Verslas

2015.09.08 13:45

Sekmadienis be parduotuvių: prekybinininkai to neįsivaizduoja

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Ar įsivaizduojate savaitgalį be užsukimo į parduotuvę? Bažnyčia ir profesinės sąjungos siūlo žmonėms neapsipirkinėti bent jau sekmadieniais ir šventinėmis dienomis. Tačiau prekybos centrai tvirtina, kad parduotuves šiomis dienomis atidaro dėl pirkėjų, kurie sekmadienį apsiperka net aktyviau nei paprastomis dienomis.

Ar įsivaizduojate savaitgalį be užsukimo į parduotuvę? Bažnyčia ir profesinės sąjungos siūlo žmonėms neapsipirkinėti bent jau sekmadieniais ir šventinėmis dienomis. Tačiau prekybos centrai tvirtina, kad parduotuves šiomis dienomis atidaro dėl pirkėjų, kurie sekmadienį apsiperka net aktyviau nei paprastomis dienomis.

Žmonių aktyvumą apsiperkant savaitgaliais rodo kartais sausakimšos automobilių stovėjimo aikštelės prie didžiųjų prekybos centrų.

Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas Lietuvos gyventojams siūlė neapsipirkinėti sekmadieniais, kad nebūtų apsunkinti prekybos centrų darbuotojai.

„Sudarykime žmonėms galimybę sekmadienius praleisti savo šeimose, pasistenkime, kad kuo mažiau žmonių turėtų sekmadieniais dirbti. Nepamirškime, kad sekmadieniniai apsipirkimai prekybos centruose apsunkina jų darbuotojų šeimas“, – sakydamas kalbą Seime ragino G. Grušas.

Tuo metu prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos vadovė Renata Saulytė DELFI tvirtino, kad žmonėms patogu apsipirkti sekmadieniais.

„Daliai mūsų klientų, ypatingai tų, kurie apsiperka didžiosiose tinklo parduotuvėse, sekmadienį apsipirkti patogu – paprastai šią dieną žmonės turi daugiau laisvo laiko, kurio dalį gali skirti didesniam suplanuotam apsipirkimui, pavyzdžiui aprūpinant šeimą būtinais produktais ar kitais pirkiniais visai ateinančiai savaitei. Kiti klientai sekmadieniais į parduotuves užsuka pritrūkę tam tikrų produktų pietums ar vakarienei. Visais atvejai, mūsų parduotuvių darbo laikas nustatomas atsižvelgus į klientų poreikius“, – komentavo ji.

Panašios pozicijos laikosi ir kitų tinklų atstovai.

„Praktika ir apyvartos skaičiai rodo, kad pirkėjai pageidauja turėti galimybę apsipirkti sekmadieniais. Žinoma, tai priklauso nuo parduotuvės vietos, tačiau sekmadieniais žmonės apsiperka labiau nei paprastą dieną. Žinome, kad kai kuriose šalyse prekybos centrai sekmadieniais nedirba, tačiau pas mus yra kitaip, o mes taikomės prie pirkėjų“, – DELFI tvirtino „Norfos mažmenos“ atstovams ryšiams ryšiams su visuomene Darius Ryliškis.

Prekybos tinklo „Rimi Lietuva" atstovė spaudai Raminta Stanaitytė–Česnulienė tvirtino, kad tinklas apie parduotuvių uždarymą sekmadieniais kol kas nesvarsto.

„Pirkėjai pageidauja apsipirkti ir sekmadieniais. Kai kuriems tai pagrindinis savaitės apsipirkimas, kai ramiai, neskubėdami gali planuoti ateinančios savaitės pirkinius, susipažinti su naujais produktais, pasiūlymais, rinktis receptus ir pan. Daugiausiai pirkėjų sulaukiame penktadieniais bei šeštadieniais, tačiau ir žmonės intensyviai apsiperka ir sekmadieniais bei kitomis savaitės dienomis“, – teigė ji.

Galvoja apie pilietinę akciją

Kalbėdamas Seime G. Grušas pabrėžė, kad Europos Sąjungoje kilo judėjimas, kuriam priklauso Bažnyčių, profsąjungų, sporto ir šeimų bendruomenių nariai ir kurie reikalauja, jog sekmadieniais nebūtų dirbama.

„Grąžinkime sekmadienį Dievui ir šeimai“, – sakė G. Grušas, teigdamas, kad sekmadieniais šeimos nariai turi džiaugtis bendryste.

Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas DELFI tvirtino, kad bandymai uždaryti parduotuves sekmadieniais gyvuoja ne vienerius metus.

„Prieš penkerius metus su ekscelencija Kauno arkivyskupu Sigitu Tamkevičiumi kalbėjome, kad reikėtų tai uždrausti (parduotuvių darbą sekmadieniais – DELFI). Daugelyje Europos šalių prekybos centrai sekmadieniais nedirba, netgi yra ruošiame Europos Sąjungos direktyva, kurią inicijavo profesinės sąjungos, kad sekmadieniais ir švenčių dienomis prekybos centrai nedirbtų“, – kalbėjo jis.

Pašnekovas svarsto, kad po G. Grušo paraginimo profsąjungos vėl turėtų inicijuoti pilietinę akciją.

„Dažniausiai patys prekybos centrų atstovai sakydavo, kad neva klientas nori, jog jie dirbtų. Tačiau tai yra blefas. Išgirdęs G. Grušo žodžius pagalvojau, kad profsąjungoms reikėtų rengti akciją, jog žmonės neapsipirkinėtų per šventines dienas ir sekmadieniais. Ne iš gero gyvenimo žmonės dirba tomis dienomis. Antras dalykas, nepateisinama tai, kad jie yra atitraukiami nuo šeimos, patys žinote, kad po to kyla problemų šeimoje. Iš emigravusių tenka išgirsti, kad užsienyje požiūris į žmogų yra kitoks, suprantama, jog žmogus turi ne tik dirbti, bet ir pailsėti“, – sakė jis.

A. Posochovas priminė, kad nuo 2010 m. Europos Parlamente bandoma parengti direktyvą, draudžiančią didiesiems prekybos centrams dirbti sekmadieniais ir šventinėmis dienomis.

„Spaudžiama iš abiejų pusių. Ji yra labai pažengusi į priekį, bet, žinote, kaip visada labai sunku prastumti. Daugiausiai jai prieštaraujama naujosiose (ES – DELFI) šalyse“, – tvirtino jis.

Sekmadieniais prekybos centrai nedirba Šveicarijoje, didžioji dalis parduotuvių neveikia Lenkijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse.