Naujienų srautas

Verslas2014.01.15 23:59

ES paprastina viešuosius pirkimus

Europos Sąjungoje (ES) įsigalios naujos taisyklės, pirmą kartą visoms valstybėms numatančios bendrą viešųjų pirkimų reformą. Tam balsų dauguma pritarė Europos Parlamentas. Nauja tvarka, tikimasi, palengvins procedūras verslui ir leis geriau panaudoti mokesčių mokėtojų pinigus.

Europos Sąjungoje (ES) įsigalios naujos taisyklės, pirmą kartą visoms valstybėms numatančios bendrą viešųjų pirkimų reformą. Tam balsų dauguma pritarė Europos Parlamentas. Nauja tvarka, tikimasi, palengvins procedūras verslui ir leis geriau panaudoti mokesčių mokėtojų pinigus.

Berlyno Brandenburgo oro uosto statybas vykdo rangovai, atrinkti per viešuosius pirkimus. Iki šiol ES galiojusios taisyklės skatino rinktis pigiausią pasiūlymą. Briuselio institucijų parengta reforma numato, kad ateityje prekes ar paslaugas perkančios valstybinės įmonės privalės atsižvelgti ne tik į kainą, bet ir į ekonominę, aplinkosaugos bei socialinę naudą. 

„Kai pirkimų siūlymų kaina yra neįprastai maža, tokį pasiūlymą valdžios įstaigos turi atidžiai patikrinti ir atmesti, jei jis pažeidžia bendrąsias taisykles, nėra palankus darbuotojų įdarbinimui ar kelia grėsmę aplinkai“, – tvirtina Europos Parlamento pranešėjas viešųjų pirkimų klausimu Marcas Tarabella.

Naujosios taisyklės galios tik šimtatūkstantines sumas kainuojantiems projektams, sugriežtins svarstymą, kai siūloma neįprastai maža kaina, apribos galimybę konkursuose dalyvauti darbo įstatymus pažeidusioms įmonėms, numatys galimybę užsakovams reikalauti, kad tiekėjai iš anksto atskleistų subrangovus. Tikimasi, kad iki 80 procentų sumažės viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių įmonių administracinė našta, nes, pavyzdžiui, dokumentų originalus turės pateikti ne visos įmonės, o tik nugalėtojas.

„Šios supaprastintos, modernesnės ir efektyvesnės taisyklės leis, sudarant viešąsias sutartis, apsaugoti aplinką, paskatinti inovacijas, socialinę atsakomybę, taip pat paisyti darbo ir darbuotojų teisių“, – aiškina Europos Komisijos narys, atsakingas už vidaus rinką ir paslaugas, Michelis Barnieras.

ES institucijos taip pat svarsto galimybę uždrausti trečiųjų šalių verslininkams dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, jei ta šalis riboja europiečių galimybes dalyvauti tokiuose konkursuose jos rinkose. Dėl šių taisyklių iki galo dar nesusitarta.

„Europos Komisijai siūloma galimybė eliminuoti ES konkursuose norinčius dalyvauti tiekėjus iš tų šalių, kurios elgiasi nesąžiningai, kuriose europiečiai  nepageidaujami arba jiems sukuriami dirbtiniai barjerai. Tokią teisę, išimtinę teisę, turės tik Komisija“, – tikina Europos Parlamento Tarptautinės prekybos komiteto narė Laima Andrikienė.

Viešiesiems pirkimams Europos Sąjungos valstybinės įstaigos išleidžia beveik penktadalį bendrojo vidaus produkto. Naujas taisykles valstybės turės per dvejus metus perkelti į savo teisę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi