Verslas

2015.02.12 21:36

Italijos ekonomika toliau grimzta į recesiją

LRT.lt2015.02.12 21:36

Antrąjį ketvirtį Italijos ekonomikai susitraukus 0,7 proc., Mario Monti vadovaujama šalies vyriausybė jaučia dar didesnį spaudimą suderinti taupymo ir augimo skatinimo priemones. 

Antrąjį ketvirtį Italijos ekonomikai susitraukus 0,7 proc., Mario Monti vadovaujama šalies vyriausybė jaučia dar didesnį spaudimą suderinti taupymo ir augimo skatinimo priemones.

Prasti skaičiai verčia dar labiau sunerimti, ar premjeras gali išgelbėti ties skolų krizės riba atsidūrusią šalį. Nors kai kurie stebėtojai kritikavo prastus rezultatus, kiti tvirtino, kad jie greičiausiai neišgąsdins investuotojų.

„Unicredit“ prognozavo, kad antrąjį ketvirtį ekonomika smuks 0,5 proc. – tikėjomės ryškesnio recesijos lėtėjimo“, – teigė Chiara Corsa iš „Unicredit“.

Trečioji pagal dydį euro zonos ekonomika šiek tiek atsigauna – pirmąjį ketvirtį jos BVP smuko 0,8 proc., tačiau naujausi skaičiai rodo, kad šalis vis dar susiduria su sunkumais, praneša naujienų agentūra AFP.

Palyginus su antruoju 2011 metų ketvirčiu, ekonomika smuko 2,5 proc., teigė Nacionalinis statistikos institutas.

„Esame rimtoje traukimosi fazėje. Italija su krize bandė susidoroti imdamasi taupymo priemonių, tačiau vėluoja su augimo priemonėmis, taigi šiandieninius rezultatus buvo galima numatyti“, – komentavo Giuliano Noci iš Milano verslo mokyklos.

Besitęsiantis nuosmukis – prastos žinios italams, kuriems jau teko susitaikyti su rimtomis taupymo priemonėmis – išaugusiais mokesčiais ir kitomis reformomis, kurių ėmėsi M. Monti jo technokratų vyriausybė, bandanti įveikti skolų krizę.

Nedidelis pagerėjimas, palyginus su pirmuoju ketvirčiu, greičiausiai nepadės nuraminti ekonomikos stebėtojų ir finansų rinkų, kurios baiminasi, kad didžiulė šalies skola daro ją pažeidžiamą rizikoms, kylančioms iš kitų krizės apimtų šalių.

Nors šalies vyriausybė prognozavo, kad ekonomika šiais metais trauksis 1,2 proc., Italijos bankas prognozavo 2 proc. nuosmukį, o verslo asociacija „Confindustria“ baiminasi, kad traukimasis bus dar didesnis – 2,4 proc.

„BVP skaičiai rodo, kad vyriausybės ekonomikos augimo prognozės metams neatitinka tikrovės. Investuotojai dabar ieško įrodymų, kad M. Monti turi stiprybės nuo taupymo pereiti prie augimo“, – kalbėjo G. Noci.

Ch. Corsa vyriausybės prognozes taip pat pavadino „per daug optimistinėmis“.

„Labai daug nežinomybės, kalbant apie tai, kiek Italijos ekonomika šiemet trauksis. Mes sumažinome savo prognozes“, – kalbėjo ji.

Skolų prislėgtą Italiją rinkos baudžia vėl ir vėl. Šalies skolinimosi kaštai svyruoja apie 6 proc., o investuotojai nuolat spaudžia M. Monti vyriausybę.

Buvęs eurokratas M. Monti įspėjo kitas euro zonos šalis, kad Italijai turi būti palikta erdvės kvėpuoti rinkose, nes tik taip ji atsitrauks nuo skolų krizės krašto ir atsispirs užkratui iš silpnesnės kaimynės Ispanijos.