Verslas

2015.09.08 13:45

Davoso forumas – svarbi pasaulinė konferencija ar turtingiausiųjų atostogos?

Paties popiežiaus kreipimasis į Pasaulio ekonomikos forumo dalyvius Davose yra išskirtinis įvykis, pastebi Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doktorantas Marius Kuodis. „Jis paprašė daryti taip, kad turtas tarnautų žmonijai, o ne valdytų žmones. Kai daug kas apie tai diskutuoja ir atkreipia dėmesį, sprendimai tampa įmanomi“, – sako M. Kuodis.

Paties popiežiaus kreipimasis į Pasaulio ekonomikos forumo dalyvius Davose yra išskirtinis įvykis, pastebi Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doktorantas Marius Kuodis. „Jis paprašė daryti taip, kad turtas tarnautų žmonijai, o ne valdytų žmones. Kai daug kas apie tai diskutuoja ir atkreipia dėmesį, sprendimai tampa įmanomi“, – sako M. Kuodis.

Ir, nors Davoso forumas dažnai kritikuojamas dėl neveiklumo, o į jį nuolat vyksta protestuotojai, nusiteikę prieš turtingiausiųjų gobšumą ar nesprendžiamą ekonominės nelygybės problemą, vis dėlto ten gimsta daug idėjų, užmezgami naudingi tarptautiniai ryšiai, padedami pagrindai naujiems sandoriams.

V. Adamkui buvo parodytas išskirtinis dėmesys

Šią savaitę Šveicarijos slidinėjimo kurorte Davose vyksta kasmetis Pasaulio ekonomikos forumas. Jame, kaip ir kasmet, dalyvauja įtakingiausi politikai, didžiausių korporacijų vadovai, visuomenininkai ir mąstytojai. Susirinkę pasaulio galingiausieji aptars daugelį globalių problemų. Tačiau kuo iš tikrųjų reikšmingas šis susitikimas ir kas vyksta jo užkulisiuose?

44-ą Pasaulio ekonomikos forumą Davose atidaro jo įkūrėjas profesorius Klausas Schwabas. Į renginius susirenka apie 3 tūkst. dalyvių iš 100 šalių. Tai politikai ir svarbiausi valstybių asmenys, didžiausių ir perspektyviausių kompanijų vadovai, žymūs visuomenės veikėjai ir mąstytojai bei tūkstančiai žurnalistų, gaudančių kiekvieną pasaulio galingiausiųjų žodį. Forumo dienotvarkę sudaro griežtai ir tiksliai suplanuotos kalbos, diskusijos ir sesijos. Viešų kalbų pranešėjai gali būti tiek politikai, tiek Nobelio ekonomikos premijų laureatai.

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus Davoso forume dalyvavo keturis kartus. Tris iš jų – aktyviai prisidėjo prie diskusijų. Per antrą kadenciją V. Adamkus į Davoso forumą buvo pakviestas dvejus metus iš eilės – 2008 ir 2009 m. Tai ekspertai laiko išimti. „Per pirmą forumą, kuris man buvo išskirtinis, viena sekcija buvo paskirta Baltijos valstybių ekonominėms perspektyvoms ir pažangai įvertinti. Turėjome progą pakalbėti apie Lietuvos ekonominę padėtį“, – prisimena V. Adamkus.

Per paskutinius du forumus buvęs prezidentas dalyvavo diskusijose, labiau susijusiose su ekologija. Tada į sceną buvo pakviestas jis ir dar septyni kitų valstybių atstovai – kalbėti jiems teko kone tūkstančiui žmonių. V. Adamkus sako, kad paskutiniai du forumai Lietuvai buvo išskirtiniai, nes iš Baltijos valstybių Davose buvo tik Lietuvos vadovas.

