Naujienų srautas

Verslas2014.01.02 19:46

G. Nausėda: L. Graužinienė Lietuvos ekonomiką varo į pragaištį

Seimo pirmininkės pareiškimai, kad per metus minimalią algą nuo 1000 litų reikia padidinti iki 1509 litų, už galvos griebtis verčia ne tik koalicijos partnerius socialdemokratus, bet ir ekonomistus. Pasak jų, norai per metus trečdaliu padidinti minimalų atlyginimą negali būti vertinami rimtai.

Seimo pirmininkės pareiškimai, kad per metus minimalią algą nuo 1000 litų reikia padidinti iki 1509 litų, už galvos griebtis verčia ne tik koalicijos partnerius socialdemokratus, bet ir ekonomistus. Pasak jų, norai per metus trečdaliu padidinti minimalų atlyginimą negali būti vertinami rimtai.

SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda teigia, jog Darbo partijos pirmininkės Loretos Graužinienės žarstomų pažadų įgyvendinimas reikštų pragaištį Lietuvos ekonomikai. Tuo metu banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis ironiškai klausia, kodėl Seimo pirmininkė taip nuvertina Lietuvos žmones ir nesiūlo atlyginimų didinti dar labiau – iki Vakarų Europos šalių lygio.

Nerealūs pažadai

„Tai yra nerealu. Mes ne kartą esame sakę, kad 1500 litų minimalus atlyginimas įmanomas tik tokiu atveju, jeigu Lietuvoje vidutinis atlyginimas būtų apie 3 tūkst. litų. Jei būtų rasti stebuklingi receptai, kurie vidutinį atlyginimą leistų padidint 700 litų, tai pirmyn. Aišku, galima vidutinį atlyginimą didinti tiesiog drastiškai pakeliant minimalią algą, bet tai būtų pragaištingas kelias Lietuvos ekonomikai“, – 15min.lt sakė G. Nausėda.

Pasak ekonomisto, viskas, apie ką galima kalbėti šiuo metu, yra minimalios algos kėlimas iki 1100 litų 2015 metais. Šių metų biudžete minimalaus atlyginimo didinimui lėšų iš viso nėra numatyta.

Paklaustas, ar euro įvedimas turi būti minimalaus atlyginimo didinimo impulsas, G. Nausėda teigė, kad tai svarstytina: „Minimalios algos didinimas Latvijoje iš dalies buvo siejamas su euro įvedimu, ir tai nebuvo slepiama. Tai savotiškai suminkštino euro įvedimo pasekmes kainoms. Tačiau būtų visiškai nesuvokiama apie minimalaus atlyginimo kėlimą kalbėti iki euro įvedimo. Jei tai ir būtų daroma, reikėtų tai daryti lygiagrečiai. Tuo pat metu turime prisiminti, kad visi verslininkai ir taip patirs euro įvedimo išlaidų.“

Didesnė minimali alga labiausiai nuskriaustų varguolius

Pašnekovas pabrėžė, jog drastiškai pakėlus minimalią algą pirmiausia nukentėtų būtent tie žmonės, kurie ją gauna. Be to, stipriai padidėtų viešosios išlaidos, nes tektų mokėti kur kas daugiau bedarbių pašalpų.

„Drastiškas minimalaus atlyginimo didinimas neišvengiamai virstų darbuotojų atleidimais. Kuo minimalios algos didinimas būtų radikalesnis, tuo darbuotojai būtų atleidžiami intensyviau. Labiausiai tai paliestų būtent silpnesnius regionus, kuriuose situacija ir taip nėra gera, o žmonės dažnai gyvena iš pašalpų ir negali susirasti darbų. Situacija dar pablogėtų, nes būtent tos silpnesnės įmonės moka minimalią algą. Tada kyla klausimas, ar mums geriau turėti dirbančius ir mokesčius mokančius žmones, ar Darbo biržoje registruotus išlaikytinius, kuriems iš biudžeto reikia mokėti pašalpas“, – teigė G. Nausėda.

N. Mačiulis iš L. Graužinienės išsišaipė

Tuo metu ekonomistas N. Mačiulis į Seimo pirmininkės žodžius sureagavo savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

„Ką tik eurą įsivedusioje Latvijoje minimali alga yra 1105 litai, Estijoje, kuri jau turi eurą, po jo įvedimo minimali alga padidėjo iki 1225 litų. Esu įsitikinusi, kad jeigu valdančiojoje koalicijoje bus sutarta dėl euro įvedimo 2015 metais, įvedus eurą, minimali alga turi būti ne mažesnė kaip 1509 litai“, – pacitavo jis Darbo partijos pirmininkės išplatintą pranešimą.

N. Mačiulis ironiškai stebėjosi, kodėl L. Graužinienė taip nuvertino dirbančius žmones. „Drįsčiau nesutikti su tokia paprastą žmogų nuvertinančia ekonomine argumentacija. Kadangi Šveicarijoje vidutinis atlyginimas yra 11,1 tūkst. litų, Olandijoje minimalus atlyginimas – 5,4 tūkst. litų, o Liuksemburge – net 6,2 tūkst. litų, Lietuvoje vidutinis atlyginimas turi būti pakeltas bent iki 11,2 tūkst. litų, o minimalus mėnesinis atlyginimas – iki 7509 litų. Be to, kadangi Graikijoje nereikia šildyti namų, Lietuvos gyventojams šildymas irgi turi būti nemokamas“, – teigė jis.

Darbo partija prieš 2008 m. Seimo rinkimus yra viešai įsipareigojusi savo rinkėjams minimalią algą padidinti iki 1509 litų. Tačiau socialdemokratų lyderio Algirdo Butkevičiaus vadovaujama koalicinė Vyriausybė neskuba šio darbiečių  įsipareigojimo vykdyti. A. Butkevičius ne kartą yra pareiškęs, jog nemato galimybių dabar minimalią algą padidinti iki 1509 litų, nes Lietuvos ekonomikai ir valstybės biudžetui tai būtų nepakeliama našta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi