Verslas

2014.01.23 15:14

Konkurencijos taryba kirto „Maximai“

LRT.lt 2014.01.23 15:14

Mažmeninės prekybos tinklus Lietuvoje valdančiai bendrovei „Maxima“ skirta 40 tūkst. litų bauda.

Mažmeninės prekybos tinklus Lietuvoje valdančiai bendrovei „Maxima“ skirta 40 tūkst. litų bauda.

Taip nusprendė Konkurencijos taryba, kuri trečiadienį pripažino, kad „Maxima“ sutarčių su maisto prekių ir gėrimų tiekėjais nuostatos, nustatančios teisę „Maxima“ be apribojimų grąžinti maisto prekes ir gėrimus tiekėjams, o tiekėjus įpareigojančios grąžinamas prekes priimti, pažeidė Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo (MPĮNVDĮ) reikalavimus.

Už šį įstatymo pažeidimą Konkurencijos taryba įmonei skyrė 40 tūkst. litų baudą, rašoma pranešime spaudai.

Įvertinusi atlikto tyrimo išvadas Konkurencijos taryba nustatė, kad „Maxima“, kaip didelę rinkos galią turinti mažmeninės prekybos įmonė, sutartyse su maisto prekių ir gėrimų tiekėjais nustatė MPĮNVDĮ nuostatas pažeidžiančias prekių grąžinimo sąlygas.

Konkurencijos taryba atkreipia dėmesį, kad būtent mažmeninės prekybos įmonė gali geriausiai įvertinti prekių pardavimo riziką ir, atitinkamai, planuoti užsakomų maisto prekių ir gėrimų kiekius. MPĮNVDĮ yra numatyta, kokia apimtimi įstatyme nurodytais atvejais gali būti paskirstyta rizika tarp tiekėjo ir mažmeninės prekybos įmonės.

Konkurencijos taryba konstatavo, kad „Maxima“ pažeidė MPĮNVDĮ 3 straipsnio 1 dalies 7 punkto nuostatas neproporcingai perkeldama tiekėjui riziką, susijusią su įmonės jau įsigytų prekių perpardavimu.

Konkurencijos taryba taip pat atkreipia dėmesį, kad MAXIMA veiksmai, susiję su maisto prekių ir gėrimų tiekimo sutartimis, galėjo neigiamai paveikti tiekėjų galimybes planuoti investicijas ir taikyti naujoves dėl sumažėjusių pajamų ir padidėjusio neapibrėžtumo.

Skiriant baudą buvo atsižvelgta į tai, kad tyrimo metu MAXIMA informavo tiekėjus apie MPĮNVDĮ pažeidžiančių nuostatų netaikymą grąžintinoms prekėms ir viešai apie tai  paskelbė MAXIMA interneto svetainėje bei ėmėsi kitų veiksmų. Konkurencijos taryba pripažino, kad taip įmonė nutraukė pažeidimą ir užkirto  kelią žalingoms jo pasekmėms. Priimant nutarimą buvo atsižvelgta ir į kitas baudos skyrimui reikšmingas aplinkybes.

Sprendimas netikėtas

„Maxima“ generalinis direktorius Arūnas Zimnickas tokį Konkurencijos tarybos sprendimą pavadino netikėtu.

„Esame informuoti apie Konkurencijos tarybos pabaigtą tyrimą dėl galimo Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pažeidimo ir priimtą mūsų bendrovei nepalankų nutarimą. Gerbiame ir vertiname Konkurencijos tarybos atliekamą darbą, esame dėkingi, kad tyrimo metu mums buvo suteikta galimybė išsakyti savo argumentus ir pateikti įrodymus. Tačiau sprendimas vis dėlto skirti baudą, mums yra netikėtas“, – žiniasklaidai išplatintame pranešime cituojamas A. Zimnickas.

Įmonės vadovas teigė, kad viso tyrimo metu „Maxima“ visapusiškai bendradarbiavo su pareigūnais, pateikė ne tik visą jų prašytą informaciją, dokumentus, bet ir papildomą medžiagą.

„Siekdami išsklaidyti bet kokias abejones dėl galimo įstatymo pažeidimo, Konkurencijos tarybai pateikėme išsamius įrodymus, kad neleistini maisto prekių grąžinimai mūsų bendrovėje nėra toleruojami, bendrovėje jau seniai galioja vidinės procedūros, draudžiančios bet kokius neleistinus produktų grąžinimus ir užtikrinančios kontrolės mechanizmą“, – aiškino A. Zimnickas.

Jo teigimu, tai patvirtino „Maxima“ iniciatyva atlikto vidinio audito rezultatai, taip pat ir Konkurencijos tarybos tyrimas, kurio metu buvo nustatyta, kad jie nevykdė neleistinų maisto produktų grąžinimų ir jokios žalos savo tiekėjams nepadarė.

Pranešime teigiama, kad Konkurencijos taryba pažeidimą įžvelgė „Maxima“ standartinėje tiekimo sutartyje. Tačiau, kaip nustatyta tyrimo metu, bendrovės praktikoje šios nuostatos maisto produktų tiekėjų atžvilgiu nebuvo taikomos.

„Bendrovė nei iš maisto produktų tiekėjų tiesiogiai, nei iš Konkurencijos tarybos iki šiol nėra gavusi jokių pastabų dėl netinkamo elgesio ar atskirų sutarčių nuostatų. Siekėme ir sieksime abipusiu pasitikėjimu grįstos partnerystės su savo tiekėjais. Esame įsitikinę, kad įstatymo nepažeidėme. Susipažinsime su Konkurencijos tarybos nutarimu, jo argumentais, motyvais. Ir svarstysime galimybę Konkurencijos tarybos nutarimą ginčyti“, – sakė „Maxima“ atstovas.