Naujienų srautas

Verslas2015.02.14 17:32

G. Nausėda: politikų elgesys dėl MMA – kaip vaikų ant ledo

„Vaikas užlipo ant ledo, pašokinėjo – ledas tvarkoje. Tada jis paima pamėto plytas į tą ledą, pašokinėja stipriau, bet taip galima ir įlūžti“, – sako SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda apie Darbo partijos atstovų raginimą dar kartą kelti Minimalią mėnesinę algą (MMA).

„Vaikas užlipo ant ledo, pašokinėjo – ledas tvarkoje. Tada jis paima pamėto plytas į tą ledą, pašokinėja stipriau, bet taip galima ir įlūžti“, – sako SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda apie Darbo partijos atstovų raginimą dar kartą kelti Minimalią mėnesinę algą (MMA).

Po atostogų grįžus premjerui Algirdui Butkevičiui į posėdį susirinkusi valdančiųjų koalicijos taryba, pasak politikų, apie minimalios algos kėlimą nediskutavo, tačiau Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė kartoja kalbas, kad kitais metais, jei bus įvestas euras, reikės penkiais šimtais litų – iki 1,5 tūkst. Lt – kelti minimalią algą.

„Jeigu bus euras įvestas tai MMA turės būt ne mažesnis, nei 1509 lt, nes tiesiog žmonės neturės iš ko nusipirkti maisto ir sumokėti mokesčių. Mes privalėsime tą padaryti. Dabar visi pripažįsta, kad dabartinės valdžios MMA pakėlimas iki 1000 lt buvo naudingas“, – sako Seimo Pirmininkė.

Ekonomistas Gitanas Nausėda sako, kad tokiu atveju užmokesčio atotrūkis tarp kvalifikuotų ir nekvalifikuotų darbuotojų taptų labai mažas – minimali alga Lietuvoje sudarytų 65 proc. vidutinės algos ir šis santykinis dydis būtų vienas didžiausių pasaulyje.

„Pernelyg spartus MMA didinimas gali sukelt nemalonumų patiems darbuotojams, kurių gerove neva rūpinamasi: pernelyg brangiu tapęs darbuotojas gali būti atleistas. Aišku politikai mėgsta save padrąsinti, kad štai pakėlėme nuo 850 iki 1000 ir nieko neatsitiko, tai dabar galime drąsiai kelti dar bent 200 Lt. Bet tai man panašu į vaikų žaidimą ant ledo. Vaikas užlipo ant ledo, pašokinėjo – ledas tvarkoje. Tada jis paima pamėto plytas į tą ledą, pašokinėja stipriau, bet taip galima ir įlūžti“, – sako SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Premjeras Seimo pirmininkės kalbas vertina atsargiai ir pabrėžia, kad svarstant, kiek didinti minimalią algą, bus atsižvelgiama į ekonominę padėtį ir vadovaujamasi sveiku protu.

„Šiandien nieko negaliu pasakyt, reikalingi skaičiavimai, analizė. Iškart pasakyti, kokia suma nėra tikslas. Reikia vertinti, koks bus poveikis makroekonomikai, koks būtų poveikis smulkiajam ir vidutiniam verslui, koks būtų poveikis investicijų pritraukimui. Visi sprendimai bus priimti vadovaujantis sveika logika ir sveiku protu“, – teigia A. Butkevičius.

„MMA kėlimas turi vykti lygiagrečiai vidutinio darbo užmokesčio kilimui ir, manyčiau, būtų visai racionalu ir prasminga, jei 2015 m. galėtumėm padidinti MMA iki 1100 lt, po 2016 m. – galbūt dar 100 Lt, ir tai būtų apčiuopiama nauda, kuri nesukeltų didelių disproporcijų darbo rinkoje“, – sako G. Nausėda.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi