Verslas

2015.09.08 13:45

Sprendimas dėl pensijų kompensavimo: aiškėja pirmieji žingsniai

BNS 2015.09.08 13:45

Per krizę sumažintų pensijų kompensavimas bus pradėtas šiais metais, nutarė trečiadienį Vyriausybėje posėdžiavusi speciali darbo grupė.

Per krizę sumažintų pensijų kompensavimas bus pradėtas šiais metais, nutarė trečiadienį Vyriausybėje posėdžiavusi speciali darbo grupė.

„Pagrindinė žinia, kuri buvo aptarta, kad šiemet prasidės pensijų kompensavimas. Apie variantus, kuriuos pateikė, pristatė – yra ir alternatyvių variantų, iš tiesų mes juos pirmadienį pateiksime Politinėje taryboje. Tai persikels į politinį lygmenį ir bus svarstoma, kokiu būdu, kokiais principais, iš kokių galimų finansavimo šaltinių šis procesas bus atliekamas“, – po posėdžio žurnalistams sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Ji taip pat atsisakė detalizuoti galimus variantus, nes esą juos frakcijoje svarstys valdančiųjų atstovai.

„Variantų, alternatyvų yra iš tiesų labai daug“, – sakė ministrė.

A. Pabedinskienė pakartojo, kad jos nuostata – kompensuoti dalimis, bet visiems. Ji iki šiol nekomentuodavo, iš kur bus paimta lėšų kompensuoti pensijas.

Darbo grupės posėdyje dalyvavo ir premjeras Algirdas Butkevičius, joje dar dirba finansų ministras Rimantas Šadžius bei valdančiųjų partijų atstovai. Ji iki pavasario turi parengti pensijų kompensavimo planą ir pateikti jį svarstyti Seimui. Dėl tokios darbo grupės pernai prieš Kalėdas buvo sutarusi valdančiųjų politinė taryba.

Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė praėjusių metų pabaigoje teigė, kad refinansavus „Sodros“ paskolas, būtų galima sutaupyti iki 50 mln. litų ir juos skirti pradiniam pensijų kompensavimui. Ji sumažintas pensijas siūlė dalimis grąžinti atskiroms gyventojų grupėms.

A.Butkevičius anksčiau žadėjo, kad sumažintos pensijos bus kompensuotos iki 2016 metų, o žmonėms priklausančią neišmokėtą pensijos dalį bus galima paveldėti.

Gelbėdamas finansinėje duobėje esančią „Sodrą“, Seimas 2009 metų gruodį nutarė dvejiems metams – 2010–2011-iesiems – „apkarpyti“ daugelį pensijų ir įvairių socialinių išmokų: valstybines ir senatvės pensijas, motinystės ir tėvystės išmokas, išmokas vaikui bei kitas. Dirbantiems pensininkams pensijos buvo sumažintos didesniu laipsniu nei nedirbantiems, tačiau vidutiniškai jos sumažėjo 15 procentų.

Konstitucinis Teismas 2012-ųjų vasarį konstatavo, kad toks pensijų sumažinimas prieštarauja Konstitucijai.

Skaičiuojama, kad pensijų kompensavimui reikėtų ne mažiau kaip 1–1,2 mlrd. litų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.