Verslas

2014.01.15 16:58

Vyriausybė pritarė Euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projektui

BNS, LRT.lt 2014.01.15 16:58

Vyriausybė posėdyje pritarė Finansų ministerijos parengtam Euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projektui ir teiks jį Seimui. Šiuo įstatymu nustatoma pasirengimo įsivesti eurą, litų keitimo į eurus, nacionalinės valiutos išėmimo iš apyvartos tvarka, reglamentuojami kiti praktiniai euro įvedimo aspektai.

Vyriausybė posėdyje pritarė Finansų ministerijos parengtam Euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projektui ir teiks jį Seimui. Šiuo įstatymu nustatoma pasirengimo įsivesti eurą, litų keitimo į eurus, nacionalinės valiutos išėmimo iš apyvartos tvarka, reglamentuojami kiti praktiniai euro įvedimo aspektai.

Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad įstatymas turėtų išsklaidyti visuomenės dalies baimes, kad euras vienus žmones nuskriaus, o kitiems leis pasipelnyti.

„Teikdami svarstyti kertinį euro įvedimo dokumentą, nuosekliai einame į tikslą, kad nuo 2015 metų Lietuva taptų euro zonos nare ir siunčiame signalą rinkoms, kad kitokio pasirinkimo nebus. Be to, įstatyme įtvirtinamos nuostatos turėtų išsklaidyti nepagrįstas visuomenės dalies baimes, kad perėjimas prie euro vieniems atneš skriaudos, o kitiems – pasipelnymą. To bus išvengta“, – pranešime spaudai sakė R. Šadžius.

Projektas numato, kad nuo euro įvedimo litai į eurus neatlygintinai, neribotomis sumomis ir neribotą laiką bus keičiami Lietuvos banke, Lietuvos paštas tai darys 60 dienų, komerciniai bankai – 6 mėnesius, o vėliau dar pusmetį – tik centrinio banko patvirtinti bankų padaliniai. Paštas visą keitimo laikotarpį galės nusistatyti maksimalią keičiamą sumą.

Už litų ir centų monetų keitimą po pusmečio nuo euro įvedimo bankai galės imti mokestį arba jų nekeisti. Lietuvos bankas monetas keis neatlygintinai ir neribotą laiką.

Remiantis eurą įsivedusios Latvijos praktika, siūloma suteikti bankams teisę reikalauti, kad norėdamas pasikeisti į eurus 15 tūkst. litų, klientas turi apie tai iš anksto informuoti banką. Lietuvos paštas galės nustatyti kitokį minėtos sumos dydį.

Perskaičiuojant litus į eurus, įstatyme siūloma apvalinti į mažesnę pusę, jei po kablelio skaitmuo mažesnis nei 5, ir į didesnę – jei jis yra 5 arba daugiau. Tačiau perskaičiuojant darbo užmokestį bei pensijas ir kitas socialines išmokas, jei trečias skaitmuo po kablelio būtų didesnis nei 0, būtų pridedamas vienas euro centas.

Neatlygintinai bus perskaičiuojami visose klientų sąskaitose laikomi pinigai.

Kainos litais ir eurais bus skelbiamos po 30 dienų po to, kai ES Taryba nustatys euro ir lito perskaičiavimo kursą – prognozuojama, kad jos bus pradėtos skelbti nuo šių metų liepos – ir 6 mėnesius po euro įvedimo dienos. Euro įvedimo plane buvo numatyta, kad kainos litais ir eurais bus nurodomos, praėjus 60 dienų nuo ES Tarybos sprendimo

„Tikimės, kad kainų skelbimas dviem valiutomis leis sumažinti nepagrįsto kainų didinimo riziką. Todėl tik sveikiname verslo įmonių iniciatyvą jau dabar rodyti jų produkcijos kainas ir litais, ir eurais“,– teigė R. Šadžius.

Atsiskaityti ir litais, ir eurais bus galima 15 dienų po euro įvedimo dienos, o grąža bus duodama eurais. Tačiau kai kuriose vietose – viešajame transporte ir taksi – dėl praktinių priežasčių to padaryti bus neįmanoma, todėl siūloma laikinai leisti grąžą duoti ir litais.

Įstatymo projekte taip pat kalbama apie eurų banknotų ir monetų atvaizdų bei jų mokumo požymių aprašymų skelbimą, atsakomybę, pažeidus įstatymo nuostatas, euro įvedimo išlaidų atlyginimą, pateikiami siūlymai Vyriausybei ir kitoms institucijoms pagal kompetenciją parengti ir patvirtinti su euro įvedimu susijusius teisės aktus.

Šis įstatymas – svarbiausias dokumentas, būtinas eurui Lietuvoje įsivesti. Priėmus įstatymą ir jį lydinčius poįstatyminius aktus, bus sukurtas teisinis pagrindas eurui įsivesti. Tai sustiprins Lietuvos – investicijoms patrauklios ir patikimos valstybės –  įvaizdį, turės teigiamą poveikį verslo sąlygoms ir plėtrai, o tai savo ruožtu palankiai veiks kiekvieno asmens gerovę.

Įstatymo projektas taip pat pateiktas Europos centriniam bankui, jo pastabos bus įvertintos projekto svarstymo Seime metu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.