Verslas

2014.01.02 11:33

2013 m. metais sumažėjo ir turto areštų skaičius, ir suma

ELTA2014.01.02 11:33

Per praėjusius metus Lietuvos verslo subjektams buvo įregistruota 11,3 tūkst. turto areštų, tai yra 650 mažiau nei ankstesniais metais. Areštų suma, palyginti su 2012 m., sumažėjo 1,5 karto.

Per praėjusius metus Lietuvos verslo subjektams buvo įregistruota 11,3 tūkst. turto areštų, tai yra 650 mažiau nei ankstesniais metais. Areštų suma, palyginti su 2012 m., sumažėjo 1,5 karto.

Daugiausiai areštų buvo atlikta statybos, nekilnojamojo turto (NT) ir prekybos įmonėse.

Statybos ir NT sektorius patenka į trejetuką daugiausiai turto areštų patyrusių veiklų visose šalies apskrityse, išskyrus Marijampolės ir Tauragės, kuriose daugiausia areštų tenka pramonės, prekybos ir transporto šakoms.

Tyrimą atlikusio kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito analitikė Rasa Maskeliūnienė teigė, jog statybos ir NT sektoriuje dar jaučiama ekonominės krizės metu sumažėjusi paklausa.

„Vis dėlto, palyginti su ankstesniais metais, įregistruojamų turto areštų šioje veikloje sumažėjo penktadaliu, iki 2,7 tūkst. Per metus turto areštų taip pat sumažėjo tarp paslaugų, viešbučių ir restoranų, didmeninės prekybos bei žemės ūkio bendrovių, tuo tarpu reikšmingas augimas užfiksuotas mažmeninės prekybos bei transporto veiklose“, – sakė ji.

Nors mažmeninėje prekyboje areštų pernai padaugėjo, tačiau augančios mažmeninės prekybos apimtys, gerėjantys gyventojų ateities lūkesčiai bei aukštesnė perkamoji galia nulėmė, kad bendra areštų suma šiame segmente 2013 m. sumažėjo 9 proc.

Tuo tarpu transporto sektoriuje neapibrėžtumą 2013 m. didino Europos Sąjungoje (ES) užsitęsusi keliais pervežamų krovinių stagnacija, Rusijos tarptautinės prekybos apimčių su ES mažėjimas, taip pat galimas įmonių pajėgumų perteklius. Minėti faktoriai didina konkurenciją sektoriuje bei daro neigiamą įtaką pervežimo įkainiams. Praėjusiais metais įregistruotų areštų vidurkis šiame sektoriuje buvo 13 proc. didesnis nei 2012 m., tačiau bendra areštų suma per 2013 m. sumažėjo 8 proc.

Pasak kreditų biuro analitikės, iš 9,8 tūkst. įmonių, kurių teisė į turtą buvo suvaržyta, ketvirtadalis (23 proc.) turėjo skolų finansų sektoriui.

Turto areštas yra priverstinis nuosavybės teisės į turtą arba pavienių jos sudedamųjų dalių – valdymo, naudojimosi ar disponavimo – laikinas apribojimas. Turto areštu siekiama užtikrinti įrodymus, civilinį ieškinį, galimą turto konfiskavimą, taip pat baudų ir nesumokėtų įmokų išieškojimą, kreditorių reikalavimų patenkinimą, kitų reikalav

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.