Verslas

2015.09.08 13:45

Latvijos premjeras pasiėmė iš bankomato pirmąjį euro banknotą

ELTA2015.09.08 13:45

Į Latviją kartu su Naujausias metais atėjo ir ilgai lauktasis euras. Premjeras Valdis Dombrovskis, ilgą laiką šalį vedęs į euro zoną, iškart po vidurnakčio iš bankomato pasiėmė pirmąjį euro banknotą. Pirmasis banknotas buvo 10 eurų.

Į Latviją kartu su Naujausias metais atėjo ir ilgai lauktasis euras. Premjeras Valdis Dombrovskis, ilgą laiką šalį vedęs į euro zoną, iškart po vidurnakčio iš bankomato pasiėmė pirmąjį euro banknotą. Pirmasis banknotas buvo 10 eurų.

V. Dombrovskis žurnalistams sakė, kad euro įvedimas šalyje buvo vienas iš trijų svarbiausių jo vyriausybės pasiekimų.

Anot Latvijos premjero, susidorojimas su krize šalyje ir finansų stabilizavimas buvo pirmasis jo vadovaujamos vyriausybės pasiekimas, o šalies nukreipimas augimo linkme – antrasis.

Ceremonijos metu Latviją su euro įvedimu pasveikino Estijos premjeras Andrusas Ansipas. Jis pabrėžė, kad Estija taip pat priklauso euro zonai nuo 2011-ųjų.

Ceremonijoje dalyvavo ūkio ministras Andris Vilkas ir Latvijos banko pirmininkas Ilmaras Rimševičius.

Latvija naktį iš gruodžio 31 į sausio 1-ąją tapo 18-ąja 28 šalių bloko šalimi, įsivedusia bendrą Europos Sąjungos (ES) valiutą.

Euras pakeitė buvusią valiutą – latą – oficialiu keitimo kursu: 1 euras vertas 0,702804 lato arba 70,3 cento. Naujųjų metų naktį tokiu kursu buvo pakeisti ir visi bankuose latais laikyti indėliai bei paskolos.

ELTA primena, latus bus galima oficialiu kursu nemokamai išsikeisti per ateinančius šešis mėnesius visuose šalyje veikiančiuose komercinių bankų filialuose. Sausio-kovo mėnesiais pinigus išsikeisti bus galima ir Latvijos pašto skyriuose, o centriniame šalies banke keitimo laikotarpis apskritai nebus ribojamas.

Latvijoje cirkuliuos tokie patys 5, 10, 20, 50, 100, 200 ir 500 eurų nominalo banknotai kaip ir kitose euro zonos valstybėse, taip pat bus naudojamos 1 ir 2 eurų monetos ir 1, 2, 5, 10, 20, 50 euro centų monetos. Euro monetų aversas visose valstybėse vienodas, reverse paprastai atsispindi nacionalinis šalies simbolis. Latvijoje juo tapo tautinį galvos apdangalą dėvinti mergina.

Po prisijungimo prie euro zonos šalyje pamažu visiškai nustos cirkuliuoti latai, o vėliau banknotai ir monetos bus sunaikinti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt