Verslas

2014.01.15 16:25

Speciali komisija svarstys VAE ateitį

Trečiadienį vyks premjero Algirdo Butkevičiaus vadovaujamos Komisijos posėdis elektros energijos gamybos, sinchronizacijos ir rinkos veikimo Baltijos valstybėse klausimams spręsti. Posėdyje bus kalbama ir apie Visagino atominės elektrinės projekto ateitį.

Trečiadienį vyks premjero Algirdo Butkevičiaus vadovaujamos Komisijos posėdis elektros energijos gamybos, sinchronizacijos ir rinkos veikimo Baltijos valstybėse klausimams spręsti. Posėdyje bus kalbama ir apie Visagino atominės elektrinės projekto ateitį.

Algirdas Butkevičius sako, jog bus pristatyta Švedijos mokslininkų – konsultacijų bendrovės „Gothia Power“ – parengta elektros tinklų sujungimo su Europa studija.

„Noriu akcentuoti – tol, kol mes neturėjome sinchronizacijos studijos, atsakyti į šiuos klausimus buvo neįmanoma. Atominė elektrinė, kuri turėtų būti statoma, ji turėtų sinchronizuotis su Vakarų elektros tinklais“, – LRT radijui teigė premjeras.

Jis teigė dar negalintis atsakyti, ar bus statoma nauja branduolinė jėgainė Visagine – išnagrinėjus studiją, paaiškės, kiek kainuos statybos, kiek turės prisidėti regioniniai partneriai, kokia bus elektros gamybos kaina.

Premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė BNS sakė, jog komisija bus supažindinta su esama situacija visais trim klausimais – elektros gamybos, sinchronizavimo ir rinkos veikimo, bus išklausyti pasiūlymai dėl nacionalinės pozicijos atstovavimo Baltijos Ministrų Tarybos Vyresniųjų pareigūnų komiteto veikloje.

„Taip pat bus aptartas veiksmų planas, rengiant Lietuvos poziciją dėl investuotojų nurodytų atvirų klausimų sprendimo“, – BNS sakė premjero atstovė. Latvijos ir Estijos energetikos bendrovės yra pateikusios Lietuvai klausimų dėl projekto ekonominio vertinimo.

Komisija buvo sudaryta po to, kai pernai lapkritį Lietuvos, Latvijos ir Estijos premjerai susitarė kartu spręsti regioninius elektros gamybos, sinchronizavimo ir rinkos veikimo klausimus.

Pernai rudenį baigta „Gothia Power“ studija parodė, kad siekiant sinchroniškai sujungti Baltijos šalių elektros tinklus su europiniais, reikėtų sustiprinti dabartines Baltijos šalių, Lenkijos ir Karaliaučiaus elektros perdavimo sistemas, atnaujinti jų valdymą, užtikrinti galios rezervus, taip pat įrengti nuolatinės srovės intarpus su Rusija ir Baltarusija. Priklausomai nuo pasirinkto scenarijaus, projektas kainuotų nuo 435 mln. iki 622 mln. eurų (nuo 1,5 mlrd. iki 2,146 mlrd. litų)

„Litgrid“ generalinis direktorius Daivis Virbickas tuomet sakė, jog ekspertai išskyrė tris galimus scenarijus, kaip trys Baltijos šalys galėtų sinchronizuotis su Europos tinklais. Anot jo, „Gothia Power“ ekspertų optimistiniu vertinimu, Baltijos šalys prie Europos tinklų galėtų prisijungti 2020 metais, tačiau realus scenarijus – 2025 metai.

Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su ES tinklais projektas įtrauktas į Europos Komisijos (EK) patvirtintą 250 svarbiausių energetikos infrastruktūros projektų sąrašą.

„Gothia Power“ Baltijos valstybių integracijos į Europos Sąjungos vidaus elektros rinką ir galimų jungčių įrengimo galimybių studiją atliko Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros perdavimo sistemos operatorių „Litgrid“, „Augstsprieguma tikls“ ir „Elering“ užsakymu.