2011 m. Lietuvos verslininkas Ilja Laursas gavo kvietimą į forumą kaip technologijų pionieriaus nominacijos nugalėtojas. Verslininkas sako, kad didžioji dalis kontaktų, užmegztų Davose, išliko iki šiol. „Forumas buvo labai plataus spektro. Per keletą dienų įvyksta pora šimtų įvairių sekcijų, nagrinėjami svarbūs ekonominiai aspektai, pvz., energetinis saugumas, aptariamai socialiniai, mokslo klausimai, visuomeninės temos“, – pasakoja jis.

Anot verslininko, didžiausia renginio nauda – tarptautinėms kompanijoms, kurioms svarbu sutarti su politikais. Renginiai suteikia galimybę vienu metu rūpima tema pabendrauti su politikais, verslininkais ir visuomenininkais iš viso pasaulio. Be to, primena I. Laursas, Davosas per metus surengia apie 30 renginių įvairiose pasaulio šalyse.

Konkrečių rezultatų Davose nesiekiama

Dažnai pasaulio forumo sutikimas kritikuojamas kaip neduodantis konkrečių rezultatų, nors diskutuojama ypač svarbiomis temomis, tokiomis kaip klimato pokyčiai, ekonominė ir socialinė atskirtis ar konfliktai. Pasak Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto doktoranto Mariaus Kuodžio, iškeltų problemų sprendimai sunkiai pasiekiami. Be to, šie iššūkiai sprendžiami jau ne vienus metus.

„Tai pasaulio forumas. Lygiai taip pat galima kalbėti apie tam tikros srities Lietuvoje vykstantį forumą, kur susitinka Lietuvos verslo, politikos elitas. Daug neoficialių, neformalių diskusijų. Bet ar įmanoma paskui kažką padaryti? Čia reikėtų kelti klausimą. Kita vertus, kai yra bendrų idėjų, bendrų diskusijų, susiformuoja bendra nuomonė ir galima tikėtis pokyčių. Bet kokie jie, pasakyti labai sunku“, – pastebi M. Kuodis.

Davoso forume ne kartą dalyvavęs prezidentas V. Adamkus sako, kad, nors konkretūs sprendimai nebūna priimami, forumas yra proga visoms šalims sutarti dėl bendros nuomonės svarbiais klausimais: „Dažniausiai būna diskusijos, pasisakymai ir rekomendacijos, kad, svarstant tuos klausimus, būtų atsižvelgiama į iškeltas problemas ir padaryti atitinkami sprendimai.“

Pasaulio ekonomikos forumo organizatoriai sako, kad renginiu nesiekiama konkrečių rezultatų ar nutarimų. Anot jų, tikimasi, kad dalyviai iš renginių išsiveš naujų idėjų, ryšių, sužinos apie naujas problemų sprendimo būdų galimybes. Vis dėlto, peržvelgus istoriją, Davoso forumas yra davęs pradžią svarbiems susitarimams. Pavyzdžiui, Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos susitarimas, jungiantis JAV, Kanadą ir Meksiką, buvo priimtas po neformalaus valstybių lyderių susitikimo Davose.

Būta ir svarbių pasiekimų

I. Laursas sako, kad nemažai forumo rezultatų nematomi, nes jie nėra plačiai aptariami žiniasklaidoje. „Tarkim, pozicija apie elektromobilių įstatymus dažniausiai nepasirodo laikraščiuose, bet diskusijos duoda impulsą. Tada elektromobilių gamintojai jau žino, ką mano politikai, ar galima tikėtis valstybės paramos ir pan. Tai nustato tam tikrą kryptį“, – kalba verslininkas. Jo teigimu, tai ir yra vertingiausias praktinis dalykas, kurį galima pasiekti Davose.

Per Davoso forumo istoriją buvo svarbių susitikimų. Pavyzdžiui, konkuruojančių Graikijos ir Turkijos, Vakarų ir Rytų Vokietijos lyderių susitikimai. Buvęs Turkijos ministras pirmininkas vėliau pripažino, kad tada įvykęs susitikimas sustabdė jo šalį nuo karinių veiksmų prieš Graikiją 1987 m.

Davose įvyko ir tokie istoriniai susitikimai, kaip Nelsono Mandelos ir Pietų Afrikos Respublikos prezidento Frederiko Willemo de Klerko, Palestinos lyderio Yassero Arafato ir Izraelio premjero Shimono Pereso.

Prezidentas V. Adamkus sako, kad forumas yra proga susitikti su įvairių valstybių vadovais. Pavyzdžiui, viena vakarienė buvo skirta energetikos klausimams, kurie buvo tiesiogiai susiję su Lietuvos ir Rusijos santykiais. „Aš buvau pagrindinis kalbėtojas ir, mano dideliam nustebimui, nors buvo jaučiama, kad gali būti įtampos, po mano pranešimo prie manęs priėjo Rusijos delegacijos pirmininkas ir padėkojo už objektyvų vertinimą“, – prisimena V. Adamkus.

Į forumą neatvyksta nemažai pakviestųjų

Atvykti į renginį gali tie žmonės, kurie sulaukia Pasaulio ekonomikos forumo organizacijos kvietimo. O visos stambios kompanijos, kurios moka milijoninius narystės mokesčius ir taip išlaiko organizaciją bei jos renginius, turi teisę atvykti į forumą. Dėl tokio dalyvių subūrimo principo forumas kartais kritikuojamas, nes izoliuoja mažesnes valstybes ir ne tokių didelių įmonių atstovus.

M. Kuodis priduria, kad šiemet į forumą buvo pakviestas ir Ukrainos premjeras, bet paskutinę dieną, po visų žiaurių įvykių šalyje, kvietimas buvo atšauktas. Taigi Ukrainos atstovas į forumą nebus įleistas.

Anot M. Kuodžio, kiekvienais metais kviečiami skirtingų valstybių vadovai. Pavyzdžiui, šiemet iš Baltijos šalių dalyvauja Estijos prezidentas. Lenkijos ir Lietuvos politikai nebuvo pakviesti. „Forumai yra tematiniai. Taigi klausimas, ar kiekvienos valstybės vadovas ar visų verslo kompanijų atstovai tais metais gali padaryti kažkokį didelį indėlį“, – svarsto jis.

Vis dėlto kasmet yra asmenų, kurie net sulaukę kvietimo neatvyksta į renginį. Pavyzdžiui, pirmas JAV prezidentas, neatvykęs į Davoso forumą, buvo Billas Clintonas. Vėliau į Šveicarijos slidinėjimo kurortą nevyko nei George`as Bushas jaunesnysis, nei vyresnysis, nei Barackas Obama. Dažniausiai Davose lankosi JAV sekretoriai.

„Neatvyksta ir kviečiami didžiausių korporacijų vadovai. Vienas žymiausių investuotojų Warrenas Baffettas Davoso forume niekada nedalyvavo ir neplanuoja dalyvauti. „Apple“ įkūrėjas ir buvęs vadovas Steve`as Jobsas irgi niekada nedalyvavo. Nedalyvauja ir „Google“, IBM vadovai ir pan.“, – vardija M. Kuodis.

Pradžia – jaukus pasisėdėjimas prie židinio kalnų trobelėje

Susitikimai Davose prasidėjo, kai 1971 m. pasaulinio ekonomikos forumo įkūrėjas profesorius K. Schwabas sukvietė Europos verslo lyderius. Pirmą ekonomikos forumo gyvavimo dešimtmetį politikai buvo kviečiami išskirtiniais atvejais. Vėliau forumas keitėsi. Į jį buvo pradėta kviesti politikus, pramogų pasaulio atstovus, profesinių sąjungų aktyvistus, išradėjus ar akademinės visuomenės mąstytojus. Kaip rašo BBC, taip Davoso susirinkimas, prasidėjęs kaip jaukus pasisėdėjimas prie židinio kalnų trobelėje, išaugo į didžiulį ir vieną reikšmingiausių metų tarptautinių renginių.

