Verslas

2013.12.20 11:00

Ne visi kalėdiniai siuntiniai pasieks gavėjus

Ne vienas kalėdinis laiškas ar siuntinys nepasieks adresatų. Geriausiu atveju – vėluos, blogiausiu – dings be žinios. „37 proc. visų 2013 m. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) gautų skundų yra dėl AB „Lietuvos paštas“ siuntų vėlavimo ar dingimo. Pastebima tendencija, kad tokių skundų padaugėja prasidėjus šventiniam laikotarpiui“, – pažymi RRT atstovė Rasa Karalienė.

Ne vienas kalėdinis laiškas ar siuntinys nepasieks adresatų. Geriausiu atveju – vėluos, blogiausiu – dings be žinios. „37 proc. visų 2013 m. Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) gautų skundų yra dėl AB „Lietuvos paštas“ siuntų vėlavimo ar dingimo. Pastebima tendencija, kad tokių skundų padaugėja prasidėjus šventiniam laikotarpiui“, – pažymi RRT atstovė Rasa Karalienė.

Į naujienų portalą LRT.lt kreipėsi vilnietis Vytautas, iš Vokietijos į Lietuvą bei Kroatiją siuntęs šventinius sveikinimus. Gavėją Kroatijoje atvirutė pasiekė po dviejų dienų, gavėjus Lietuvoje – po poros savaičių.

„Nuvykęs į Vokietiją nusprendžiau namiškiams nusiųsti iš ten kalėdinį sveikinimą paštu. Tiksliau – atvirutę su Advento kalendoriumi, kad galėtų skaičiuoti dienas iki švenčių. Kartu su drauge išsiuntėme keturis sveikinimus į Lietuvą, dar vieną draugė išsiuntė į Kroatiją. Jos draugė Kroatijoje sveikinimą gavo vos už dviejų dienų, tuo metu laiškai į Lietuvą keliavo dvi savaites. Be to, žmonės Vilniuje gavo net ne tą pačią dieną“, – ar tai Lietuvos, ar užsienio šalių pašto problema, svarstė LRT.lt skaitytojas.

Taip pat vilnietė Viltė savo laiške papasakojo apie tai, kaip parėjusiais metais kalėdine jos dovana draugams Italijoje turėjęs būti siuntinukas gavėjus pasiekė po Naujųjų, įpusėjus sausiui: „Prieš praėjusias Kalėdas išsiunčiau siuntinuką draugams į Italiją. Siuntinį mano draugai gavo sausio 12 dieną, puikiai žinau tai, nes iškart apie tai pranešė, padėkojo. Suprantu, kad šventinis periodas, gal kažkiek užtrunka ilgiau, nei įprasta, bet beveik mėnesį? Šiais metais bijau ir siųsti, girdėjau, kad siuntiniai ne tik gerokai vėluoja, tačiau ir dingsta visai.“

Italijos pašte Milane dirbantis Felice Torre naujienų portalą LRT.lt patikino, kad pirmenybinė pašto korespondencija adresatus Italijoje pasiekia dieną po pristatymo, nepirmenybiniai laiškai – po trijų dienų, siuntiniai adresatus taip pat pasiekia po trijų dienų.

Šiuos pavyzdžius ir bendrą situaciją „Lietuvos pašte“ jo atstovė spaudai komentuoti atsisakė. Jos teigimu, konkrečius atvejus galima patikrinti turint registruoto siuntinio ar laiško numerius ir tuomet nustatyti, kur pasiklydo, užtruko ar dingo laiškai bei siuntiniai. Tuo atveju, jei laiškas ar siuntinys nėra registruotas, nustatyti, kur ir kada jie pasimetė, nepavyks visai.

RRT atstovė  patvirtino, kad siuntinių dingimo atvejai gali būti nagrinėjami atskirai: „Laiškų ir pašto siuntinių  vėlavimo ar dingimo priežastys gali būti įvairios, todėl kiekvieną atvejį reikia nagrinėti atskirai. Žinant registruotųjų laiškų ir pašto siuntinių numerius, jų kelią galima atsekti kompiuterinėje pašto siuntų pristatymo sekimo sistemoje. Neregistruotų pašto siuntų atveju, deja, nėra galimybės gauti informacijos apie pristatymo eigą, nes tokios pašto siuntos neįrašomos į lydimuosius dokumentus.“

R. Karalienė pažymi, kad Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro įsakymu kokybės reikalavimai taikomi tik tarptautinėms pirmenybinėms korespondencijos siuntoms iki 2 kg tarp Europos Sąjungos (ES) šalių (nedidelės siuntos, kuriose galima siųsti įvairius dokumentus, sąskaitas, ataskaitas, smulkius daiktus). Tuo metu tarptautiniams pašto siuntiniams kokybės reikalavimai nėra nustatyti.

„Universaliosios pašto paslaugos kokybės reikalavimai nustato, kad per 3 dienas turi būti gauta 85 proc. pirmenybinės korespondencijos siuntų, o per 5 dienas – 97 proc. šių siuntų. Tarptautiniams pašto siuntiniams kokybės reikalavimai nėra nustatyti. „Lietuvos paštas“ pats nustato siuntimo ir pristatymo Lietuvoje reikalavimus iš ES valstybių narių ir kitų valstybių gaunamiems bei ten siunčiamiems pašto siuntiniams“, – teigia R. Karalienė.

Preliminarus „Lietuvos pašto“ internetiniame tinklalapyje nurodytas pristatymo į Italiją ir Vokietiją laikas yra iki 6 dienų.

RRT atstovė pažymi, kad tarptautinių laiškų kokybės rodiklių tyrimus vykdo Tarptautinė pašto paslaugų teikėjų korporacija (IPC), tyrimuose dalyvauja ir „Lietuvos paštas“. Tyrimai vyksta siunčiant tarptautinius kontrolinius laiškus, registruojant jų pristatymo kokybės rodiklius.

2012 metais šių tyrimų duomenimis pirmenybiniai laiškai iš Italijos į Lietuvą keliavo vidutiniškai 3,9 dienas, o iš Lietuvos į Italiją  – 2,7 dienas; iš Vokietijos į Lietuvą – 2,7 dienas, o iš Lietuvos į Vokietiją – 2,4 dienas.