Verslas

2013.12.26 18:06

Valdininkų skaičių mažins, tačiau ne dabar

Didindami daugiau uždirbančių valdininkų algas, valdantieji žadėjo, nuo naujųjų metų penkiais procentais mažinti valdininkų skaičių. Tačiau šie pažadai liko pažadais – žymesnis etatų mažinimas valstybės tarnyboje vėl keliamas į kada nors.

Didindami daugiau uždirbančių valdininkų algas, valdantieji žadėjo, nuo naujųjų metų penkiais procentais mažinti valdininkų skaičių. Tačiau šie pažadai liko pažadais – žymesnis etatų mažinimas valstybės tarnyboje vėl keliamas į kada nors.

Lietuvos valdininkai, ypač užimantys aukštesnes pareigas, turi ką švęsti. Vyriausybės siūlymu, pagal Konstitucinio teismo išaiškinimą jau nuo spalio į prieškrizinį lygį grąžinti pareiginės algos koeficientai ir priedai. Dėl to vidutinės kategorijos valdininko alga padidėjo maždaug 350 litų, o aukštesnės – 700–800 litų ir daugiau.

Seimui svarstant šį sprendimą, opozicinė liberalų frakcija siūlė nuo naujų metų bent mažinti valdininkų skaičių ir taip palengvinti biudžeto naštą. Tuomet finansų ministras Rimantas Šadžius žadėjo taip ir padaryti.

„Jūsų ir premjero pasiūlymas apsvarstyti 5 proc. valstybės tarnautojų mažinimą 5 proc. 2014 m. yra tikrai svarstytinas“, – teigė finansų ministras.

Pažadus 2014 m. mažinti etatų valstybės tarnyboje skaičių finansų ministras dar kartojo ir lapkričio pabaigoje.

„Mes patys girdėjome viešą ministro įsipareigojimą peržiūrėti etatų skaičių. Man atrodo, kad 5 proc. sumažinus valstybės tarnautojų skaičių kitais metais, galėtų atstoti tą padidėjimą reikalingų pinigų. Poreikis kyla dėl to, kad yra padidinti atlyginimai teisėjams, politikams ir aukštas pareigas einantiems valdininkams“, – teigė Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiūlis.

Tačiau kitų metų biudžetas jau patvirtintas, o žadėtas valdininkų skaičiaus mažinimas taip ir neįvyko. Kodėl nevykdo savo pažadų finansų ministras atsakyti nepanoro.

Premjeras atviresnis – jis pripažįsta, kad žadėtas valdininkų skaičiaus mažinimas atidedamas į „kada nors“.

„Dabar yra baigtas pirmas etapas, kai visos biudžetinės įstaigos prie ministerijos revizuotos. Turime visą informaciją surinkę, kiek tokių įstaigų yra, kokios jų funkcijos“, – kalbėjo premjeras.

„Tai – politinės valios stoka, nes akivaizdu, kad tai nėra populiarus sprendimas, reikia kiekvienai ministerijai paieškoti sprendimų, kaip sumažinti tą valdininkų skaičių, ir nenorima pyktis su kitais ministrais bei nėra politinio apsisprendimo, reikia ryžtingesnio veikimo“, – aiškino E. Masiulis.

Premjeras A. Butkevičius pripažįsta, kad Lietuvoje valdininkai valstybei kainuoja brangiau nei Estijoje ir Latvijoje, lyginant kokia gyventojų sukuriamo bendrojo vidaus produkto dalis skiriama jiems išlaikyti.

Šių metų lapkritį Lietuva turėjo per 52 tūkstančius valstybės tarnautojų.