Verslas

2014.01.10 10:45

Pasirašytas protokolas nelegaliai platinamų rūkalų išgujimui

LRT.lt2014.01.10 10:45

Penktadienį Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) būstinėje Niujorke užbaigiamas svarbus procesas ‒ Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tabako kontrolės pagrindų konvencijos protokolo dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais pasirašymo procedūra. Šalys, pasirašiusios Protokolą, pasižada prisidėti prie tarptautinių pastangų sustabdyti ir panaikinti visų rūšių neteisėtą prekybą tabako gaminiais.

Penktadienį Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) būstinėje Niujorke užbaigiamas svarbus procesas ‒ Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tabako kontrolės pagrindų konvencijos protokolo dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais pasirašymo procedūra. Šalys, pasirašiusios Protokolą, pasižada prisidėti prie tarptautinių pastangų sustabdyti ir panaikinti visų rūšių neteisėtą prekybą tabako gaminiais.

Šiuo metu Protokolą jau pasirašė 52 šalys, tarp kurių yra ir Lietuva, ir Europos Sąjunga (ES). Jis įsigalios po 90 dienų, kai dokumentą ratifikuos 40 šalių, rašoma pranešime spaudai.

Neteisėta prekyba tabako gaminiais yra pasaulinė problema, kuri ne tik didina tabako gaminių prieinamumą ir įperkamumą, bet ir susilpnina tabako kontrolės politiką bei itin apsunkina sveikatos sistemų funkcionavimą. Be to, neteisėta tabako gaminių prekyba sukelia didelius nuostolius valstybių biudžetams dėl nesurenkamų akcizo, pridėtinės vertės ir kitų mokesčių.

Kaip teigiama Protokole, maždaug 9–11 proc. pasaulinės cigarečių rinkos yra neteisėta, todėl visame pasaulyje vyriausybės kasmet praranda apie 30 mlrd. JAV dolerių. PSO duomenimis, panaikinus neteisėtą prekybą tabako gaminiais, vyriausybės kasmet vien iš tabako pramonės į biudžetus surinktų 133 mlrd. JAV dolerių pajamų, tabako rinkos kontrolei išleisdamos mažiau nei 1 mlrd. JAV dolerių.

Lietuvoje beveik kas trečia surūkoma cigaretė parduodama nelegaliai

Susitarimo naudą turėtų pajusti ir Lietuva, kur beveik kas trečia surūkoma cigaretė parduodama nelegaliai. Lietuvos laisvosios rinkos instituto duomenimis, dėl rūkalų kontrabandos, kuri yra viena iš pagrindinių neteisėtos prekybos tabako gaminiais formų, į valstybės biudžetą 2012 metais nesurinkta 319 mln. litų pajamų. Todėl visų neteisėtos prekybos tabako gaminiais formų, įskaitant kontrabandą, panaikinimas yra esminė tabako kontrolės dalis ir vienas pagrindinių šalies sveikatos politikos tikslų.

PSO generalinė direktorė dr. Margaret Chan Protokolo pasirašymo ceremonijoje 2013 m. sausį pareiškė: „Protokolas suteikia pasauliui unikalią teisinę priemonę kovoti ir, galiausiai, panaikinti sudėtingą tarptautinę nusikalstamą veiklą, kuri neša didelius nuostolius, ypač sveikatai“.

PSO tabako kontrolės pagrindų konvencijos šalių Protokolas buvo patvirtintas 2012 m. lapkritį. Nauja tarptautine sutartimi bus siekiama kovoti su neteisėta prekyba tabako gaminiais, kontroliuojant visą tiekimo grandinę ir skatinant tarptautinį šalių bendradarbiavimą. Šalys įsipareigoja sukurti pasaulinę tabako gaminių stebėjimo ir sekimo sistemą, kaip svarbiausią priemonę siekiant sumažinti ir ilgainiui panaikinti neteisėtą prekybą. Tikimasi, kad įgyvendinus šias priemones, taip pat bus suduotas smūgis ir tabako kontrabandai.

Apynasris tabako gamintojams

Protokole numatyti griežti reikalavimai tabako gamintojams. Pavyzdžiui, visos įmonės ir asmenys, gaminantys tabaką, jo gaminius ar rūkalų gamybai skirtą įrangą, privalės atlikti išsamų savo klientų veiklos skaidrumo ir patikimumo patikrinimą. Tokiu būdu siekiama užtikrinti, kad prekybos apimtys atitiktų realią tabako gaminių paklausą, užkertant kelią perteklinei produkcijai patekti į šešėlinę rinką.

Protokolas taip pat numato ir griežtesnį rūkalų platinimo kontrolės mechanizmą. Šalys, ratifikavusios šį tarptautinį dokumentą, per penkerius metus turės prisidėti, kuriant pasaulinę stebėjimo sistemą, kuri bus taikoma visiems tabako gaminiams – visų pirma, cigaretėms ir sukamam tabakui. Diegiant šią sistemą, visos rūkalų pakuotės privalės būti pažymėtos specialiais ženklais. Ant visų cigarečių pakelių, pakuočių ir išorinių pakuočių bus klijuojami unikalūs, saugūs ir nenuimami identifikavimo ženklai. Taip siekiama sukurti galimybę stebėti ir kontroliuoti tabako gaminių judėjimą visame pasaulyje.

Protokole taip pat aiškiai apibrėžti šalių įsipareigojimai, įgyvendinant tabako gaminių judėjimo stebėjimo ir sekimo sistemą. Be to, kad šalys yra skatinamos bendradarbiauti tarpusavyje ir su  kompetentingomis tarptautinėmis organizacijomis dalintis geriausia kovos su neteisėta  tabako gaminių prekyba patirtimi, jos įsipareigoja neperduoti neteisėtos tabako prekybos kontrolės įgyvendinimo tabako pramonės įmonėms.

Svarbus žingsnis žengtas Lietuvai pirmininkaujant ES

Didelį dėmesį kovai su nelegalių rūkalų plitimu skiria ir ES. „Kiekvienais metais dėl nelegalios tabako gaminių prekybos vien tik ES netenka 10 mlrd. eurų biudžeto pajamų. Be to, tabako kontrabanda kenkia ES narių sveikatos politikoms ir netgi prisideda finansuojant dar sunkesnius nusikaltimus,“ – sakė Algirdas Šemeta, už mokesčius, muitus, auditą ir kovą su sukčiavimu atsakingas Europos Komisijos narys, komentuodamas ES sprendimą prisijungti prie Protokolo.

Remiantis PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencija, 2013 m. spalio mėnesį Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu priimta Tabako gaminių direktyva. Siekdama kontroliuoti visą tabako gaminių tiekimo grandinę, visoje ES ketinama įdiegti stebėjimo ir sekimo sistemą. Tabako gaminių pakuotės bus žymimos ne tik didžiuliais įspėjamaisiais užrašais ir vaizdais, bet, kaip ir numatoma Protokole, ženklinant pakuotes specialiais identifikavimo ženklais.

Kova su neteisėta prekyba tabako gaminiais, įskaitant ir cigarečių kontrabanda, Lietuvai yra itin aktuali, nes rytinė Europos Sąjungos siena, ypač Baltijos regionas, išlieka nelegalios prekybos taikinyje. Pagrindinės nelegalių tabako gaminių kilmės ir tiekimo šalys eilę metų išlieka tos pačios – Rusija, Ukraina ir vis dažniau Baltarusija. Tikima, kad Tabako gaminių direktyvos ir Tabako kontrolės pagrindų konvencijos šalių Protokolo įgyvendinimas ne tik užtikrins Lietuvos tabako rinkos skaidrumą, bet ir užkirs kelią nelegalių rūkalų iš rytinių kaimyninių valstybių plitimui šalyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.