Verslas

2014.01.27 00:01

Baltarusija ir Rusija uždraudė lietuviškos kiaulienos importą

DELFI.lt, lrytas.lt, ELTA 2014.01.27 00:01

Dėl Lietuvoje užfiksuotų afrikinio kiaulių maro atvejų, Rusija ir Baltarusija šeštadienį nusprendė uždrausti lietuviškos kiaulienos importą, praneša naujienų agentūra „ITAR-TASS“.

Dėl Lietuvoje užfiksuotų afrikinio kiaulių maro atvejų, Rusija ir Baltarusija šeštadienį nusprendė uždrausti lietuviškos kiaulienos importą, praneša naujienų agentūra „ITAR-TASS“.

Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos „Rosselchoznadzor“ atstovas Vasilijus Lavrovskis teigė, kad įvesti laikinuosius apribojimus įvežti lietuvišką kiaulieną nuspręsta baiminantis, kad liga gali išplisti.

Pirmadienį numatomos Rusijos ir Baltarusijos veterinarijos tarnybų bei Europos Sąjungos konsultacijos Po jų bus nuspręsta, kokių dar priemonių imtis.

V.Lavrovskis neatmetė, kad gali būti uždrausta įvežti kiaules ir iš kitų šalių – Latvijos, Estijos, Lenkijos. „Priemonės gali būti taikomos ir visai Europos Sąjungai“, – pareiškė jis.

Tokios priemonės gali būti taikomos vieną-dvi savaites.

Baltarusijos vyriausiasis sanitarijos inspektorius Jurijus Pivovarčikas naujienų agentūrai teigė, jog laikinas lietuviškos kiaulienos importo draudimas pritaikytas baiminantis šalyje užfiksuoto afrikinio kiaulių maro epidemijos.

„Nuo sausio 25 d. įvedami laikini gyvų kiaulių, patinų spermos, kiaulienos, įskaitant šernieną, ir jos gaminių apribojimai“, – teigė J. Pivovarčikas.

Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) patvirtino gavusi informaciją, kad Baltarusija nusprendė riboti kiaulienos produktų importą iš tų šalies regionų, kuriuose užfiksuoti kiaulių maro atvejai. Apie Rusijos sprendimą tarnyba oficialiai informuota nebuvo. „Bet kiekviena šalis importuotoja turi teisę vienašališkai priimti tokį sprendimą“, – sakė VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

VMVT imasi priemonių dėl kiaulių maro

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Šalčininkų ir Alytaus – Varėnos rajonuose nustačius afrikinį kiaulių marą dviem šernams diagnozės patvirtinimui mėginiai išsiųsti į Europos Sąjungos (ES) Afrikinio kiaulių maro (AKM) referentinę laboratoriją Ispanijoje, taip pat informuota Europos Komisija, Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija, kaimyninių šalių bei Muitų Sąjungos veterinarijos tarnybos.

VMVT direktoriaus įsakymu nustatyta padidintos grėsmės zona, į kurią įeina Alytaus, Lazdijų, Druskininkų, Varėnos, Šalčininkų ir Trakų rajonai.

Iš minėtos zonos rajonų draudžiama išvežti kiaules, gyvulius leidžiama gabenti tik iki skerdyklų. Draudžiama organizuoti šernų medžiokles su varovais, taip pat, kol nebus gauti neigiami afrikinio ir klasikinio kiaulių maro tyrimų rezultatai, draudžiama sumedžiotus šernus naudoti maistui.

Uždrausta į ES ir Muitų Sąjungą tiekti gyvas kiaules, kiaulieną ir jos produktus iš minėtų rajonų.

Medžiotojams, kurių medžioklės plotai patenka į padidintos grėsmės zoną, nurodoma, kad sumedžiotus šernus galima tvarkyti tik pirminio apdorojimo aikštelėse, o šalutinius gyvūninius produktus palikti sandariose gyvūninių atliekų duobėse.

Sumedžiotų šernų skerdenas liepiama laikyti izoliuotose patalpose, kol bus gauti neigiami afrikinio ir klasikinio kiaulių maro tyrimų rezultatai. Į medžioklę negalima kviesti svečių iš kitų rajonų medžiotojų būrelių, kad liga neplistų.
VMVT informuoja, kad visoje šalyje organizuojama intensyvi kiaulių ūkių stebėsena, sustiprinta biologinės saugos priemonių reikalavimų laikymosi kontrolė visose kiaulių laikymo vietose.

Taip pat suintensyvintas šernų ir kiaulių mėginių ėmimas ir tyrimai Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute.

Visoje Lietuvoje sustiprinta šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo bei prekiautojų kiaulėmis, jų patalpų, vežėjų ir vežamų gyvūnų valstybinė veterinarinė kontrolė.

Privatiems veterinarijos gydytojams ir gyvulių sėklintojams pateikta papildoma informacija apie afrikinio kiaulių maro paplitimo riziką, bei priminta, kad kiaulių laikymo vietų ir patalpų darbuotojams, kitiems asmenims, kurie nėra nuolatiniai kiaulių laikymo vietos darbuotojai, bet atlieka darbus kiaulių laikymo vietose ar vykdo kiaulių laikymo vietų kontrolę ir lankytojams draudžiama lankytis kiaulių laikymo patalpose. Jei per praėjusias 48 valandas jie lankėsi kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo vietose, šernų medžioklės ar jų pirminio apdorojimo vietose, skerdyklose, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose, kaip nurodyta Biologinio saugumo priemonių reikalavimuose kiaulių laikymo vietose, patvirtintuose VMVT direktoriaus 2011 m. liepos 11 dieną.

VMVT primena medžiotojams, kad radus nugaišusį laukinį gyvūną privaloma nedelsiant (ne vėliau kaip per 48 valandas) pranešti teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Rastas gyvūnas neturi būti judinamas, kol jo neapžiūrės veterinarijos specialistai ir nebus paimti mėginiai užkrečiamųjų ligų tyrimams. Medžiotojai ir kiaulių laikytojai, pastebėję padidėjusį gyvūnų gaišimą ar radę nugaišusį gyvūną, raginami visuomet elgtis taip, kaip nustačius gyvūnų užkrečiamąją ligą ir imtis visų būtinų priemonių, kad liga nebūtų išplatinta.

Minėtų priemonių privalu laikytis, kol laboratoriniais tyrimais nebus gauta tiksli diagnozė.