Verslas

2014.01.22 22:57

Migracijos politikos gairėse – dėmesys grįžtantiems į Lietuvą

LRT.lt2014.01.22 22:57

Trečiadienį posėdyje ministrų kabinetas patvirtino Lietuvos migracijos politikos gaires. Vyriausybė šiomis Gairėmis siekia pradėti vykdyti modernią migracijos politiką, kurios pagalba būtų šalinamos emigracijos priežastys ir skatinamas Lietuvos piliečių sugrįžimas iš užsienio valstybių.

Trečiadienį posėdyje ministrų kabinetas patvirtino Lietuvos migracijos politikos gaires. Vyriausybė šiomis Gairėmis siekia pradėti vykdyti modernią migracijos politiką, kurios pagalba būtų šalinamos emigracijos priežastys ir skatinamas Lietuvos piliečių sugrįžimas iš užsienio valstybių.

„Mes pradedame galvoti apie emigravusiųjų susigražinimą. Kitos valstybės eina lengvesniu keliu ir atveria galimybę įsidarbinti trečiųjų šalių piliečiams, bet mūsų prioritetas yra grįžtamoji emigracija – sudaryti sąlygas išvykusiems grįžti ir vėl integruotis į Lietuvos gyvenimą. Šiose gairėse kaip tik numatytos tos integracinės priemonės“, – sako Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas, vadovavęs šias Gaires rengusiai darbo grupei.

Gairėse pabrėžiama būtinybė valstybės priemones nukreipti į giluminių socialinių ir ekonominių emigracijos priežasčių šalinimą, ypač jaunimo nedarbą, sudaryti sąlygas visą informaciją ir praktinę pagalbą visais su grįžimu susijusiais klausimais gauti vieno langelio principu. Į Tėvynę grįžtantiesiems gyventojams turi būti sudarytos galimybės integruotis į darbo rinką, įgyvendinti užsienio lietuvius telkiantys ir jų ryšį su Lietuva išlaikantys projektai, rašoma Vyriausybės pranešime spaudai.

Be emigracijos, dokumente siūlomi principai kitų su migracija susijusių problemų sprendimui. Siūloma sudaryti geresnes sąlygas labai konkrečių sričių, aukštos kvalifikacijos specialistams įsidarbinti Lietuvoje, nustatyti palankesnes atvykimo sąlygas, supaprastinti ir palengvinti administracines procedūras išduodant leidimus dirbti ir gyventi Lietuvoje lietuvių kilmės užsieniečiams, ES piliečiams, atvykstantiems studentams ir investuotojams. Darbuotojus iš trečiųjų šalių siūloma pasitelkti tik tada, kai nėra galimybės įdarbinti šalies gyventojų ar grįžtančių emigrantų.

Gairėse daug dėmesio skirta užsieniečių integracijai į visuomenę, migracijos kontrolės priemonėms, pabrėžiama būtinybė Lietuvai labiau įsitraukti į ES migracijos politikos formavimą. Tačiau dokumente pabrėžiama, kad Migracijos politika privalo būti atspari ir užkirsti kelią piktnaudžiauti bei sukčiauti Lietuvos migracijos sistema bei procedūromis.

Ministrų kabinetas nutarė, kad migracijos klausimai nebus palikti savieigai – ši sritis bus koordinuojama Vyriausybės lygiu. Vyriausybė suplanavo pagrindinius rezultatus, kurie bus naudojami daromai pažangai įvertinti. Bus stebimi ne tik emigracijos, bet ir imigracijos, užsieniečių integracijos, prieglobsčio srities rodikliai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt