Verslas

2014.01.23 23:01

Seimas pritarė euro įvedimo įstatymo projektui

ELTA 2014.01.23 23:01

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė Euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projektui. Priėmus šį įstatymą ir jį lydinčius poįstatyminius aktus, bus sukurtas teisinis pagrindas eurui įsivesti.

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė Euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projektui. Priėmus šį įstatymą ir jį lydinčius poįstatyminius aktus, bus sukurtas teisinis pagrindas eurui įsivesti.

Už Finansų ministro Rimanto Šadžiaus pateiktą projektą balsavo 103 Seimo nariai, prieš buvo 3, susilaikė 2 parlamentarai.

Vyriausybei pasiūlius įstatymą nagrinėti skubos tvarka, jis toliau bus svarstomas pagrindiniame Biudžeto ir finansų komitete ir papildomame Audito komitete. Apsvarsčius siūlomą įstatymo projektą komitetuose, į Seimo plenarinį posėdį jis turėtų sugrįžti pavasario sesijoje.

Seimas taip pat po pateikimo pritarė lydintiesiems Lietuvos banko įstatymo ir kitų įstatymų keitimo projektams.

Euro įvedimo Lietuvoje įstatymu nustatoma pasirengimo įsivesti eurą, litų keitimo į eurus, nacionalinės valiutos išėmimo iš apyvartos tvarka, reglamentuojami kiti praktiniai euro įvedimo aspektai.

Projekte numatyta, kad nuo euro įvedimo dienos litai į eurus neatlygintinai, neribotomis sumomis ir neribotą laiką bus keičiami Lietuvos banke (LB).

„Ribos nenumatoma nustatyti ir tai būtų netgi kenksminga. Iš tikrųjų, Lietuvos Respublika, kuri atlieka valiutos pakeitimo projektą savo valstybėje, turi parodyti, kad tas keitimas bus sąžiningas, o sąžiningas reiškia, kad tuo pačiu kursu ir nemokamai – visiems, nepriklausomai nuo sumos. Tai taip pat taikoma įmonėms – įmonės savo grynus pinigus tomis pačiomis sąlygomis, tose pačiose vietose galės nemokamai pasikeisti“, – Seime sakė R. Šadžius.

Komerciniai bankai ir užsienio bankų filialai bei jų padaliniai šią operaciją tokiomis pat sąlygomis vykdys 6 mėnesius nuo euro įvedimo, tačiau gali nustatyti ir aiškiai matomose klientų aptarnavimo vietose turi paskelbti reikalavimą, kad norintieji pasikeisti į eurus 15 tūkst. litų viršijančią sumą, turi pranešti jiems raštu apie tai ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas. Po 6 mėnesių dar pusmetį tokią pat operaciją vykdys į LB bankų siūlymu nustatytą sąrašą įrašyti bankų padaliniai.

Taip pat neatlygintinai litus į eurus keis AB „Lietuvos paštas“ – 60 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo, o pasibaigus šiam terminui, galės tęsti operaciją savo tvarka.

Perskaičiuojant litus į eurus, siūloma nustatyti bendrą matematinę apvalinimo taisyklę: apvalinama į mažesnę pusę, jei po kablelio skaitmuo mažesnis už 5, ir į didesnę – kai skaitmuo 5 arba didesnis. Tuo pat metu, siekiant maksimaliai apsaugoti darbuotojų ir išmokų gavėjų interesus, būtų taikoma palankesnė tvarka: perskaičiuojant darbo užmokestį bei pensijas ir kitas socialines išmokas, jei trečias skaitmuo po kablelio būtų didesnis už nulį, prie naujo dydžio eurais būtų pridedamas vienas euro centas.

Neatlygintinai bus perskaičiuojami visose klientų sąskaitose laikomi pinigai, išsaugant unikalų sąskaitos numerį.

Nuo euro įvedimo dienos visi atsiskaitymai negrynaisiais bus vykdomi eurais, automatiniai debeto nurašymai – pagal nustatytas sąlygas arba grafiką. Kredito įstaiga konvertuos nurašomą sumą į eurus pagal nustatytas perskaičiavimo ir apvalinimo taisykles.

Konservatorei Vidai Marijai Čigriejienei pasiteiravus apie kainų stabilumo išlaikymą įvedant eurą, finansų ministras patikino, kad jau sukurta kainų kontrolės sistema.

„Vartotojų teisių apsaugos tarnyba bus įpareigota rinkti informaciją ir koordinuoti kitų tarnybų veiksmus tikrinant, ar su kainomis nesielgiama nesąžiningai, atitinkamais atvejais kelti administracines bylas. Manau, kad tų administracinių bylų ir neprireiks. Be to, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (dėl maisto produktų) ir Valstybinė ne maisto produktų inspekcija (ne maisto prekių sektoriuje) atliks vietos patikrinimus“, – teigė R. Šadžius.

Lietuva siekia įsivesti eurą nuo 2015 metų sausio 1 d.