Verslas

2014.01.21 23:35

Nauja paramos bitininkams banga leis atnaujinti įrangą

Tomas Kavaliauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.01.21 23:35

Iki šiol naudojęsi parama aviliams atnaujinti, smulkūs ir vidutiniai bitininkai artimiausius kelerius metus galės investuoti ir į naują techninę įrangą. Jiems už įrangos įsigijimą bus kompensuojama 70 proc. kainos.

Iki šiol naudojęsi parama aviliams atnaujinti, smulkūs bei vidutiniai bitininkai artimiausius kelerius metus galės investuoti ir į naują techninę įrangą. Jiems už įrangos įsigijimą bus kompensuojama 70 proc. kainos.

Pastaruosius kelerius Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto lėšomis kasmet buvo galima atnaujinti iki penkių visiškai sukomplektuotų avilių. Jų įsigijus, buvo kompensuojama 80 proc. kainos ir tai buvęs vienas populiariausių paramos būdų – kasmet kompensacijoms buvo skiriama per milijoną litų.

Nuo 2014 metų bitininkai gali atnaujinti ar įsigyti ir naujos bičių produktų priežiūros įrangos – medsukių, vaško lydytuvų, žiedadulkių džiovyklų, korių atakiavimo įrangos ar medaus laikymo talpyklų.

„Pirmas reikalavimas – registruota žemės ūkio valda, taip pat bičių šeimos turi būti registruotos ūkinių gyvūnų registre ir ne vėliau kaip prieš 3 mėn. iki duomenų pateikimo. Ši parama skiriama bitininkams, turintiems iki 100 bičių šeimų“, – taisykles nurodo Nacionalinės mokėjimo agentūros Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento vyr. specialistė Lijana Kecorienė ir priduria, kad kompensacijos dydis (70 proc.) – naujovė, nes anksčiau bitininkai galėdavo susigrąžinti 80 proc. sumos.

Bitininkų įrangos pardavėjai sako, kad paramos skirstytojai laiku nusprendė skirti lėšų įrangai atnaujinti, nes yra bitininkų, kurie naudoja dar prieš 40–50 metų įsigytus cinkuotus, aliumininius medsukius, kurie nepritaikyti maistui.

Kompensacijų dydis svyruoja nuo 1 iki 3 tūkst. litų ir priklauso nuo to, kam skirta įranga. Jas Nacionalinė mokėjimų agentūra žada išmokėti iki spalio vidurio.

„Paprastas nerūdijantis medsukis šiandien kainuoja 800–900 litų ir dar daugiau. Jei 2007–2013 metais dalis skirtų lėšų liko Lietuvoje, nes avilius tiekė Lietuvos gamintojai, tai ši dalis – metalinis inventorius – bus vežama iš Lenkijos, Italijos, Vokietijos, nes ten pagrindiniai įrangos gamintojai“, – rinkos sąlygas apibūdina UAB „Bičių korys“ direktoriaus pavaduotojas Rimantas Šerkšnas.

Iki 2016-ųjų kasmet techninei pagalbai arba bičių produktų priežiūros ir gamybos įrangai įsigyti numatoma skirti po daugiau nei 2 mln. litų. Bitininkų paraiškos bus priimamos iki sausio pabaigos.