Verslas

2015.09.08 13:45

Perėjimas prie euro Latvijoje – sklandus: du trečdaliai atsiskaitymų atlikta vien eurais

ELTA 2015.09.08 13:45

Latvija prie euro perėjo nuo 2014 m. sausio 1 d., taip tapusi 18-ąja euro zonos nare. Perėjimas nuo nacionalinės valiutos lato prie euro vyksta pagal planą, praneša europe.eu.

Latvija prie euro perėjo nuo 2014 m. sausio 1 d., taip tapusi 18-ąja euro zonos nare. Perėjimas nuo nacionalinės valiutos lato prie euro vyksta pagal planą, praneša europe.eu.

Kaip rodo Europos Komisijos naujausia apžvalga, sausio 4 d. duomenimis, jau du trečdaliai atsiskaitymų parduotuvėse atlikta vien eurais. Daugiau kaip trečdalis apklaustų piliečių teigė savo piniginėse nešiojantys tik eurus (35 proc. – tik eurų banknotus, 34 proc. – tik eurų monetas).

Euro monetų latviai įsigijo jau gruodį, nusipirkę pirmųjų euro monetų komplektų. Iki 2013 m. gruodžio 31 d. buvo parduota 584 tūkst. komplektų.

Mažmeninis sektorius sėkmingai sprendžia perėjimo prie naujos valiutos ir abiejų valiutų cirkuliavimo iššūkius. Kol kas negauta pranešimų apie itin dideles eiles prekybos centruose ar kitas su tuo susijusias problemas. Kai kurios parduotuvėlės kaimo vietovėse, įsikūrusios atokiau nuo banko ar pašto skyriaus, patiria tam tikrų sunkumų, nes atlieka „de facto valiutos keityklos“ vaidmenį.

Bankomatų veikla Latvijoje nuo sausio 1 dienos nesutriko, išgrynintas tas pats pinigų kiekis kaip ir „anksčiau“. Pašto skyriai, kurie šeštadieniais paprastai uždaryti, sausio 4 dieną, šeštadienį, dirbo, taip siekta palengvinti valiutos keitimo procesą.

Latvijos vartotojų teisių apsaugos centras (CRPC) tęsia patikrinimus, kuriais siekiama užtikrinti, kad įmonės laikosi valiutos keitimo taisyklių ir kad kainos deramai konvertuojamos oficialiu keitimo kursu: 1 euras vertas 0,702804 lato, arba 70,3 santimo. Piliečiai, turintys klausimų ar nusiskundimų, susijusių su perėjimu prie euro, gali kreiptis karštąja „Euro-Info“ linija ir CRPC. Visus klausimus išnagrinės kompetentingos institucijos.