Verslas

2014.01.23 11:49

Seimas imsis su euro įvedimu susijusių įstatymų

BNS2014.01.23 11:49

Rengiantis nuo 2015 mtų Lietuvoje įvesti eurą, Seimas neeilinėje sesijoje siekia apsvarstyti, o esant politinei valiai – ir priimti dalį pataisų, reikalingų šalies stojimui į eurozoną.

Rengiantis nuo 2015 mtų Lietuvoje įvesti eurą, Seimas neeilinėje sesijoje siekia apsvarstyti, o esant politinei valiai – ir priimti dalį pataisų, reikalingų šalies stojimui į eurozoną.

Parlamentarai ketvirtadienį antrame neeilinės sesijos posėdyje svarstys įstatymų pakeitimus, leidžiančius Lietuvos centriniam bankui laisvai disponuoti savo turtu, bei nustatančius Valstybės kontrolės (VK) galias atliekant  Lietuvos banko (LB) veiklos auditą. Parlamentarai planuoja šias pataisas priimti.

LB ir VK įstatymų pataisos parengtos atsižvelgiant į Europos Komisijos ir Europos Centrinio Banko pastabas – jos numato, kad visas Lietuvos banko balanse apskaitomas turtas, įskaitant ir nekilnojamąjį turtą, būtų laikomas centrinio banko nuosavybe, jis gali juo laisvai disponuoti. Šiuo metu įstatymai numato, kad šis turtas yra valstybės nuosavybė, o centrinis bankas jį valdo patikėjimo teise.

Vyriausybė siūlė neleisti VK duoti privalomų nurodymų Lietuvos bankui, jo valdybai ir kitiems centrinio banko tarnautojams, atliekant savo funkcijas, tačiau du Seimo komitetai – Audito bei Biudžeto ir finansų – nutarė, kad VK galėtų LB kontroliuoti ir duoti nurodymus tik vidaus veiklos, o ne klausimais, susijusiais su Europos centriniu banku ar eurozona. 

Seimas ketvirtadienį taip pat imsis Vyriausybės praėjusią savaitę patvirtinto Euro įvedimo įstatymo projekto, kuriame numatomi praktiniai euro įvedimo klausimai (pinigų keitimo, kainų skelbimo ir kiti) –parlamentarams kol kas projektas bus tik pristatytas, kad jį galėtų svarstyti komitetai.

Finansų ministerija norėtų, kad visos pataisos, susijusios su euro įvedimu būtų priimtos iki šių metų liepos.

Europos Komisija šių metų birželį turėtų pranešti, ar Lietuvai bus leista nuo 2015 metų tapti euro zonos nare. Tam, kad galėtų įstoti į euro zoną, valstybė narė turi atitikti vadinamuosius Mastrichto kriterijus dėl viešųjų finansų deficito, infliacijos ir skolos. Lietuvai dėl per didelės infliacijos nepavyko įsivesti euro 2007 metais.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt