Verslas

2015.02.12 21:36

Pinigų yra, tik norinčių – nė vieno

Marius Jokūbaitis, „Lietuvos rytas“2015.02.12 21:36

Individualių namų savininkai pasikeisti langus ir apsišiltinti sienas jau gali ir už valstybės pinigus. Tik per dvi savaites neatsirado nė vieno pretendento.  

Individualių namų savininkai pasikeisti langus ir apsišiltinti sienas jau gali ir už valstybės pinigus. Tik per dvi savaites neatsirado nė vieno pretendento.

Privačių namų savininkai jau seniai jautėsi esantys diskriminuojami. Jų nuomone, valstybė turi remti ne tik daugiabučių, bet ir individualių namų renovavimą, rašo ketvirtadienio „Lietuvos rytas“.

Kol daugiabučių atnaujinimas stringa, valdžia pagaliau atsigręžė į privačių namų savininkus. Tačiau jie dar turės įrodyti, kad sienų šiltinimas ar langų keitimas jų namuose tikrai sutaupo energijos.

Žino ne visi

Vieno ar dviejų butų namams, pastatytiems iki 1993 metų, renovuoti skirta 1,8 mln. litų. Nors kvietimai paraiškoms paskelbti liepos 27 dieną, iki šiol negauta nei vieno prašymo.

Ar tai reiškia, kad ir čia renovaciją gali ištikti nesėkmė?

„Gyventojams, matyt, reikia laiko susipažinti su visomis sąlygomis.

Ne visi gal ir žino apie tokią galimybę. Juk dabar vasara“, – svarstė paraiškų laukiančio Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo Projektų skyriaus vedėjas Vytautas Bernadišius.

Tačiau jis užtikrino, kad namų savininkai domisi, aiškinasi sąlygas. Kol kas aktyviausi – didmiesčių gyventojai.

„Kaime gyvenantiems žmonėms gal dar trūksta informacijos“, – spėjo skyriaus vedėjas. Lėšos renovacijai skirtos pardavus taršos vienetus.

Turės dar įrodyti

O gal namų savininkai išsigando biurokratijos? Pagal sąlygas, renovuojamų namų savininkams bus atlyginama iki 30 proc. išlaidų.

Be to, apšiltinęs namą savininkas turės kviesti kvalifikuotą ekspertą, kuris nustatys, kiek sutaupoma energijos. Į paramą galės pretenduoti namų, kuriuose sumažės 20 proc. energijos sąnaudos, savininkai.

Kitaip tariant, gyventojai turės įrodyti, kad pakeitus langus, stogą ar duris jų namas tapo gerokai taupesnis.

V. Bernadišius prognozavo, kad tokia galimybe pasinaudos apie 100 namų savininkų. Terminas paduoti paraiškoms nenustatytas – prašymai bus priimami tol, kol užteks pinigų.

Mokės ir už elektrines

Beje, pačiam namų renovavimui iš tiesų skirta perpus mažesnė suma – 900 tūkstančių litų. Antra tiek bus kompensuojama gyventojams, kurie ketina įsirengti vėjo, saulės elektrines ir kolektorius, šilumos siurblius.

Parama numatyta ir savo hidroelektrinę ketinantiems įsirengti privačių namų savininkams. Geoterminės šilumos siurbliai taip pat pateko į kompensuojamųjų sąrašą.

„Tikimės, kad galimybė atgauti dalį lėšų už saulės elektrines sudomins individualių namų savininkus“, – sakė V. Bernadišius.

Jis nesiėmė spėti, ar bus skirta daugiau lėšų tokiems namams atnaujinti. Viskas priklausys nuo to, kaip aktyviai gyventojai kreipsis paramos, koks bus jos poreikis.

Suma – pernelyg maža

Katino ašaros. Tokių vertinimų sulaukė sprendimas skirti paramą privatiems namams atnaujinti.

„Tai – tas pat, kas nieko“, – įsitikinęs Lietuvos energetikos konsultantų asociacijos prezidentas Valdas Lukoševičius.

Pasak jo, keista, kad daugiabučių namų renovavimui, kuris iš esmės nejuda, skirta milijardas, o privačių – vos milijonas litų.

„Tai – nesulyginami skaičiai. Vakarų Europos šalyse kompensacijos privačių namų savininkams jau seniai dalijamos“, – aiškino V. Lukoševičius.

66 proc. šalies gyventojų gyvena daugiabučiuose, likusi dalis – individualiuose namuose.