Verslas

2015.02.12 21:36

Ruošiant vaikus į mokyklą, išlaidžiausi pradinukų tėveliai

Parduotuvėse jau prasidėjo nauji mokslo metai ir mokinių tėvams kyla galvos skausmas. Šiemet mokyklinės prekės nebrango, bet šeimų finansinė padėtis nepagerėjo. Laukiama daugiau vienkartinės paramos mokyklinėms prekėms įsigyti gavėjų. 

Parduotuvėse jau prasidėjo nauji mokslo metai ir mokinių tėvams kyla galvos skausmas. Šiemet mokyklinės prekės nebrango, bet šeimų finansinė padėtis nepagerėjo. Laukiama daugiau vienkartinės paramos mokyklinėms prekėms įsigyti gavėjų.

Dešimtadalis algos

Kaip ir kasmet, vos prasidėjus rugpjūčiui didieji prekybos tinklai jau pradėjo prekybą mokyklinėmis prekėmis. Prekybininkai gerai žino, kiek mokinių tėveliai pasirengę išleisti pinigų vaikams suruošti į mokyklą, ir stengiasi, kad užėję į parduotuvę jie rastų viską, ko reikia: nuo pieštukų iki rašomųjų stalų bei kompiuterių.

Pasak prekybos centrų atstovų, būtiniausių mokyklinių reikmenų krepšelis vidutiniškai siekia nuo 50 iki 100 litų ir daugiau. Kaip sakė prekybos tinklo „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė, vis dėlto išruošti vaiką į mokyklą kainuoja gerokai daugiau.

„Pernai prieš rugsėjo 1-ąją atlikome tyrimą – šeimos mokyklinėms prekėms planavo išleisti daugiau nei dešimtadalį savo mėnesio pajamų. Vidutiniškai po 310 litų. Nemanome, kad šių metų tendencijos keisis. Tačiau į tai greičiausiai įeina ir uniforma, sportinė apranga. Daugiausia daiktų reikia pirkti pirmokui, kitose klasėse galima išsiversti ir neatnaujinus viso mokyklinio „garderobo“ bei „įrankių„ rinkinio“, – sakė ji.

Pradinukams negaili

Mokyklinis krepšelis, perkamas pradinukui ir vyresniam mokiniui, skiriasi. „Vyresnių klasių moksleivio pirkinių krepšelis gali siekti nuo 50 litų. Apipirkdami pradinukus tėveliai išleidžia daugiau, jų krepšelis paprastai prasideda nuo 100 litų. Taip yra todėl, kad mokytojų pateikiamas pradinukams reikiamų prekių sąrašas yra ilgesnis, taip pat todėl, kad tėveliai neretai pradedantiems moksleiviams perka pačios aukščiausios kokybės gaminius, pavyzdžiui, kuprines itin tvirtomis nugarėlėmis“, – sakė prekybos tinklo „Iki“ Viešųjų ryšių departamento vadovas Valdas Lopeta.

Bendrovės „Rimi Lietuva“ pernai atliktas tyrimas taip pat atskleidė, kad tėvų išlaidos vaikams priklauso ir nuo mokyklinio amžiaus vaikų skaičiaus šeimoje. Kaip rodo tyrimas, vieną moksleivį auginančios šeimos jo mokyklinėms išlaidoms skiria 250 litų, du vaikus – po 200 litų, turinčios tris vaikus – po 150 litų vieno vaiko mokyklinėms prekėms.

Leidyklos „Presvika“, rengiančios ir leidžiančios mokyklines pratybas, direktorės Violetos Bilaišytės pastebėjimu, aktyviausiai perkami pradinių klasių pratybų sąsiuviniai. „Pratybos pradinukams pradedamos pirkti jau mokslo metams pasibaigus. Visos vienam pradinukui reikiamos pratybos kainuoja apie 70 litų. O vyresnių klasių moksleiviai išleidžia mažiau ir apskritai pratybų sąsiuvinius perka ne taip aktyviai. Tarp vyresnių klasių yra labai paplitusi pratybų kopijavimo problema“, – pabrėžė pašnekovė.

Kainos nesikeitė

„Iki“ prekybos tinklo atstovas V.Lopeta prasitarė, jog šiemet dauguma mokyklinių prekių tiekėjai pabrangino, tačiau esą prekybos tinklas pasistengė, kad kainų lygis išliktų toks pat kaip pernai. „Kasmet ieškome galimybių pirkėjams pateikti prekių mažesne kaina, turime įvairių specialių pasiūlymų, darome vis patrauklesnes akcijas“, – sakė jis.

Bendrovės „Maxima LT“ atstovės ryšiams su visuomene Olgos Malaškevičienės teigimu, mokyklinių prekių kainos nepakito nuo praėjusių metų. „Esame apskaičiavę, kad viską, ko reikia mokiniui, mūsų prekybos tinkle galima įsigyti už 60 litų – tai būtinos kanceliarinės prekės ir kuprinė. Nuo tėvų galimybių, poreikių ar nuo to, į kurią klasę eina moksleivis, priklauso ir mokyklinių pirkinių krepšelis“, – sakė ji.

E. parduotuvės „Pigu.lt“ vadovo Dainiaus Liulio teigimu, artėjant mokslo metams mokyklinės prekės perkamos labai aktyviai. „Didžiausio piko tikimės antroje rugpjūčio pusėje, tačiau jau dabar matome, kad mokyklinių prekių pardavimas, palyginti su praėjusiais metais, išaugs apie 30 proc.“, – sakė D.Liulys. Skaičiuojama, kad mokyklines prekes internetu galima įsigyti iki 50 proc. pigiau.

Perka kelis kartus

Prekybininkai yra pastebėję, kad prieš rugsėjo 1-ąją daugiau pinigų mokyklinėms prekėms išleidžia mažesnių miestų ir miestelių nei didmiesčių gyventojai.

„Mažesnių miestų šeimos mokyklinėms prekėms dar prieš rugsėjo 1-ąją skiria vidutiniškai po 350 litų, o didmiesčiuose gyvenančios šeimos apsipirkti prieš naujus mokslo metus vidutiniškai skiria mažiau pinigų – po 260 litų. Tikėtina, kad didmiesčių gyventojai mokyklinių prekių įsigyja kelis kartus per metus, o mažesniuose miestuose stengiamasi jau prieš mokslo metų pradžią pasiruošti visiems metams“, – teigė R.Stanaitytė-Česnulienė.

Pasak V. Lopetos, mokyklinių prekių pirkimas paprastai įsibėgėja rugpjūtį, kai dauguma vaikų bei jų tėvelių sugrįžta iš atostogų ir nori baigti pasiruošti greitai ateisiantiems naujiems mokslo metams. „Ankstyviausi pirkėjai yra pradinukų tėveliai, kurie mokyklines prekes perka vos gavę prekių sąrašus iš mokytojų. Vis dėlto rugsėjo 1-ąją mokyklinių prekių populiarumas nesumažėja – mokyklinės prekės gausiau perkamos dar iki rugsėjo vidurio“, – sakė jis.

Reikia valstybės pagalbos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Piniginės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Rima Kurlianskienė priminė, kad nuo liepos 1 d. iki spalio 20 d. tėvai gali kreiptis į Socialinės paramos skyrių ir prašyti socialinės paramos savo mokyklinio amžiaus vaikams. Socialinės paramos mokiniams įstatyme yra numatyta dviejų rūšių parama – tai mokinių nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims įsigyti.

Parama mokinio reikmenims – tai vienkartinė valstybės parama, kuri skiriama prasidedant naujiems mokslo metams. Gavus prašymą sprendimas priimamas per 10 darbo dienų, o parama mokinio reikmėms įsigyti išmokama grynaisiais pinigais.

„Dėl socialinės paramos mokiniams gali kreiptis asmenys, kurių šeimos pajamos vienam šeimos asmeniui per mėnesį neviršija 525 litų. Vienkartinė parama mokymosi reikmėms siekia 156 litus. Šiemet socialiniai paramai mokyklinėms reikmenims skirta apie 22 mln. litų. Tikimasi, kad vienkartinė parama mokymosi reikmėms bus suteikta 139 tūkst. mokinių. Pernai ši parama buvo suteikta 137 tūkst. mokinių“, – sakė R. Kurlianskienė.