V. Adamkus sako, sako, kad per paskutinį dešimtmetį Davoso forumas keitėsi į gerąją pusę: „Man atrodo, kad kiekvienais metais įgaunama vis daugiau patirties, temos tampa aktualesnės. O vienas kitas dalykas, į kurį anksčiau būdavo nekreipiama dėmesio, sukėlė teigiamą atgarsį.“

Anot I. Laurso, anksčiau, kai nebuvo interneto, Davoso forumas buvo proga fiziškai susitikti, apsikeisti informacija ar idėjomis, o dabar renginys leidžia palaikyti gyvą socialinį ryšį. „Bet koks verslas ar politika yra žmonių bendravimas. Tada susipažįsti, su kuo dirbi, sprendi, ar tau patinka, ar nepatinka tas žmogus“, – mano verslininkas.

M. Kuodis pastebi, kad forume, į kurį susirenka didžiausių kompanijų vadovai, kokį nors tikslą turintis politikas gali per dvi dienas suorganizuoti dešimtis susitikimų. Bandant tai padaryti ne forume, prireiktų metų, nes tokių žmonių darbotvarkė itin užimta.

Rimtas renginys ar turtingųjų atostogos?

Po oficialios programos vakare vyksta pobūviai neoficialioje aplinkoje, toliau mezgami nauji kontaktai. Vakarėlius rengia įvairios kompanijos, pvz., „Microsoft“, „Morgan Stanley“. Taip pat pasirenkama kai kurių valstybių ar didmiesčių tematika. Žiniasklaidoje skelbiama, kad per penkias dienas iš viso numatyta apie 300 skirtingų vakarėlių.

Tačiau I. Laursas teigia, kad vakarėlių reikia ieškoti ne Davose, o pasakojimai apie turtingųjų pasilinksminimus ir raudonus kilimus tėra mitas. „Iš tiesų netgi buvau truputėlį nusivylęs ten patekęs. Vis dėlto tai kalnų kurortas, todėl geriausių viešbučių ten labai nedaug, be to, juos užima prezidentai ir panašūs asmenys. Likusiems tenka dalintis spartietiškas turistines bazes“, – tikina verslininkas.

Maisto tiekėjai vien per neoficialius vakarus planuoja išpilstyti daugiau nei 1 tūkst. butelių šampano, dar dvigubai daugiau vyno, pagaminti patiekalų iš 80 kg lašišos ar patiekti daugiau nei 3 tūkst. braškių šokolade. Davoso forumas dažnai sulaukia kritikos, kad tai tik nuo gyvenimo atitrūkusių turtingų ir galingų žmonių atostogos, o konkrečių sprendimų, siekiant pagerinti padėtį pasaulyje, nesiimama.

Netikėtas įvykis – popiežiaus kreipimasis

Forumo atidarymo pradžioje popiežius Pranciškus susirinkusiam pasaulio verslo elitui Davose perdavė žinią ir paragino imtis veiksmų bei padėti pažeidžiamiausiems ir neturtingiausiems pasaulio žmonėms.

„Kad popiežius kreipėsi į forumo dalyvius, yra išskirtinis įvykis. Jis paprašė daryti taip, kad turtas tarnautų žmonijai, o ne valdytų žmones. Kai daug žmonių apie tai diskutuoja ir atkreipia dėmesį, sprendimai tampa įmanomi. Tik sunku pasakyti, kokie jie bus“, – pastebi M. Kuodis.

Davoso susirinkimas kritikuojamas dėl daugelio dalykų: neveiksmingumo, kalbėjimo ir nieko nedarymo. O beveik kiekvienais metais į Davosą vyksta protestuotojai, nusiteikę prieš turtingiausiųjų forumo dalyvių gobšumą ar nesprendžiamą ekonominės nelygybės problemą. Vis dėlto, anot pašnekovų, Davose gimsta daug idėjų, užmezgami naudingi tarptautiniai ryšiai, verslininkai randa partnerių, padedami pagrindai naujiems sandoriams.

Pasak V. Adamkaus, svarbu, kad Davose į Lietuvą dėmesį atkreipė įvairių valstybių atstovai, nes tarptautinis bendradarbiavimas naudingas visiems.