kad nebus skolinamasi „pravalgymui“.

Savo ruožtu, A. Sysas nuomonės nekeičia. Nepaisydamas premjero kritikos, Seimo vicepirmininkas ir toliau deklaruoja, kad mokesčių didinimas ar naujų įvedimas gali būti reikalingas.

„Ir pensijų didinimas, ir pensijų kompensavimas įmanomas tik tada, kai valstybė turės papildomai lėšų. (...) Todėl ir reikia kalbėti: ar mes turime taupyti, ieškoti šaltinių taupyme, kovoti su šešėliu, korupcija, visais kitais dalykais. Arba įvedinėti naujus mokesčius“, – pozicijos nekeitė A. Sysas.

Paklaustas, kokie tai galėtų būti mokesčiai, jis nurodė jau ne sykį minėtus: automobilių, nekilnojamojo turto. Dar viena galimybė kompensuoti pensijas, socdemo nuomone, yra alkoholio akcizo didinimas.