Verslas

2015.09.08 13:45

Lietuvoje augo investicijos į techniką, pasiektas prieškrizinis produktyvumas

Įmonės šiemet jau gerokai drąsiau investavo į mašinas, įrenginius ir technologijas. Skirti pinigų pajėgumams didinti, anot gamybininkų, būtinai reikėjo, kitaip būtų buvę sunku suvaldyti per krizę susvyravusius pardavimus ir kelti konkurencingumą.

Įmonės šiemet jau gerokai drąsiau investavo į mašinas, įrenginius ir technologijas. Skirti pinigų pajėgumams didinti, anot gamybininkų, būtinai reikėjo, kitaip būtų buvę sunku suvaldyti per krizę susvyravusius pardavimus ir kelti konkurencingumą.

Uostamiestyje veikiančioje įmonėje gaminama variklinė, transmisinė, pramoninė ir kita – iš viso daugiau kaip 80 rūšių – alyva. Ir nors pardavimai dėl darbų žemės ūkyje kone 20 proc. šokteli rudenį ir pavasarį, apsukos nesumažėja ir šaltuoju sezonu. Per metus čia pagaminama iki 60 tūkst. tonų alyvos, kuri eksportuojama į 59 pasaulio šalis.

Gamyklos vadovai neslepia, kad krizė kėsinosi ir į jų įmonę. Jos išvengti pavyko savininkams – vokiečių kompanijai „SCT Vertriebs“, nutarus investuoti į technologijas. Tam jau išleista per 50 mln. litų. Tai, pasak gamyklos vadovų, lėmė ne tik stabilumą, bet ir gerokai padidino pardavimus. Įmonės apyvarta per pastarąjį dešimtmetį padidėjo dešimčia kartų. Prognozuojama, kad šiemet ji sieks apie 300 mln. litų, tai yra, beveik 30 mln. daugiau nei pernai.

Šie klaipėdiečiai – toli gražu ne vieninteliai, nutarę investuoti į tai, kas didina pajėgumus. Statistikos departamento duomenimis, trečiąjį šių metų ketvirtį į ilgalaikį materialųjį turtą verslas investavo beveik 5 mlrd. litų. Tai – 16 proc. daugiau nei pernai trečiąjį ketvirtį.

Pramonininkų teigimu, iškart po krizės dėl neaiškios ateities vengusios skirti pinigų į pajėgumus ir maksimaliai išnaudojusios turimus išteklius, šiemet įmonės jau drąsesnės. Esą ypač džiugina investicijų į mašinas, įrenginius ir transporto priemones didėjimas, nes tai užtikrina įmonių technologinį atsinaujinimą ir stiprina jų konkurencingumą.

„Ir Lietuva šiais metais yra vienintelė valstybė Baltijos regione, sugebėjusi padidinti investicijų santykį su BVP. Šiais metais pasiekė beveik 6,5 proc., pernai jis siekė tik 5,5 proc. Ir pagal produktyvių investicijų lygį mes šiemet jau pasiekėme ES vidurkį, ką reikėtų vertinti labai pozityviai“, – sako Aleksandras Izogorodinas, Pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento analitikas.

Pasak pramonininkų, pramonėje gamybinių pajėgumų išnaudojimo lygis siekia 75 procentus, t.y. pasiektas prieškrizinis lygis. Norėdamos patenkinti augančią paklausą ir gamybos mastus, įmonės ir toliau turės investuoti į pajėgumų didinimą.