Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Pretenduojantiesiems į socialines pašalpas ramių metų nežada

Už socialinių pašalpų mokėjimą nuo sausio tampa atsakingos savivaldybės. Tikimasi, kad sumažės piktnaudžiavimas pinigine socialine parama – čia į pagalbą savivaldybėms atskubės bendruomenės. O ir savivaldybės bus pačios suinteresuotos tikslingu pašalpų skyrimu, nes sutaupytų pinigų nereikės grąžinti į šalies biudžetą.

Už socialinių pašalpų mokėjimą nuo sausio tampa atsakingos savivaldybės. Tikimasi, kad sumažės piktnaudžiavimas pinigine socialine parama – čia į pagalbą savivaldybėms atskubės bendruomenės. O ir savivaldybės bus pačios suinteresuotos tikslingu pašalpų skyrimu, nes sutaupytų pinigų nereikės grąžinti į šalies biudžetą.

Alytaus rajone beveik 30 tūkst. gyventojų. Iš jų beveik 3,5 tūkst. gauna socialines pašalpas – per metus jie iš valstybės pasiima daugiau nei 10 mln. litų. Pasak rajono mero, ne paslaptis, kad socialines pašalpas gauna ir tie, kuriems jos ir nepriklausytų. 

Iš valstybės perėmus socialinių pašalpų skirstymą, rajono vadovai pretenduojantiesiems į socialines pašalpas ramių metų nežada. Juo labiau kad socialinėms pašalpoms nepanaudotų lėšų nereikės grąžinti į valstybės biudžetą. Jas savivaldybės galės panaudoti savo poreikiams. 

„Svarbiausias dalykas, kad negautų tie, kurie apsimetę, kurie daugelį metų simuliuoja, turi darbus, bet jų nėra įforminę, kurie dirba šešėlyje, ima kelių rūšių pašalpas ir nejaučia širdies graužulio“, – teigia Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

„Pirmiausiai tikrinsime tuos žmones, kurie rodo nulines pajamas. Negi iš tikrųjų jie taip gyvena – važinėja prabangiomis mašinomis ir turi nulines pajamas? Čia turėtų įsitraukti ir Darbo birža. Yra žmonių, kurie, kaip mes manome, yra išvykę, jie parvažiuoja užsiregistruoti Darbo biržoje“, – sako Alytaus rajono Simno seniūnas Vytautas Viršilas.

Net kelios komisijos tikrins, ar asmenims priklauso pašalpa. Bus tikrinama pretenduojančiųjų gauti pašalpą buitis, svarų žodį tars vietos bendruomenės, kurios geriausiai žino, kaip gyvena vienas ar kitas kaimynas.

„Kol kas yra ir įstatyminių trūkumų. Galime matyti, kokį žmogus turi nekilnojamą turtą, bet neturime teisės matyti, kiek jis turi sąskaitose pinigų. [...] Labai sunkus momentas, bet tą darysim – [tikrinsim tuos], kurie deklaruoja, kad gyvena atskirai, bet žmonės mato, kad jie daug metų gyvena kartu, veda bendrą ūkį“, – kaip kovos su apsimetėliais pašalpų gavėjais pasakoja A. Vrubliauskas.

Alytaus rajono Kumečių kaimo bendruomenės pirmininkė Monika Ražanauskienė sako, kad šiuo metu trūksta viešumo, kas gauna socialines pašalpas. Jos nuomone, jau yra išaugintos kelios kartos tinginių: „Vaikai neturi jokios motyvacijos: tėtis nedirba, mama nedirba, kodėl aš turiu dirbti? Pas mus yra lentpjūvė, į ją [bedarbiai] nenori eiti dirbti, nes šeima pašalpų gauna 1500 Lt. O kur tos pašalpos nueina? Mums skaudžiausia tai, kad jos ne pagal paskirtį panaudojamos“.

„Laiko reikės, bet tam turim užaugti. Manyčiau, kad tie žmonės, kurie moka mokesčius, matydami, kad gauna pinigus ne tie, kuriems reikia, pradės aktyviau veikti, ir mes bendromis jėgomis pasieksime gerų rezultatų“, – mano A. Viršilas.

Alytaus rajono savivaldybė taip pat ketina skelbti anoniminį telefono numerį, kuriuo bus galima pranešti apie galimus piktnaudžiavimo atvejus gaunant socialines išmokas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi