Verslas

2014.01.15 15:52

Dėl naujos atominės statybos beliko vienas „bet”

Erika Fuks, DELFI.lt 2014.01.15 15:52

Lietuvai reikalinga antroji elektros tiekimo linija su Lenkija, kuri galėtų užtikrinti naujosios atominės elektrinės veiklą. Apie tai trečiadienį paskelbė premjeras Algirdas Butkevičius.

Lietuvai reikalinga antroji elektros tiekimo linija su Lenkija, kuri galėtų užtikrinti naujosios atominės elektrinės veiklą. Apie tai trečiadienį paskelbė premjeras Algirdas Butkevičius.

Paklaustas, ar būtina Lietuvai antroji elektros tiekimo linija su Lenkija – šiuo metu baigiama statyti pirmoji „LitPolLink“ – premjeras sakė „būtina“.

Pasak jo, būtent antroji linija su Lenkija leistų tinkamai integruotis į Vakarų Europos energijos tinklus ir užtikrintų jos veikimą.

Planuojama, kad elektros perdavimo tinklų jungties su Lenkija „LitPol Link 1“ eksploatavimo pradžia bus 2015 m., o šios jungties išplėtimas – 2020 m.

„Buvo labai keista, kada buvo diskutuojama apie Visagino atominės elektrinės statybą, kai tikslas buvo ją sinchronizuoti su Vakarų elektros tinklais neturint tos studijos ir nežinant, kiek sinchronizacija kainuos ir iš kur bus užtikrinami rezervai, jeigu reaktorius būtų sustabdytas, – sakė A. Butkevičius. – Dabar yra pilnas aiškumas.“

Premjeras sakė, jog yra politinė valia statyti atominę elektrinę ir paaiškino, kodėl reikia antrosios linijos su Lenkija: ji leistų užtikrinti elektros tiekimą, jei atominę elektrinę tektų dėl skubių priežasčių stabdyti.

„Mes Lietuvoje esame priėmę įstatymus, kad mūsų tinklai sinchronizuojami su Vakarų tinklais, mes norime tam tikrais atvejais užsitikrinti elektros energiją iš Vakarų elektros tinklų, mes turime pirmiausiai užtikrinti energijos pralaidumą į mūsų valstybę. Šiuo metu šis pralaidumas yra iš Estijos, Baltarusijos ir Kaliningrado srities. Jeigu mes integruojamės į Vakarus, belieka Estijos linija, po to atsiranda dvi linijos, tai – Švedija ir Lenkija. Kritiniu atveju mes turime užtikrinti pakankamą elektros poreikį Lietuvai, tas pralaidumas (dvi linijos, t. y. viena su Švedija, viena – su Lenkija - DELFI) neleistų mums užtikrinti“, – paaiškino A. Butkevičius.

Jis patikslino, jog rudenį buvo pristatyta tarpinė studija dėl sinchronizacijos proceso, o dabar ji – galutinė.